בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
כספי חוזר. טוב או רע למכבי? 
 
 שחקן נהדר, אבל סופרסטאר? לא באמת (gettyimages)   
ספורט 5 |
 
אייל גרוסברד

אין ויכוח על כישוריו, אבל גרוסברד טוען שיש גם מי שיפסידו מהעיסקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אפשר להבין את השמחה מחזרתו הצפויה על עומרי כספי למכבי תל אביב, לפחות עד שיחליטו סופית אם ישחקו העונה כדורסל ב-NBA. כשהישראלי הראשון והיחיד בינתיים בליגה הטובה בעולם חוזר לביקור מולדת ולכמה וכמה הופעות אורח בהיכל נוקיה ההתרגשות נראית מוצדקת בהחלט. מצד שני, אסור להתעלם מהעובדה שבהחתמה שלו, עמוק יחסית בתוך העונה, יש גם לא מעט מינוסים וכמה שחקנים שייצאו נפסדים.

21:00, שידור ישיר באתר ממחזור 5 ביורוליג: מכבי ת"א מול שרלרואה

היתרונות
1. הבחור שחקן. בראש ובראשונה, בלאט מקבל לידיו שחקן מטרה נוסף שיקשה על היריבות. עומרי הפך לשחקן מלוטש יותר בשנתיים האחרונות, התחזק מאוד פיזית ויכול לשחק בעמדות 2 עד 4 באירופה ללא בעיה של מהירות ופיזיות. הנקודה בה השתפר במיוחד בעונה שעברה היתה בריבאונד, והעונה ראינו את הצהובים מתקשים לא פעם בתחום זה. עם עומרי על המגרש, כשלצידו סופו, אליהו הנייד ופארמר שיכול לקלוע מבחוץ ולעבור כל שומר בדרך לסל, בלאט יכול לשלוח מסר ברור למאמנים היריבים: באנגלית זה pick your poison.

2. בן בית. העובדה שעומרי מכיר את המערכת וחלק גדול מהשחקנים, בזכות עברו בקבוצה וגם מהנבחרת, תוביל לכך שישתלב מהר חברתית. ומכבי היא קבוצה שבנויה רבות על החיבור העדין הזה. בהנחה שהעימות עם חלק משחקני הנבחרת, עליו דווח במהלך ההכנות ליורובאסקט, נמצא מאחור, ההפיכה לחלק מהפאזל תהיה מיידית. תשאלו את שאייר וג'יימס כמה זה קשה.
 
3. העומס קטן עליו. מכבי מרוויחה שחקן NBA לגיטימי בשנתיים האחרונות, כזה שרעב לשחק ורגיל לקצב של שלושה משחקים בשבוע. זהו נתון סופר חשוב כי הוא מגיע למקום בו רבים משחקני הקבוצה חווים רוטציות שכאלו לראשונה בקריירה כדי להימנע מהתשתם. בנוסף, בכל נקודת זמן וסיטואציה אחרת, הצהובים לא היו יכולים לחלום על תשלום של 35 אלף דולרים לחודש לעומרי. בחישוב כולל, שכרו בעונתו האחרונה בקבוצה היה גבוה יותר.

החסרונות
1. החלודה. אנשים שוכחים, אבל עומרי חוזר מפציעה לא פשוטה במסגרת האימונים שערך עם נבחרת ישראל לקראת היורובאסקט ושלא שיחק 9 חודשים במסגרת (מאז אפריל ועד ינואר הקרוב). נקודת ההנחה היא שלמרות שבחודשיים האחרונים כספי התאמן חזק מאוד בארה"ב עם כוכבי NBA, לא היה מדובר במשחקי אמת, עם שמירה, פיזיות והגנה כמו ביורוליג. כספי ישנה מיד עם נחיתתו את הרוטציה בקבוצה, והפעם, בגלל שזה יקרה בעומק העונה ורגע לפני הכניסה לשלבי ההכרעה, הוא חייב יהיה להיכנס לכושר משחק גבוה מהר מאוד, מבלי לפגוע במרקם הקבוצתי. ובעצמו.

2. כספי מעולם לא שיחק תחת דייויד בלאט. לכאורה, מאמן מכבי כבר הדריך בקריירה (ובעיקר בשנתיים האחרונות) שחקנים שהגיעו ממקומות שונים ללא היכרות עם שיטת המשחק שלו. אמת, הנחישות, ההקרבה והיכולת ההגנתית של עומרי יספקו את דרישותיו של בלאט, אבל לתרגילים השונים ולשיטת המשחק הלא פשוטה ייקח יותר ממשחק או שניים להתרגל.
 
3. פגיעה קשה בדקות בעמדות הפורוורד. הנפגעים העיקריים יהיו דווין סמית' וגיא פניני, דווקא שני שחקני ההגנה הטובים ביותר, ודייויד בלו שנמצא בעונת שיא בקריירה ונראה חד ומפוקס בכל ערב אחרי שהוסיף שלל מימדים למשחקו.

מי מרוויח
1. סופו. מצד אחד, דאבל טים על הסנטר היווני יוביל לתוצאה הרסנית לאלו שיעזו לבצעו. מצד שני, הכדורים שיילכו לנקודה אותה יתפוס סופו בפוסט יהיו טובים יותר, כי פיטום הגבוהים בצבע זה א'-ב' של הכדורסל האמריקאי. מכבי פתחה את העונה בצורה רעה מאוד משלוש נק', וזהו תחום אותו כספי (אחרי תקופת צינון, לאור העובדה שלא שיחק זמן רב) אמור לשפר בצורה ניכרת. כל מאמן שפוי יחשוש מהתקפלות פנימה של שחורציאניטיס ונעילת הצבע בצורה שתשאיר את המגרש מרווח מספיק לעומרי, פארמר, בלו ואחרים.

2. ג'ורדן פארמר. כי לשחקן הכי אינטליגנטי מגיע לשחק עם עוד שחקן ברמתו ובטח כזה שיוריד ממנו קצת לחץ. שניהם מביאים שילוב קטלני של חדירה וקליעה מכל הטווחים, ובשל IQ הכדורסל של הרכז ניתן להניח כי העסק ביניהם יידבק. תכונה זהה נוספת היא שפארמר מאוהב במשחק הריצה ופורח בו, בדיוק כמו כספי. לפני שעזב, כספי היה חלק מצמד (יחד עם אליהו) שרץ את המגרש בכל הזדמנות וסיפק נקודות למכביר במתפרצות. אם לבלאט יהיו שלושה ראשי חץ שכאלו, מכבי תהיה בלתי ניתנת לעצירה במגרש הפתוח, ואולי אטרקטיבית לא פחות מהקבוצה שזכתה פעמיים ברציפות ביורוליג.
 
3. כספי ודימויו. כי ככה זה שהשחקן של המדינה מגיע לקבוצה של המדינה. קצת בגלל העובדה שהוא חייב לחזור לשחק בעוד שחלק מחבריו ב-NBA יושבים בבית ולא רואים שכר - אבל הרבה יותר כי קשה לדעת איך האוהדים היו מקבלים את החתמתו בקבוצה אחרת, בארץ או באירופה, רק בגלל שיקולי מסים. הרצון שהפגין לאורך החודשים האחרונים להצטרף קודם כל למכבי, עוד לפני בחינת כל אפשרות אחרת, ממצבת עוד יותר את הפיכתו לספורטאי הייצוג מספר 1 של ישראל בחו"ל, ומסייעת לכך שהפך בגיל כה צעיר, מאז בחירתו בדראפט הליגה הטובה בעולם, לקונצנזוס ולמותג. מי שכעס על כך שלא שיחק עם הנבחרת באליפות אירופה, ישכח ויסלח. ושום מילה על צביון ישראלי.

מי מפסיד
1. כספי. הוא חוזר למכבי כבן האובד, ועוד יותר מכך כשחקן NBA שידע להוכיח עצמו בסקרמנטו החלשה כשקיבל הזדמנות נטולת אינטרסים מצד מאמנו לשעבר, פול ווסטפול. הציפיה של האוהדים עצומה: לראותו צולף שלשות ללא אבחנה, רץ את המגרש מחוף לחוף ומטביע כפי שראו אותו עושה מעבר לים בשעות הקטנות של הלילה, ומסיים משחקי יורוליג עם 30 נק' ו-10 ריב'. זה לא קורה עם גלינארי, קירילנקו, איבקה ואחרים, ולא יקרה גם כאן - עומרי מגיע כתוספת יותר מאשר חלק אינטגרלי או השלמה לפאזל, ויש להניח כי תיאום הציפיות שיבוא בינו לבין בלאט יכלול הבהרה שמכבי היא הקבוצה של פארמר. אבל אם מכבי תפסיד יתחילו רחשים, ובמקרה ומספריו יהיו כמו אלו של קית' לנגפורד - סקורר מוכח שהולך לאיבוד במערך הזר אליו נכנס לפני מספר שבועות - אותו קהל שבוי יאבד את הסבלנות.

2. סמית'. אחרי פתיחה עונה נהדרת וכשהיה נראה שהסווינגמן ממצב את עצמו כקלעי לכל דבר, חלה התדרדרות רצינית באחוזי הקליעה. מה שנשאר הוא בעיקר שחקן דו מימדי: מחסל הגנתי שהפך לסיכול הממוקד שבלאט מפעיל על כוכב היריבה, ושחקן תוקף שניזון אך ורק מביטחון. ביורוליג נוטה סמית לאחרונה לנסות ולהכניס עצמו למשחקים בכוח, בתחילה בזריקה משלוש נק' ואז בנסיונות מחצי מרחק. כמי שצפוי לאבד את כמות הדקות הגבוהה ביותר עם הגעת כספי, שאלת הביטחון הופכת לקריטית במקרה הזה ובלאט יהיה חייב לעשות עבודה פסיכולוגית לא פשוטה. במיוחד כשמדובר בזר ובשחקן שהיה רגיל למעמד של כוכב בקבוצותיו הקודמות.
 
3. בלאט. כי כאב הראש שלו יגדל, עוגת הדקות תסתבך עוד יותר, וכמו בסעיף 1, בדיוק כמו לגבי עומרי, הציפיות עלולות להתפוצץ בפניו. בלאט לא מכיר מקרוב את אופיו הלוחמני של כספי, שכבר בגיל צעיר קבל על כמות דקות המשחק שניתנו לו. המאמן, שחרט על דגלו את הפיכת אוספי כוכבים ליחידה אחת לוחמת, שהמוטו שלה הוא "אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד", וזה שבעונה שעברה היה הכוכב האמיתי בנוקיה, עלול למצוא עצמו מתפקד כגננת שצריכה להרגיע ולספק כמות רבה מדי של ילדים. או לטפל בבן אחד סורר.

השורה התחתונה: לפני הכל, חשוב לשים לב לחיזוק שיביאו היריבות בהתאם להתפתחויות בארה"ב, כשחלקן הגדול (אלו הרואות עצמן קונטנדריות או מתיימרות לנצל את השביתה כדי להפוך לכאלו) לא יהסס לשלוח יד לכיס כדי לשלוף קלף מגה-סטארי מנצח. מכבי ת"א מביאה שחקן נפלא, אבל סופרסטאר? לא באמת. נקודת המבט המפוכחת היא שהכוכב הגדול ביותר שיש לנו יגיע בחזרה למדינה שלו, לקהל שלו ולקבוצה אותה הוא "אוהב הכי בעולם" כדבריו. אבל מכבי ת"א העונה היא הקבוצה של ג'ורדן פארמר. ואם את זה עומרי יפנים במהרה, זו עיסקה בה כל הצדדים ייצאו נשכרים.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by