בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
כדורגל עולמי 
מה מיוחד בו? ז'וזה מוריניו עושה בושות לריאל מדריד 

מה מיוחד בו? ז'וזה מוריניו עושה בושות לריאל מדריד

 
כדורגל עולמי |
 
אבי מלר, אתר ספורט 5

הבכיינות, הקטנוניות, הדמגוגיה. לאבי מלר נמאס לשתוק מול מופע האימים של המנג'ר, שהופך את ריאל למועדון של יללנים. הפורטוגלי מקבל גיבוי ותקציבים ומפריח קונספירציות כשדבר לא מצליח. ז'וזה לך ברח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ז'וזה לך ברח, ז'וזה לך ברח / הלילה הוא אפל כל כך / שומר נפשו ירחק / שומר נפשו יפנים / כי אין לאיש מלה / ואין לו אלוהים

 

התקשורת הבריטית מעריצה את האדמה שהוא דורך עליה ומייחלת  לשובו לחיקה. העיתונות העולמית מתחרה בהרכבת סופרלטיבים חדשים ומקוריים לגאונותו. הציבור שותה את דבריו ואת דברי מקהלת שופריו שוטפי המוח בצמא, ופולט בהתאמה את המנטרה: "המאמן הטוב ביותר בעולם". מבקריו המעטים מוצגים כחבורת קנאים חשוכים, אינטרסנטים נטולי תפיסה והבנה, שלא מסוגלים לפרגן ו/או לזהות עילוי ממטר. אבל השבוע הסתבר סופית שז'וזה מאריו דוס סנטוס פליקס מוריניו הוא לא יותר ממאמן סביר, ילד מגודל, יללן ושקרן סדרתי, איש קטנוני וקטן, ודמגוג חסר עכבות וכבוד לזולת.

 
נראה אותו במועדון בינוני. מוריניו
 נראה אותו במועדון בינוני. מוריניו 
 צילום: אימג' בנק / Getty Images 
 

זהו איפוא זמן מצוין לנפץ אחת ולתמיד את בועת מוריניו, זו שצמחה למימדים מפלצתיים. להציג אותו בגודלו הטבעי, שלא לומר במערומיו. לבדוק מה בדיוק כל כך מיוחד ב"מיוחד". לקרוע מעל פניו את המסיכה.

 

בואו נתחיל באשראי: ז'וזה מוריניו הוא מאמן טוב. הגדולה שלו היא ככל הנראה בזיהוי הפיסות ההולמות את הפאזל ובטיפול בהן - כלומר בניהול כוח אדם, ביחסי מאמן-שחקן, ביצירת תלכיד מנטלי יציב המגויס למיצוי יכולתו והתאמתה למשימות. כך מן הסתם עושים כברת דרך עצומה כדי ליטול אליפויות עם צ'לסי, וגביעי אירופה עם פורטו ואינטר. אבל לחוכמה ולהצלחה הזו יש סייג: היא בנויה על עושר. על כשרונות מהשדרה הבכירה בתבל. על ממון המאפשר תמרונים נוצצים במסדרונות הסחר-מכר. בחלומי אני מבקש לראות את מוריניו מאמן את אוסאסונה, בלקפול, פרנקפורט, קייבו או בני יהודה. נראה אותו במועדון בינוני, נעדר סגל מבריק וחסר תקציב אסטרונומי.

 

לא ייתן לעובדות לקלקל לו את התיאוריה

 

ואולי לא צריך כלל לפנטז על האפשרות הלא מציאותית הזו. אולי מספיק להתבונן במה שאירע למוריניו העונה - כאשר המנצח הדגול גילה שבתזמורת הספרדית והאירופאית, ריאל מדריד הגדולה, אליה הגיע כמשיח, היא מקסימום כינור שני - כדי להקיש כיצד האיש מתנהג כאשר דברים לא מתרחשים על פי התסריט שלו וכאשר המאורעות לא מרקדים לצלילי החליל שלו. שהרי ברור כמעט לכל שהפורטוגלי לא יפצח לעולם בסדרת ההאשמות והטרוניות הכפייתית שלו כאשר דברים על כר הדשא מסתדרים על פי רצונו. הרי מעולם לא שמענו אותו בא בטענות לשופטים, עסקנים, יריבים והתאחדויות כאשר קבוצתו מנצחת או נהנית מטעויות, מה שכמובן קורה לא אחת.

 

מוריניו הרי שפך אש וגופרית על וולפגנג שטארק, פרנק דה בליקר, מאסימו בוסאקה, טום הנינג אוברבו, אנדרס פריסק, אופ"א, פיפ"א, פפה ומי לא, בניסיון לתגבר את תיאוריית הקונספירציה שלו בעד ברצלונה ונגד שאר העולם. הנורבגי לא העניק פנדל לצ'לסי, הבלגי הרחיק את טיאגו מוטה, הגרמני שלף אדום לפפה, המאמן הספרדי התלונן על שער מנבדל שנפסל. כמה עצוב שמדובר בלא יותר מדמגוגיה זולה. אפילו אם הטענות האלה נכונות, מוריניו משתמש בהן מבלי להציג את הצד השני של המטבע. במפגש ברצלונה-צ'לסי בספרד היו אלו הספרדים שקופחו. בסטמפורד ברידג' הורחק אריק אבידל על לא עוול בכפו. בחצי הגמר בשבוע שעבר היו צריכים מרסלו ועמנואל אדבאיור לחטוף אדום בריבוע ונותרו על המגרש.

 

בגמר הגביע הספרדי בירך אותו פפ על הזכיה ואמר שהנבדל של פדרו היה מוצדק ושמשחקים לפעמים מוכרעים על דקויות שכאלה לכאן או לכאן. ובחצי הגמר של אינטר נגד בארסה אשתקד התרחשו כל הדברים הבאים: בארסה נאלצה לנסוע 900 ק"מ באוטובוס (בגלל ענן האפר האיסלנדי), דייגו מיליטו כבש שער שאושר מנבדל, ובויאן קרקיץ' הבקיע שער חוקי שנפסל. והכי חשוב: איך קנוניה אם בסופו של יום אינטר חלפה על פני ברצלונה, העיפה אותה ועלתה לגמר? זו איפוא לא קונספירציה כי אם עלילת דם. מה תאמר על זה, ז'וזה?

 

כאן כמובן ימלא מוריניו פיו מים. הוא לא ייתן לעובדות להרוס לו את התיאוריה, או לפחות את הטקטיקה. כי מוריניו, הגיע הזמן להבין, לא יודע להפסיד. הוא מפסידן אומלל. לוזר. בכל פעם שסכנה מרחפת על קבוצותיו ותכניותיו, הוא תוקף. את הקנוניות, ההתאחדויות, העסקנים, מזג האוויר, לוח המשחקים ומה לא. בכל פעם שהוא נכשל, הוא מאמין שאפשר לכסות את הערווה עם מילים, טענות, מענות, האשמות והרשעות. המאמן היהיר כבר הושווה בקריירה שלו למקיאוולי, אבל אצלו זו לא רק המטרה המקדשת את האמצעים (לכן כינה אותו יוהאן קרויף "מאמן של תארים ולא של כדורגל"), אלא גם הנאומים חוצבי הלהבות ומעוותי המציאות המתלווים אליהם. כך מחליט להתנהל איש חריף, מצליח, רהוט, בטוח בעצמו ושחצן, כאשר הוא סבור שעל עשיה כושלת ו/או חוסר מעש ניתן לכפר במילים, הצהרות, הבטחות, הכרזות והתנצחויות.

 
 

פתאום נפקחו הרבה עיניים

המתקפה על גווארדיולה חזרה אליו כמו בומרנג. מוריניו ופפ
 המתקפה על גווארדיולה חזרה אליו כמו בומרנג. מוריניו ופפ 
 צילום: Getty Images / אימג'בנק 
 

מדובר באסטרטגיה או בפרנויה. אך מכיוון שאנו לא חושדים בשום פנים ואופן בשפיותו של מוריניו, נותרת תיאוריית המשנה הסדורה. הווה אומר: הכל נעשה בכוונת תחילה ובקפדנות. כל פליטת פה מקורה בתכנית חומש מחושבת למשעי ומסודרת לתלפיות, והיא זו האמורה להעניק למצביא הדגול קרדיט על היותו לוחם פסיכולוגי מחונן המשתמש בכלים מילוליים על מנת ליצור מקדמה בקרב המנטלי.

 

ובכן, כל מי שסבר כך קיבל השבוע את התשובה המוחצת. מוריניו הוא לא אסטרטג מהולל, אלא מי שהתרגילים המילוליים המושחזים שלו הם אלה שנועדו לנצח גם במקרה של הפסד, כמו שאירע בקלאסיקו באלופות. הוא נוצח בו על המגרש, ולפיכך גם מחוצה לו (המתקפה הבוטה על גווארדיולה התגלתה כעקרה במקרה הטוב או כבומרנג רב נזק במקרה הרע). אבל אז שלף שוב את הנשק האחרון שעוד נותר לו, התותח הוורבלי, שבעזרתו הוא האמין כי ימשיך לרמות את כל העולם, להסתיר את הבושה, ולנסות לדחוק את המחדל אל מתחת לספסל, כי יש כנראה מספיק עיוורים ושתומי עין שלא יבחינו.

 

אחרי מופע האימים בברנבאו כבר נפקחו הרבה עיניים. הגרדיאן הלונדוני הסביר ש"מוריניו מגיב לכל איום על שמו הטוב בניסיון לפגוע, להרוס ולקעקע את האמינות של אלה שהוא מאמין שהם נגדו". אלפרדו רלאניו, בכיר הפרשנים ב"אס", כתב כי "ריאל מדריד סובלת מתהליך של מוריניוזציה שהוא מאוד שלילי כלפי המועדון". חוס הידינק, המנג'ר ההולנדי שאימן את צ'לסי בחצי הגמר ההוא נגד ברצלונה, הוסיף כי "מוריניו הגזים. הוא הלך רחוק מדי. אנחנו אמנם חשבנו אז שקופחנו, אבל מעולם לא טענו שמדובר באיזו מזימה". רמון קלדרון, שהיה נשיא ריאל בין השנים 2006 ל-2009 הגדיר את התנהגותו של מוריניו לאחר ההפסד כ"בלתי הולמת", וטען ש"ריאל זה מועדון ענק שמעולם לא התלונן על שופטים, מסיבת העיתונאים הייתה מבישה, אסור לדבר על יוניצ"ף או השופטים".

 
מעסיקים עתידיים יחשבו פעמיים. רונאלדו מושפל בקלאסיקו
 מעסיקים עתידיים יחשבו פעמיים. רונאלדו מושפל בקלאסיקו 
 צילום: רויטרס 
 

יוניצ"ף? זה כבר באמת השיא. תראו עד היכן מסוגל הפרא הפורטוגלי החצוף הזה לגרור את מטען יללותיו וקללותיו. יוניצ"ף היא קרן החירום של האו"ם המגישה סיוע, מזון ותרופות לילדים בעולם השלישי. ב-2006 חתמה ברצלונה על הסכם שותפות בן חמש שנים עם יוניצ"ף, שבמרכזו המלחמה באיידס בארצות מתפתחות, ובמסגרתו תורם המועדון הקטלוני לקרן מיליון וחצי יורו כל שנה. והנה, גם צדקה לא תציל ממוות מלשונו הארסית של מוריניו. הדמגוגיה שלו במסיבת העיתונאים כללה רמיזה באשר לקשר אפשרי בין תרומה לתמורה - בין המחויבות האצילית של בארסה לקרן המבורכת לבין טובות הנאה מקצועיות שבארסה לכאורה מפיקה ממנה. לא פלא שבאופ"א כבר הדביקו למוריניו מזמן, אפילו בהתבטאות רשמית, את הכינוי "אויב הכדורגל".

 

אבל מוריניו איבד השבוע לא רק את העשתונות, אלא אף את האתונות - כלומר הרבה מצאן המרעית שלו וממלוכתו המקצועית. ההחלטות הטקטיות שלו לקראת ובמהלך המפגש עם ברצלונה הותירו טעם מר, חיזקו את התדמית ההגנתית-פרגמטית שדבקה בו לאורך הדרך חרף הצלחותיו, חשפו את קבעונו, וגיבו את המקהלה הצנועה של המבקרים שלא סונוורה מכל שטיק שלו. הן אף הוציאו לו שם רע לא רק אצל אנשי ואוהדי ריאל מדריד - שלא הבינו מיהו בדיוק האיש הזה שחדר להיכלם וכיצד הוא מרשה לעצמו לנפץ את האתוס, המסורת, הכבוד והיוקרה של המועדון על כר הדשא (בונקר) ובחדר העיתונות (בליץ) - אלא גם אצל מעסיקים עתידיים שלו, שמעתה יחשבו פעמיים ויותר לפני שהם מציעים לחוצפן הבלתי נסבל מסטובאל לבוא ולהחריב להם את המוניטין. ליאו מסי אולי כבש את השערים בברנבאו שהעניקו לבארסה ניצחון על ריאל, אבל השער המכריע ביותר בהתמודדות הקלאסית כולה הובקע מחוץ למגרש. וזה היה גול עצמי.

 

הגמדים מוצאים מקלט באגדות / צללים כהים נראים ברחבת השער / באור לבן מאחורי שולחן המסיבות / שופך הוא ארס עם לשון חדה כתער / ז'וזה לך ברח, ז'וזה לך ברח / הלילה הוא אפל כל כך / שומר נפשו ירחק, שומר נפשו יבין / כי אין לאיש מלה / ואין לו אלוהים (על פי "חוזה לך  ברח" - המילים המקוריות: יעקב רוטבליט, לחן: שלום חנוך, ביצוע: אושיק לוי)

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by