בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
מיליונים כבר מנהלים קבוצות מהנייד 
 
 כל אחד יכול להיות מוריניו   
ספורט 5 |
 
בוריס וייסמן

זוכרים את המנג'ר? עכשיו יש אפליקציה שנותנת פייט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רוב אוהדי הכדורגל אינם רוחשים אהבה גדולה לז'וזה מוריניו אבל למרות השחצנות של מאמן ריאל מדריד, אי אפשר להתעלם מהישגיו הגדולים ולכן לא פלא שרבים רוצים להיות בדיוק כמוהו - להוביל קבוצה אל צמרת הליגה, להניף את גביע האלופות ולחגוג זכייה בגביע. הבעיה היא שעד עכשיו, מלבד הצעקות בסלון והויכוחים עם החבר'ה, המקום היחיד שניתן היה למצות בו את הנושא הזה היה משחק המנג'ר.

משחק המנג'ר הראשון הוא כמו נשיקה ראשונה, אי אפשר לשכוח אותו. הפרטים הקטנים תמיד נצרבים אצלך בתודעה. CM3 championship manger 3 היה הנשיקה הראשונה שלי - החלק העליון של המסך החליף צבעים וחווה ריצודים ברגע שנכבש שער ומיד שיחרר בוסט של אנדרנלין, לרוב בצורת צעקה.

התלהבות מהשחקן האנונימי זלאטן איבראימוביץ' (כן אי שם ב-1999) שוות ערך בערך לטקס ההשבעה של הבן שלך בטירונות. וכמובן שעות על גבי שעות של השקעה עד שאתה מוביל את בריסטול סיטי לליגה הבכירה ואחר כך, לוקח איתה את ליגת האלופות ומגלה שלא יצאת מהחדר כבר יומיים. מאז אימפריות קמו ונפלו, מסי כבר עבר את גיל הבר מצווה, ברקוביץ' איבד קצת את השיער והבלם רן בן שמעון תפח לתוך תפקיד המאמן.

בינתיים, החברות שמייצרות  את המשחקים החליפו בעלים, שמות וחוקים, אך האמת היא שאני לא הצלחתי לשחזר את אהבת הילדות שלי עד שנתקלתי באפליקציית הפייסבוק – TOP ELEVEN.

אפליקציית TOP ELEVEN ובקיצור TE עברה את רף 10,000,000 הורדות ומספקת את חוויית המשחק ל-5,000,000 משתמשים שחוזרים לשם מדי יום ברחבי העולם. עמוד הפייסבוק למשל שלה מכיל 7,000,000 חברים. אפשר להתקין אותה בחינם גם על אייפון והאנדרואיד וזה מאפשר להמשיך לשחק בה גם כשאתם באוטובוס, בעבודה או בשירותים. בקיצור, נוח לגמרי. 

בוא נחזור אחורה TE נולדה בסרביה בשנת 2010 בחברת NORDEUS. המטרה שלה הייתה לספק לגולשי פייסבוק משחק מאתגר, מורכב ומבדר, דבר שכלל לא היה טריוויאלי ב-2009, כאשר רוב האפליקציות היו מאוד פשוטות וחסרות עומק.

עם הרעב בא התאבון והענקית EA השיקה משחק דומה בשם FIFA SUPERSTARS. אך למרות הקשיים החברה הסרבית הצליחה לעמוד בתחרות ואף להעמיק ולשפר את הניהול ומאגר השחקנים. אגב, FIFA SUPERSTARS נסגר לפני כחודש והשאיר את TE לבד בפסגה. רוב המשתמשים מגיעים מארצות בהם החשיפה לכדורגל היא גדולה,מערב אירופה, המזרח התיכון, חלקים מאסיה ודרום אמריקה. אפילו בישראל יש יותר מ-261,000 משתמשים פעילים.

במרץ 2013 החברה החתימה את "המיוחד" כפרזנטור והאיש שילווה את המשתמש החדש, יכוון ויעניק טיפים והכרות בסיסית עם האפשרויות. הליגה נמשכת 28 ימים, כאשר בכל יום מתקיים משחק ליגה אחד, בנוסף לליגה יש גם את גביע הליגה ואת ליגת האלופות. כל עונה מורכבת מ-14 קבוצות באותה רמת קושי, שהם משתמשים אקראיים מסביב לגלובוס. התקציב נקבע על ידי חוזים שונים שמאפשרים לרכוש שחקנים ולשפר את האצטדיון ואת מתקניו. אצטדיון גדול יותר = יותר אוהדים = יותר כסף. מתקנים טובים יותר = שחקנים טובים יותר.

רכישת השחקנים מתבצעת על ידי אסימונים אשר מגיעים אליכם בזכות חוזים או באמצעות רכישתם בכסף אמיתי. אמנם לא חייבים להיות שייח מהאמירויות או מקטאר על מנת לזכות בתארים, ובזכות ניהול נכון של תקציב והשקעה נכונה בשחקנים אפשר לקצור את הפירות. אך כמו בפתגם הישן כל מה שעולה זול, בסוף יוצא יקר. המשחק הוא לא מנג'ר אמיתי במיוחד לאור העובדה כי שמות השחקנים אינם כאלה, כמו כן מעקב השערים וההופעות אינו ריאלי (יכול להיווצר מצב ששחקן מסוים אחרי שתי הופעות בליגה יבחר שלוש פעמים כאיש המשחק, אמנם ההתמכרות לאפליקציה בכל זאת קיימת, היא גורמת לך להוציא את הפלאפון באמצע השיעור/עבודה/ דייט ולצפות במשחק שיש לך, למרות שאתה יודע שזה כלל לא משנה. הרצון להיות חלק מקהילה מדומיינת גדול מהרצון להישאר מחובר למציאות, לכן בכל זאת תחזור מדי יום, גם בשעות מוקדמות של הבוקר, ותנסה לרכוש שחקנים בזול, לצפות במשחקים על מנת לנסות ולנצח בזכות האהדה שלך וכמו כן לצפות במשחקים של חבריך.

הרי מתוך מיליוני המשתמשים שמגדלים חיות וגידולים דמיוניים באפליקצייה של"Farm Ville" כנראה שחלק גדול מהם מודעים לכך שלא באמת יהיה באפשרותם לקצור את התירס או להכין נס מהחלב של הפרה. משתמשי ה TE  מודעים לעובדה הזו גם במגרש הירוק שלהם.

על מנת להישען על האותנטיות, העומק והריאליזם שהביא איתו ה-CM 3, בעניין הזה, רוב הסיכויים שתהיה אכזבה. העומק מאוד חסר, במיוחד כאשר מתחילים לבנות קבוצה שמורכבת מצעירים לטווח הרחוק. כל עונה שמתפרשת על פני חודש שהיא בעצם שנה במשחק, אז אחרי 3 עונות השחקן הצעיר בן ה-18 יהיה כבר בן 21 ויפסיק להתפתח. ועל מנת להביא שחקנים טובים בכל תחילת עונה יש צורך להצטייד באסימונים, ואם אינך רוכש אותם בכסף הסיכויים להביא את מיטב הכישרונות הוא לא גדול במיוחד. עוד פרמטר חשוב ששמתי לב שחסר הוא הציון של השחקנים במהלך המשחק, כל העניין הזה מסבך ומקשה להחליף את השחקן הרצוי תוך כדי משחק.

על מנת לנסות להבין עד מתי תמשיך התרנגולת להטיל את ביצי הזהב צריך להבין את תוחלת החיים של אפליקציה שנעה סביב שנה. ה-TE חיה ובועטת כבר קרוב ל-3 שנים ועם הזמן הולכת ומתפתחת, כשבישראל, היא גורמת ל-161,000 משתמשים לשחק בה מדי יום. גילוי נאות. אני משחק בה שנה, מרגיש שמיציתי את המשחק אבל בכל זאת חוזר אליה שוב ושוב.

אנטומיית TE
חברים - החלון מאפשר לראות את חבריכם בפייסבוק שמשחקים במשחק ולשחק מולם משחקי ידידדות, ולשלוח להם מתנה יומית נקודת יכולת (Skill), נקודת מוראל (Morale), נקודת מנוחה (Rest), נקודת בריאות (Health).

מועדון - כאן אתם יכולים לקבוע את שם המועדון, לראות את מספר האוהדים שלכם,לבחור את המדים והסמל.

היכל התהילה (תארים) - פה תוכלו לראות את כל התארים שאתם צוברים במהלך הזמן שאתם משחקים במשחק ואת דגלי המדינות של היריבים שלכם.

חנות המועדון - בה אפשר לרכוש חולצות וסמלים רשמיים  לקבוצה שלכם. כמו למשל של פורטו, בוקה ג'וניורס, טרבזנספור, ליברפול, מילאן, בנפיקה, ארסנל וריאל מדריד תמורת אסימונים.

אצטדיון - זה אחד משני המקומות שבהם הכסף שאתם צוברים בא לידי ביטוי.אפשר לשפר את מתקני האימונים, חנויות המזכרות, והחניה. אך החיסרון הוא שאפשר לשפר רק מתקן אחד באותו הזמן, והזמן המינימאלי לשיפור הוא שלושה ימים.

פיננסי - זהו בעצם הבנק שלכם, מכאן מגיע הכסף והאסימונים. ברשותכם לחתום על חוזה שונה על מנת לקבל עסקה שמתאימה לכם ותקבע את רמת ההכנסה למועדון, גם מבחינת אסימונים וגם מבחינה פיננסית.

העברות - קיימות שתי אפשרויות לרכוש שחקנים. הראשונה היא דרך הסקאוט,והשניה והמהנה יותר היא במכירה פומבית כשאתם מתמודדים על השחקן מול שחקנים אחרים, השתתפות בסיבוב של הימורים מותנה באסימון אחד.

טבלה - טבלה.

אימונים - זו החממה שלכם, כאן אתם משפרים את שחקני הקבוצה. קיימת אפשרות לקבוע אימון שמקנה לכם נקודת יכולת (Skill) שבעזרתה אתם משפרים את רמת שחקני הקבוצה, כמו כן אפשר גם לקבוע מסלול אימון לכל שחקן כדי לפתח יכולת נוספת ( למשל, יכולת לשוער לעצור פנדל, קיר הגנתי לשחקני ההגנה, מובילי כדור ופליימיקרים בקישור וחלוץ בעל יכולת בעיטה חופשית או פנדל גבוהה. במהלך כל 3 שעות החשקן מתרפא ב- 5% מתוך 100%. אך יש להיזהר מאימון יתר אשר יכול לגרום לפציעות השחקנים.

לוח משחקים - כאן אתם רואים את המשחקים שלכם על ציר זמן, יש באפשרויותיכם לצפות במשחקים קודמים ובדירוג שחקני קבוצתכם. יש אפשרות לצפות במשחקים של חבריכם המאמנים ולעודד אותם. בעלות של שני אסימונים אתם יכולים לשנות את שעות המשחק.

הרכב - פה אתם קובעים את ההרכב, המערך,הקפטן, את בועטיי הקרנות והפנדלים, אתם יכולים גם לראות את רמת הכושר והיכולת של שחקני הקבוצה.

חדשות- זה התא דואר שלכם, אתם מקבלים כאן מכתבים שמודיעים לכם על מאורעות שקרו בקבוצה שלכם, כמו למשל פציעה/החלמה, סיום שיפור מתקן באצטדיון, רכישה/מכירה של שחקנים ועוד...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by