בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
גדול מהמשחק: שאקיל נפרד מהליגה 

גדול מהמשחק: שאקיל נפרד מהליגה

 
ספורט 5 |
 
יואב בורוביץ'

יואב בורוביץ' מסכם קריירה של ענק שתמיד ידע שהכדורסל הוא לא הכול

 
 
 
 
 
 
 
 
 

שאקיל אוניל פרץ כשהייתי בתיכון, רק מתחיל להתאהב בצורה די קיצונית בכדורסל המכללות. אוניל ממכללת LSU סימל עבורי אמריקת קולג'ים סקסית ונהדרת - דרומית, אתלטית, פרועה ופורעת חוק (מאמנו דייל בראון נחשב לאחת הדמויות הצבעוניות והעברייניות בכדורסל המכללות. זה לא הפריע לו לאמן בלואיזיאנה 25 שנים ברציפות). שאקיל היה יפה. פשוט בחור יפה. שחור, חלק, אתלטי וענק. אתלטי באופן קיצוני. מהיר, חזק, זריז, ונתרן. כבר חזיתי בכוכבים על זמניים כקארים, מג'יק, בירד, מייקל, אייזיה ודומיניק ווילקינס אבל דבר כמו שאק לא ראיתי. הוא העמיד ב-LSU גם מספרים פסיכיים, אבל למרות כל ההכרה והתהילה שקיבל, כזו שהגיעה עד ישראל, הוא אפילו לא העפיל לפיינל פור המכללות (רק להראות עד כמה הרמה כבירה. עד כמה התרבות מבוססת ומעמיקה).

למרות זאת, שהגיע זמנו להגיע ל-NBA הוא נחשב לבחירת דראפט ראשונה בטוחה. בשנה חזקה מאוד, לצד אגדת קולג'ים מג'ורג'טאון כאלונזו מורנינג ו-ווינר אולטימטיבי ככריסטיאן לייטנר מדיוק. שלושה ביג-מנים שכל אחד מהם אמור היה לרשום את שמו בהיסטוריה. לייטנר היה פלופ NBA נורא בסך הכול ומורנינג נתן עשור וחצי של התמודדות ברמות הבינוניות-גבוהות. שאק בכלל לא היה בליגה שלהם. כבר מיומו הראשון ב-NBA היה ברור כי הוא נועד למקצוענים. הוא הגיע לפרנצ'ייז צעיר באורלנדו ומיד שם אותו על המפה כפי שרק הוא יודע - עם דאנקים ומהלכים בלתי ניתנים לעצירה. הוא שיתף פעולה בשנתו הראשונה עם סקוט סקיילס, הרכז הגאון והאנטי-אתלט הלבן שפיטם אותו בלי סוף. אחר כך הגיע אנפרני ('פני') הארדוואי - עילוי מגוון ממכללת ממפיס סטייט שבשנותיו הראשונות נראה לא פחות מזהיר משאק. אני קצת מגזים כי אף אחד אז לא היה נראה מיוחד כמו שאק אבל השילוב בין שניהם אמור היה לבסס את אורלנדו כפרנצ'ייז העתיד וההווה של ה-NBA. בשנתו השלישית של הסנטר הוא הגיע עם פני לסדרת גמר ה-NBA. בדרך הם אפילו ניצחו את שיקגו של ג'ורדן (שבדיוק חזר מהפרישה).

אלא שאז הגיעה הנפילה הראשונה בקריירה של הדיזל. ה-4:0 ליוסטון רוקטס של האקים אולג'וואן. היה ברור כי שאק אתלטי ממנו ומסוכן ממנו אבל הדרים, במסכת סגנון וניסיון פשוט עשה לקבוצה שלו בית ספר. ועדיין, הפופולאריות של אוניל הייתה בשיאה. הוא הקליט שירים, הסריט סרטים והפך למגה-סלבריטי בספורט ובתרבות האמריקאית. כבר אז היה ברור לו שהוא חייב לעזוב לעיר המלאכים והסלבס. אני, שגדלתי כאוהד לייקרס, לא אהבתי את המהלך. לא אהבתי את הבגידה באורלנדו וגם לא אהבתי את הלייקרס עוד לפני בואו של שאק אבל לאחר הגעתו מאוד לא אהבתי את הלייקרס, ואת שאק. העובדה שהוא חבר שם לרוקי בשם קובי בראיינט רק הפכה את הקבוצה הזו לשנואה בטירוף מבחינתי בעתיד. השילוב בין בראיינט לאוניל לא הביא אליפות בשלוש העונות הראשונות אך ב-2000, כשאני כבר ארבע שנים בארצות הברית, הלייקרס זכו בטבעת הראשונה מבין שלוש עם פיל ג'קסון.

אוניל היה ענק באל.איי. היו לו כל הכלים האתלטיים של צעירותו ביחד עם המון כדורסל שפיתח במשך השנים. לאחר האליפות הראשונה הוא זכה בעוד שתיים רצופות ונבחר ל-MVP של הפיינלס שלוש פעמים ברציפות. אוניל, ולא בראיינט, היה כוכב העל של שלוש האליפויות הראשונות של הלייקרס במילניום החדש. אך לצד שאק זהר גבוה נוסף בשמי הליגה, טים דאנקן, שאף הקדים את אוניל בזכייה באליפות ראשונה (דאנקן הוליך את סן אנטוניו ספרס לאליפות ב-1999, כבר בשנתו השניה בליגה). דאנקן גם זכה ב-2003, לאחר הת'ריפיט של שאק, וב-2005 וב-2007. אוניל הוסיף עוד אליפות במיאמי (2006) לצדו של דוויין ווייד אך בתווך, בשנים 2002-2006, נקבעה לא מעט ממורשתו של שאקיל אוניל. ב-2004 הלייקרס שוב הגיעו לסדרת הגמר כפייבוריטים מול הדטרויט פיסטונס. היייתי באותה סדרה בשלושת המשחקים באובורן הילס. לצד שאק וקובי היו קארל מאלון, גארי פייטון ודריק פישר. דטרויט הצליחה לגנוב משחק בודד באל.איי ולנצח גם במשחק מס' 3 בביתה. לאחר אותו משחק הייתה הפעם היחידה שאי פעם שוחחתי עם שאק. זה היה בערך שעה וחצי לאחר תום המשחק. הוא כבר היה לבוש בבגד אזרחי מרהיב. שאלתי אותו אם הוא חושב שהלייקרס יזכו באליפות. הוא קרץ לי. ואמר: "אל דאגה חבר, יהיה בסדר. אין מצב שאנחנו נפסיד, סמוך עלי".

http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/8/232438.jpg

התיאור הזה לא עושה חסד לחלופת המסרים שהייתה בינינו. שוב, היינו רק שנינו. שאק זיהה שאני עיתונאי זר. אני חושב שאפילו דיברנו קצת לפני הציטוט הזה. אמרתי לו שזה כבוד לפגוש אותו, שתמיד זו הייתה חוויה לראות אותו. שאני מישראל. הדבר היחיד שאני זוכר זה שהוא האיש הכי נחמד בעולם. ואז הוא אמר את מה שאמר כאילו רק בשבילי. במעין שיח בין חברים, ולא בכזה שמתנהל בין כוכב על לעיתונאי. התרגשתי באותו רגע, אהבתי את שאק יותר מתמיד. אולי אפילו האמנתי להבטחה שלו. אבל הלייקרס גם הפסידו בשני המשחקים הבאים והפיסטונס זכו באליפות. שאק וקובי נפרדו. התיעוב בין השניים כבר היה ידוע לכל במשך שנים. לדעתי פשוט היה מדובר ביותר מדי אגו. השני טיפוסים לא פשוטים. שני גאוני משחק. כל אחד מהם הרגיש שהשני מקבל יותר מדי קרדיט על חשבונו. שיתוף הפועלה ביניהם היה אחראי לשלוש אליפויות אך נדמה כיום כי ההישג גדול מהתחושה שייצר. צריך לזכור שתחילת המילניום הייתה תקופה קשה ביותר ל-NBA (פוסט פרישת ג'ורדן) ושתיים מהאליפויות הגיעו אחרי סדרת גמר מול הנטס אבל אף אחד לא ייקח משאקובי את שלוש הטבעות הראשונות.

כיום יש רבים שסבורים כי בראיינט שחקן היסטורי גדול מאוניל. אני איני חושב כך. לדעתי שאק הוא מהשחקנים המוכשרים והבלתי עצירים בתולדות הליגה. צ'ארלס בארקלי, ששיחק במשך יותר מעשור נגד ג'ורדן טוען כי "אוניל הוא השחקן הכי בלתי עציר שיצא לי לשחק נגדו". ודווקא לאור זה לדעתי אוניל יכול היה לעשות יותר בקריירה. הייתה לו אהבת כדורסל עצומה, בנוסף כמובן לכשרון החד פעמי, אך הוא גם אהב מאוד לאכול, לבלות, להתפרפר, לעשות שואו ביז, להתבדח, ולומר את דעתו על אינספור נושאים שונים. חייו לא היו מורכבים רק מכדורסל. אצל הגדולים מכולם, החיים הם רק כדורסל. או כמעט רק כדורסל, כמו אצל ג'ורדן, הייצור התחרותי בתולדות ה-NBA. ג'ורדן גם היה טיפוס די חרא. גם קובי. גם אייזיה ואפילו בירד. שאק לא היה כזה. הוא היה תחרותי, אבל במידה. אוהב מאוד כדורסל, אבל לעתים לא אוהב לא פחות דברים אחרים. בגלל הדומיננטיות הפיזית שלו שאק גם לא היה חייב לפתח אלמנטים נוספים במשחק שלו.

דבר נוסף שפגע במורשתו: שאק עבר ביותר מדי קבוצות בשנותיו האחרונות. הוא פרש אתמול די הרבה שנים מעבר לשיא. אין לי צורך כרגע למקם אותו היסטורית אך גם אין לי ספק שהוא בין ה-10-20 השחקנים הגדולים בכל הזמנים. חשוב להבין גם שהאימפקט שלו היה גדול יותר ממקומו בהיסטוריה ככדורסלן. אין מה לעשות, אנשים פשוט אהבו לראות מפלצת חייכנית, מרהיבה ובלתי ניתנת לעצירה משמידה כמעט את כל העומד בדרכה. גם אני נהניתי מהקריירה של שאק. יכולתי ליהנות יותר אבל אני סולח לו. אי אפשר לא לסלוח לו.

http://www.sport5.co.il/SIP_STORAGE/FILES/9/232439.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by