בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
ברזיל באה לקופה עם הגנה טובה והימור בחוד 

ברזיל באה לקופה עם הגנה טובה והימור בחוד

 
ספורט 5 |
 
דני פורת

עם חוליה אחורית טובה, מאמן זהיר ומשיח בן 19 בסלסאו בונים ל-2014

 
 
 
 
 
 
 
 
 
זה לא לקח הרבה זמן. פחות מחודש אחרי ההדחה הכואבת להולנד ברבע גמר מונדיאל 2010, זימן מאמן ברזיל החדש מאנו מנזס 24 שחקנים למשחק ידידות מול ארה"ב בניו ג'רזי. רק ארבעה חברי סגל שהיו שותפים לכשלון בדרום אפריקה טסו לצפון אמריקה. כל יתר השחקנים קיבלו הזדמנות להותיר רושם על המאמן בהופעת הבכורה שלו על הקווים. בתוך 24 ימים צנח ממוצע הגילאים של שחקני הסלסאו מ-28.7 בזמן הפארסה בגביע העולם (הסגל המבוגר בטורניר) ל-23.1 שנים בלבד. מנזס לא ביקש לבצע מהפכה, הוא פשוט נקט בצעד שמקובל בנבחרות הגדולות בתקופת המעבר שאחרי טורניר גדול ומתיש – הזרמת דם חדש ומנוחה לוותיקים. אלא שהמהלך הסימבולי הזה עתיד לעצב את הקדנציה שלו בסלסאו ואת הנבחרת כולה בשלוש השנים הקרובות.

המטרות של הסלסאו ברורות: שמירה על הכתר בקופה אמריקה 2011 שיתקיים על אדמת ארגנטינה, זכיה בזהב אולימפי בלונדון 2012, והדובדבן שעל הקצפת – לחגוג עם הקהל הביתי זכיה שישית בגביע העולם ב-2014. שתי המשימות הראשונות עשויות לתת אינדיקציה לאופן שבו תיראה אלופת דרום אמריקה במונדיאל הבא, על אף שניסיון העבר מלמד שזה לא תמיד מספיק. ברזיל של דונגה זכתה בקופה ב-2007 ובגביע הקונפדרציות ב-2009, אך ההתרסקות בדרום אפריקה הותירה כתם על קריירת האימון של מי שהיה קפטן הנבחרת ב-1994. יורשו של דונגה זוכר גם מה שקרה לפלקאו אחרי הכשלון של סבסטיאן לזארוני במונדיאל 1990. כוכב העבר ביצע מהפכות בסגל, שיתף צעירים רבים ופוטר אחרי פחות משנה בתפקיד. מנזס גיבש בינתיים סגל קצת יותר מאוזן (גיל ממוצע של 25.8 שנים), שבעיקרו מבוסס על הגנה אירופאית מנוסה ושחקני התקפה צעירים ומבטיחים, שחלקם עדיין משתייך לליגה המקומית.

קורות חייו של מנזס מלמדים על אדם שיודע דבר אחד או שניים בשיקום מעצמות ששקעו בתרדמת. ב-2005 הוא קיבל את המושכות בגרמיו, שהייתה שקועה במשבר עמוק בליגה השניה, והצליח בתוך שנה להחזיר אותה לסרייה A. לאחר מכן זכה איתה פעמיים באליפות האיזורית. המאמן בן ה-49 עשה דבר דומה עם קורינתיאנס לפני שלוש שנים, אחרי שהעלה את הקבוצה מסאו פאולו ליגה והצעיד אותה גם לזכיה בגביע הברזילאי ובאליפות הפאוליסטה. כמו דונגה, מנזס מגיע מדרום ברזיל – איזור בעל שורשים אירופאים עמוקים שהשפיע רבות על האופן שבו התפתח כמאמן. בדומה לקודמו בתפקיד, גם מנזס היה שחקן הגנתי (בלם) ומכאן שתפיסת עולמו מושתתת קודם כל על כדורגל טקטי וזהיר. כך שמי שציפה לראות ברזיל הרפתקנית ומשוחררת עלול להתאכזב. הז'וגו בוניטו יחכה.

מנזס נשען על השלד האחורי של דונגה מהמונדיאל. מתוך 11 השחקנים בסגל הנוכחי שהופיעו גם בדרום אפריקה, אפשר למצוא 7 שחקני הגנה. שלושה שינויים עיקריים צפויים מתקופת דונגה: 1. הצבתו של דני אלבס בהרכב במקום מאיקון, שירד מאוד בכושרו. 2. טיאגו סילבה יחליף את חואן במרכז ההגנה בזכות היכולת הטובה שהפגין הבלם של מילאן הן בליגה האיטלקית והן במשחקי הידידות של הסלסאו. 3. הצבתו של אנדרה סנטוס בעמדת המגן השמאלי, בהיעדרם של מישל בסטוס ומרסלו. הראשון חווה עונה בינונית בליון והאחרון לא בסגל משום שלטענת מנזס זייף פציעה לפני המשחק מול סקוטלנד. שני שחקני אינטר הוותיקים, ז'וליו סזאר ולוסיו, יפקדו על החוליה האחורית המוצקה. בברזיל יכולים לשאוב הרבה בטחון מההגנה: ב-8 משחקי ידידות שקיימו בתקופת מנזס, הסלסאו ספגה רק פעמיים ובשישה מהם שמרה על רשת נקיה.

במרכז השדה ומעלה הבעיות מתחילות לצוף. פליפה מלו שילם את מחיר חוסר האחריות שגילה בגביע העולם, בעוד ג'ילברטו סילבה גמר את הסוס ושניהם לא זומנו. מנזס דוגל גם הוא במערך של 1-3-2-4 ולכן שני קשרים אחוריים הם לב השיטה. הרענון בעמדה הזאת מתבטא בדמותם של לוקאס לייבה ורמירס (24) מהפרמייר-ליג. שניהם בעיקר יודעים להרוס התקפות, אבל מה עם לבנות? זו כבר שאלה בפני עצמה.

מי שאמור להקל על מלאכת היצירה הוא הקשר הצעיר של סנטוס, פאולו הנריקה גאנסו, לו מנבאים עתיד ורוד. במידה שיהיה כשיר עד לפתיחת המשחקים, הוא צפוי להיכנס לנעליים הגדולות שהותיר אחריו קאקה, שביקש לדלג על הטורניר ולהמשיך בתהליך השיקום. מנזס לוקח הימור גדול בכך שהעביר את כל הנטל על הפליימייקר בן ה-21 של סנטוס, שעד כה ערך הופעה אחת בלבד בנבחרת. כגיבוי, למנזס יש רק עוד שני קשרים התקפיים אחרים: לוקאס בן ה-18 וג'דסון משחטאר. לאלאנו, שהיה מנקודות האור היחידות בגביע העולם, יש מקום רק על הספסל.

לאחר המשחק מול סקוטלנד התלונן מנזס על היעדר היצירתיות ותחכום במשחק ההתקפה של חניכיו. גם הוא יודע שקבוצות רבות יבואו להתגונן ולעשות את החיים של הסלסאו קשים. אז על מי בונים מעל ל-190 מיליון ברזילאים? על ניימאר, כמובן. ילד הפלא בן ה-19 של סנטוס מזכיר במעט את ההייפ שהיה סביב כוכב אחר של השחורים-לבנים ומי שישתף איתו פעולה בחוד – רוביניו. בניגוד לחלוץ מילאן, הילדון מגלה הרבה יותר תכליתיות במשחק: הוא הבקיע כבר 3 שערים ב-5 משחקים במדים הלאומיים ובתחילת השנה הוביל את הנבחרת הצעירה לזכיה באליפות דרום אמריקה כשהוא מסיים כמלך השערים עם 9 כיבושים.

http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/1/235371.jpg

ניימאר לא שחקן רחבה קלאסי ולכן יבצע את הטריקים שלו בעיקר באגף, כאשר מספר 9 אמור להיות אלשנדרה פאטו, שטרם הצדיק את הקרדיט שניתן לו בעמדה הזו. במקרה שהברווז לא יהיה כשיר, פרד שנתן עונה טובה בפלומיננזה יזנק ל-11. לואיס פביאנו בן ה-30, מי שהיה האופציה הראשונה של ברזיל בהתקפה בשנים האחרונות, ירד בכושרו ולמרות חזרתו לסאו פאולו לא קיבל מקום בסגל. גם רונאלדיניו, שיהיה בן 34 ב-2014, לא יגיע לקופה. אפשר לשייך את חסרונם בעיקר לתהליך ההצערה של מנזס.

משחק הפתיחה מול ונצואלה יהיה המבחן הראשון לשינוי שעוברת ברזיל בשנה האחרונה. במידה רבה מאוד אפשר לומר שמנזס לוקח סיכון גדול. הוא אמנם מתבסס על שלד שחקני הגנה מנוסים שהוכיחו עצמם בעבר ומרכיבים את אחת ההגנות הטובות בעולם, אך ההתקפה נותרה חידה מעורפלת. בהיבט הזה יסתכלו עליו בזכוכית מגדלת: העולם מחכה לראות האם לניימאר וגאנסו יש את היכולת והאופי לשאת על גבם נבחרת בגיל כל כך צעיר? האם מרכז השדה הכולל את לוקאס ורמירס לא רך מדי כדי לעצור את מסי, אגוארו, היגוואין וטבס? אם זה יעבוד ויסתיים בגביע שלישי ברציפות בארון, ייתכן שנראה כדורגל הרבה יותר שמח ממה שהציגה הסלסאו בעידן דונגה. במקרה שזה ייגמר בבכי, לזכותו של מנזס אפשר יהיה לומר שהוא באמת ניסה לשנות ולהזרים דם רענן. את התוצאות בכל מקרה יחשבו לו ב-2014.

http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/3/235373.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by