בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
כדורגל ישראלי 
מאור בוזגלו וליאור רפאלוב הם שחקני המפתח לניצחון בלטביה 

מאור בוזגלו וליאור רפאלוב הם שחקני המפתח לניצחון בלטביה

 
כדורגל ישראלי |
 
יואב בורוביץ', אתר ספורט 5

על חשיבותו של המשחק מול לטביה (19:30, חי בערוץ 10 ובנענע10) נאמר כבר הכל, אך על מי מונחת האחריות להביא את הניצחון? צמד שחקני האגף המוכשרים צריכים לקחת את המשחק על עצמם ולהראות שלא רק שיש לבניון יורש, אולי אפילו יהיה מאבק על הכתר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גם במקרה של אי ניצחון הערב בלטביה, שבעקבותיו יסיים כנראה בקרוב לואיס פרננדז את תפקידו כמאמן נבחרת, יש לתת לצרפתי קרדיט על כך שישראל שיחקה בתקופתו כדורגל מעט יותר התקפי ויפה מזה שהציגה בעידן דרור קשטן ואברהם גרנט, וגם על כך שיותר צעירים שולבו בסגל ובהרכב. ברוח זו היה נחמד להתבשר כי גם ליאור רפאלוב וגם מאור בוזגלו צפויים לפתוח הערב בהרכב בריגה. המאמן הצרפתי והנבחרת שלו חייבים ניצחון ולכן הגישה ההתקפית, שתבוא לידי ביטוי בהרכבתם של בוזגלו, רפאלוב בנוסף ליוסי בניון, ערן זהבי ותומר חמד. הנבחרת תפתח עם קשר הגנתי בודד- אלמוג כהן, שזה עתה סיים עונה מוצלחת ביותר בנירנברג, וגם הוא בעל יכולות התקפיות - אירוע נדיר בתולדות הכדורגל הישראלי.

 
האחריות הערב עליו. בוזגלו
 האחריות הערב עליו. בוזגלו 
 צילום: ניר בוקסנבאום, אתר ספורט 5 
 

מחמאות, אם כן, לפרננדז על הגישה ההתקפית שכאמור לא החלה הערב, אך חובות ההוכחה והביצוע נותרות על שחקניו ההתקפיים, שלא רק יצטרכו ליצור כמות מספקת של מצבי כיבוש ולתרגם אותם לשערים אלא גם לסייע במלאכה ההגנתית. האחריות, מן הסתם, היא על כולם. אין גם לדעת מי יהיה גיבור הערב ויכבוש או יבשל את השער או השערים החשובים. אך מבין חמישיית השחקנים ההתקפיים נדמה כי המבחן של שניים הוא חשוב במיוחד. יוסי בניון, לאחר 13 שנים במדים הלאומים, 81 הופעות, ו-23 שערים, לא צריך כבר להוכיח דבר לאיש; ערן זהבי ותומר חמד אוחזים ביחד בהופעה בודדת בנבחרת (של זהבי) אז לא יהיה הוגן לדרוש מהם גדולות ונצורות, למרות שהם בהחלט מסוגלים לבלוט; נותרנו עם רפאלוב ובוזגלו, שני שחקני האגף שככל הנראה יצטרכו לבלוט כדי שהנבחרת תנצח.

 

אלי אוחנה, מאמן נבחרת הנוער ומגדולי החלוצים והשחקנים בתולדות נבחרת ישראל, סבור כי "החשיבות של שני השחקנים הללו היא גדולה ביותר. האגפים אמורים לייצר את האופציות ההתקפיות הפחות בנאליות. הצפי הוא שההגנה הלטבית תנסה לצופף את האמצע ובכך אולי תקשה מאוד על שחקני הקישור ההתקפי וההתקפה שלנו. רפאלוב ובוזגלו הם אלו שמסוגלים וצריכים לחתוך מכיוון הקו לאמצע ואז לסכן את השער. או למסור במדויק או להגביה מהאגפים. כך או כך, חשיבותם הגדולה ברורה".

 
 

בוזגלו מוסר מוכשר מרפאלוב וגם ההגבהה שלו טובה במקצת, טוען אוחנה, אך שחקן העונה של מכבי חיפה מחפש ומוצא יותר את השער, וגם מביא איתו קצת יותר פיזיות ושליטה בכדור על שטח קטן. "הם שחקנים מאוד דומים למרות שכל אחד מהם מביא מיומנויות טיפה שונות", מציין רוני לוי, מאמן בית"ר ירושלים ומי שאימן את רפאלוב במשך שלוש עונות בחיפה. "ליאור כבר חשף את הכשרון המשמעותי שלו מייד כשעלה מן הנוער", מוסיף לוי, "אפילו היו לו הופעות מוצלחות ביותר נגד קבוצות בינלאומיות כמו צסק"א מוסקבה וליבורנו, אבל ברור שלקח לו כמה עונות כדי להציג את הכשרון והיכולת הגבוהה שלו באופן קונסיסטנטי".

 

העונה האחרונה ללא ספק היתה זו בה פרץ רפאלוב, שבאמצעות 11 שערים, שני בישולים והופעות איכותיות במשחקים גדולים סימן עצמו ככוכב ההתקפי הכי גדול בליגת העל. יכולתו המשובחת של רפאלוב בליגה הוצגה במקביל לקרדיט שקיבל מפרננדז בנבחרת ואולי אף נבעה ממנו. בקמפיין האחרון הפך הקיצוני-קשר-חלוץ באגף השמאלי לכלי התקפי משמעותי וקבוע במערך של הצרפתי וגמל בשני בישולים נהדרים בצמד הניצחונות הביתיים האחרונים נגד לטביה (1:2) וגאורגיה (0:1). "פרננדז וטל בנין (עוזר מאמן הנבחרת, י"ב) העניקו לי המון ביטחון שסייע לי להשתפר מאוד העונה", העיד רפאלוב כשנבחר לשחקן העונה של אתר ערוץ הספורט, "אני שמח שיכולתי להחזיר להם ביכולת טובה על כר הדשא בניצחונות החשובים של הנבחרת".

 

בוזגלו, בניגוד לרפאלוב, רכש את מקומו בהרכב רק במשחק האחרון נגד גאורגיה לאחר שעלה מן הספסל מול לטביה ובישל נפלא את שער הניצחון לבירם כיאל. מול גאורגיה בוזגלו לא הרהיב, אך כן היה אחד מהטובים הנבחרת ואף החל את המהלך שהסתיים בשער הניצחון של טל בן חיים. בוזגלו מסר לרפאלוב שהמשיך לחלוץ של מכבי פתח תקווה, שהרשית. גורמים בנבחרת טוענים כי "אין קרבה מיוחדת בין בוזגלו לרפאלוב, הם כן רואים עצמם כסוג של יריבים, שניהם מתחרים על משבצת הפנטזיסט".

 
 
מתחיל לממש את הכישרון. רפאלוב
 מתחיל לממש את הכישרון. רפאלוב 
 צילום: ניר בוקסנבאום, אתר ספורט 5 
 

בוזגלו מסתובב יותר עם חבריו הקרובים מהנבחרות הצעירות, ביברס נאתכו ואלמוג כהן, ואילו רפאלוב מנסה בעיקר להיצמד לבניון, אולי בניסיון לשאוב ממנו כמה שיותר על המגרש ומחוצה לו, כיוון שהראשון רואה עצמו כיורש טבעי של הקפטן הוותיק במדים הלאומים. "גם ליאור וגם מאור הם שחקנים שמזכירים מאוד במובן מסוים את יוסי", טוען זאביק זלצר, שאימן את כל השלושה בנבחרות הצעירות. "בניון הוא שחקן ברמה אחרת גם במובן המקצועי וגם במובן ההתנהגותי", מוסיף זלצר, "אבל בוזגלו כבר הוכיח בגיל מוקדם מאוד שיש לו את הכשרון והאופי להגיע לגדולה. אף שחקן לא כבש יותר ממנו בנבחרות הצעירות (37 שערים, י"ב) והוא תמיד היה ממוקד בלהתאמן היטב ובמה שקורה על המגרש. ליאור, למרות כשרון עצום, היה קצת פחות מפוקס בגיל צעיר אבל ככל שהוא התבגר הוא השתפר והיום הוא אחד השחקנים המשמעותיים בכדורגל הישראלי".

 

זלצר עדיין מתעקש כי "הכשרון של בוזגלו אינסופי. העובדה שעד היום לא ממש השכיל לנצל את מירב הכשרון שלו טמונה במעבר התכוף בין הקבוצות ובמשבר המקצועי החריף של מכבי תל אביב בשנים האחרונות. הרעש סביב בוזגלו, החוזה שלו והמשפחה שלו, ודאי לא הוסיף לקריירה שלו. רפאלוב, לעומתו, דווקא התקשה מאוד וסבל מתדמית לא טובה בשנותיו הראשונות אבל השקט הניהולי והמקצועי במכבי חיפה איפשר לו להתפתח בקצב שלו ואנחנו רואים כיום כמה כל הצדדים הרוויחו מכך. אבל למרות שרפאלוב נבחר ובצדק לכדורגלן העונה, לדעתי בוזגלו שחקן לא פחות מבטיח ממנו".

 

כדי לממש את ההבטחה, גורס אוחנה, "מאור צריך לחפש את השער הרבה יותר. הוא גם חייב לעבוד על הבעיטה שלו מחוץ לרחבה. ליאור היום כל הזמן מחפש את השער ויש לו בעיטה מסוכנת מאוד. לשחקנים בעמדות שלהם חייב להיות הנשק הזה, כפי שיש לערן זהבי". יש הטוענים שקודם כל בוזגלו צריך לשפר דווקא משחק ההגנה, את המשמעת הטקטית והידיעה באלו איזורים במגרש לשחק, אספקטים שרפאלוב כבר שיפר לאחרונה.

 

גם רפאלוב נאלץ להמתין לגיל 25 כדי לפרוץ. אך התחושה היא שבוזגלו היה בשיאו דווקא בגיל 19-20, במדי בני סכנין. היכולת בשלוש העונות במכבי היתה מאכזבת למדי, דווקא בגלל הכשרון המרהיב שחשף בוזגלו לפרקים. הוא ככל הנראה ימשיך במכבי לעונה רביעית, לאחריה יהיה שחקן חופשי וינסה את מזלו באירופה. רפאלוב רוצה לעשות את הקפיצה ליבשת כבר העונה. היכולת שלהם הערב תיבחן בפני לא מעט סקאוטים הסבורים כי הצמד של נבחרת ישראל באגף ימין ושמאל יכולים לשחק בליגות איכותיות באירופה.

 

לחובבי הכדורגל בישראל יהיה נחמד לראות את שניהם משחקים היטב באירופה, אך חשוב ומרגש לא פחות לראות אותם מככבים בנבחרת ישראל, ובמאני טיים.

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by