בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
הלפרין ברוסיה. לא בטוח שזו נסיגה 
 
 ייכנס לנעליו של דומרקאנט? הלפרין (gettyimages)   
ספורט 5 |
 
אייל גרוסברד

הגארד הישראלי עבר לקבוצת יורוקאפ, אבל הכסף גדול ואפשרות לשפר את מעמדו

 
 
 
 
 
 
 
 
 

המעבר של יותם הלפרין לספרטק סנט פטרסבורג גרם ללא מעט אנשים להרים גבה. לחלקם נראה כי הגארד הישראלי הבכיר, זה שמוביל את הקו האחורי של הנבחרת ושיחק בעשור האחרון רק בקבוצות יורוליג, מבצע שוב ירידת מדרגה בקריירה, אולי דומה לזו כשביצע כשחקן צעיר מהיכל נוקיה לחממה הידועה בשם אולימפיה לובליאנה. גם הפעם, אחרי שנתיים וקצת של ייבוש מתוך שלוש באולימפיאקוס, יותם רוצה להוכיח. הוא רעב, משתוקק לדקות משחק ולחזור לסטטוס של שחקן מוביל. בגיל 27, הזמן בו שחקנים בדרך כלל מגיעים לשיא הקריירה, הוא שוב יורד, הפעם עד לקבוצה שסיימה את העונה במקום השביעי ברוסיה, כזו עם שאיפות אבל עם לא מעט בעיות פנימיות. ובעיקר, לכזו שתשחק במוקדמות היורוקאפ.

הישראלי אותו מחליף הלפרין כנציג כחול-לבן בספרטק הוא צביקה שרף. גם המאמן הסכים, אחרי שנתיים בהן ישב בבית, להגיע לקבוצה שדורגה אז במקום האחרון בליגה הרוסית, כדי לחזור לאמן, ובעיקר לשוב למרכז הבמה. צביקה ביצע מהפכה של ממש בקבוצה, שקיבלה גם תקציב מוגבר ותחת המאמן הישראלי הגיעה לחצי גמר היורוצ'אלנג'. רק שבמקרה זה, החיבור נגמר בצורה לא יפה: במדינה צצו דיווחים על חיכוכים בינו ובין כמה מאנשי הקבוצה ומזכירים גם אפשרות של אי תשלום משכורותיו האחרונות. שרף עזב ארצה עוד לפני המשחק האחרון בפלייאוף, וברוסיה אומרים כי "טרק את הדלת בעצבים גדולים על מעסיקיו". ליותם, כך נדמה, מצפה נחיתה רכה דומה לזו של שרף, בעיקר מאחר שבספרטק רואים בו סקורר ושחקן רב-גוני ומיידעים לו את תפקיד מחליפו של הנרי דומרקאנט, השחקן ההתקפי החשוב ביותר בתקופת שרף. הכדור עכשיו בידיו: הפרידה ממכבי ת"א לוותה בטונים צורמים מהקהל, שציפה לכוכב וראה את הלפרין נעלם פעמים רבות ולא מופיע כמצופה. באולימפיאקוס הוא לא לקח את הצ'אנס שנתן לו פנאיוטיס ינאקיס ונשלח לספסל. כשהגיע דושאן איבקוביץ' מעמדו התערער עוד יותר.

ביוון משחקו של יותם השתנה. "אולימפיאקוס חשבה בתחילת הפגרה להציע ליותם חוזה לעונה אחת, אבל נמוך מאוד, בטח בהשוואה לחוזה שהיה שלו", מספר העיתונאי היווני דימיטריס חריסת'אנטיס. "הם לא הספיקו לעשות את זה כי הוא הודיע שהוא עובר למכבי. כשהוא החליט לא לעבור למכבי בגלל ענייני המסים הם כבר לא היו מעוניינים. בגדול, הוא לא עמד בציפיות ממנו. אני חושב שהם ציפו ליותר ממה שקיבלו מהלפרין. יותם שחקן טוב, מוכר ומוכשר והוא היה צריך לתת להם יותר. הוא די שיפר את ההגנה, נתן פה ושם כמה משחקים גדולים והיה קלעי די יציב, אבל מבחינה אישית הייתה תחושה שהוא לא מממש את עצמו ואת מה שחשבו שיביא עימו. ביוון, בקבוצות הגדולות, לא משנה אם אתה פותח בחמישיה או לא. תראה את פאפאלוקאס, שמעולם לא פתח בצסק"א או כאן. יותם עזר הרבה והשתמשו בו כשחקן למשימות מיוחדות, במיוחד בהגנה או לסייע בקליעה. לא מעבר".

הלפרין רצה מאוד לחזור למכבי ת"א, שם הוא נהנה מתמיכה גדולה מאוד מצד המאמן, דייויד בלאט. מי שמנע את המעבר היה מס ההכנסה: יותם נדרש היה לשלם מאות אלפי דולרים במקרה של חזרה ארצה לפני חודש ינואר, ולמרות שהוא ועורכי הדין של מכבי ניסחו מכתב לרשויות המס, תשובה לא התקבלה והגארד הבין כי חלון ההזדמנויות מתחיל להיסגר ושעליו למצוא קבוצה. ריאל מדריד, חובנטוד בדאלונה ואלבה ברלין הציעו לו חוזה, אבל ספרטק והכסף הגדול ברוסיה משכו יותר, כמו גם ההבטחה להיות אחד השחקנים הבכירים ולא שוב חלק מרוטציה. "אני משוכנע שהכסף דיבר כי לוקאס מאברוקפאלידיס, ששיחק עם יותם באולימפיאקוס, קיבל לאחרונה מספרטק חוזה בשווי של מיליון יורו לשנה. זה המון כסף לשחקן שכזה", מספר חריסת'אנטיס.

יותם יהיה השחקן הישראלי השלישי ברוסיה, אחרי שרון ששון ויניב גרין. "כששיחקתי באוראל גרייט היו ברוסיה קבוצות עם הרבה כסף ורמה מאוד גבוהה, וכאלה ברמה נמוכה בהרבה", אומר ששון. "אז היו הרבה שחקנים ברמת יורוליג, ברמה הכי גבוהה. זו ליגה באמת טובה מאוד, אבל אי אפשר להשוות בינה לבין ספרד כי שם זו ליגה בפני עצמה, כל משחק שם הוא משחק יורוליג. אני מאמין שליותם היו מניעים כספיים למעבר, הוא עשה שיעורי בית לדעתי". ומה מצפה להלפרין מבחינת ההתאקלמות? "יש דברים קשים ברוסיה: אולי 5 אחוזים מהאוכלוסיה מדברת אנגלית. האוכל זה לא אותו דבר. יותם נמצא למזלו במקום מהיפים באירופה, סנט פטרסבורג עיר מדהימה. בסך הכל יש לי זכרונות מאוד חיוביים מהתקופה ההיא. ראיתי את המעבר לליגה הרוסי כאתגר מקצועי וגם מאוד התבגרתי. ליותם יהיה קל יותר כי הוא עבר כבר כמה תחנות אירופאיות".

גם שרון דרוקר, מאמנה של מונטגרנארו האיטלקית, מסכים עם ששון. "אני חושב שיותם מתאים לכל סוג כדורסל אירופאי", אומר המאמן. "הוא גארד ברמה הכי טובה שיש, ואני אומר את זה בתור אחד שרצה שהוא ישחק אצלו ביוון ובאיטליה. אני חושב שספרטק מתיימרת, לפי ההעברות שהיא עשתה, להתמודד חזק על תואר האליפות עם צסק"א, חימקי וקאזאן. הכדורסל הרוסי שינה קצת את פניו. שינו שם את חוקי הזרים ואפשר לראות שם יותר אמריקנים. למרות שהחוק הרוסי נשאר, אפשר לראות ברוסיה שחקנים ברמה הגבוהה ביותר. זאת ליגה קשה, והמרחקים והנסיעות 'תורמים' לזה שהליגה קשה. יהיה ליותם אתגר מעניין שם".


"סנט פטרסבורג עיר מקסימה ויפהפיה", מספר דרוקר על הבית החדש של הלפרין. "זאת לא קבוצה שמשופעת באוהדים, ואלה שישנם גם לא כאלה פנאטים, אבל אני מעריך שהאולם שם העונה יהיה מלא כי הקבוצה עשתה כמה העברות מעניינות. הקור הוא פרמטר עיקרי ברוסיה, ויותם יצטרך להסתגל לזה. זה לא קל ורוב השנה קר מאוד. ממה ששמעתי מצביקה שרף ומעוד אנשים ברוסיה, בסך הכל מדובר בקבוצה מסודרת מבחינה כלכלית, עם ספונסר רציני ותקציב גבוה".

האם ספרטק תהיה פלטפורמה נוחה להלפרין לא רק כלכלית אלא גם מקצועית? המאמן יורי זדובץ', טוענים ברוסיה, מעריך מאוד את יותם, לחץ לצרפו ובהחלט בונה עליו כשחקן מוביל. בגיל 27, אחרי שמספר פעמים היה אמור לעמוד בחזית ובמרבית הפעמים הפך למשהו שונה לגמרי, הגארד הישראלי הבכיר ביותר צריך לחזור לאותה הגדרה. ממדרגה נמוכה יותר, עדיין לא בבית האמיתי בת"א, עליו להוריד את הקוף מהגב ולהוכיח. גם הוא יודע שאם לא יעשה זאת בעונה הקרובה, כנראה שזה כבר לא יקרה.

(סייע בהכנה הכתבה: אסף אפל)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by