בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
גשם אל תבוא 
עוצרים את השמיים 
 
גשם אל תבוא |
 
מערכת נענע

עם סיכוי של 40% לגשם בטקס הפתיחה ביום שישי, הסינים מנסים כל דבר כדי לעצור את המבול הבא, כולל טכניקות מוטלות בספק של תמרון עננים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סין מתרברבת בכך שמדעניה יכולים ליצור מספיק גשם כדי למלא את הנהר הצהוב. אולם עם התקרבות מועד האולימפיאדה, השאלה היא האם הם יכולים גם למנוע מבול.

החזאים מנבאים סיכוי של 41% לגשם ב-8 באוגוסט, יום טקס הפתיחה, גורמים רשמיים אמרו שסין שוקלת להפעיל טכנולוגיה נסיונית כדי להבטיח מזג אוויר יבש ואוויר נקי ביום שישי. עם זאת, מדינות רבות אחרות זנחו פרויקטים דומים של מניפולציה מטאורולוגית, ומחקרים לאומיים יובשו בשל תוצאות מעורפלות.

"ההערכות המדעיות האחרונות מספרות שיש עדות מאוד מאוד קלושה להצלחה בהתערבות במזג האוויר, בהעלאה, הפחתה או מניעה של גשם," אמר לאונרד ברי, אחד ממנהלי הארגון העולמי למחקר מטאורולוגי שממוקם בשוויץ.

"במובן מסוים אפשר להתייחס לבייג'ינג כהדגמה של יכולות ההתערבות במזג האוויר שלהם," הוא אמר לרויטרס. אוגוסט היא העונה הגשומה בבייג'ינג, עם תוספת של סופות רעמים שיכולות לזרוע הרס במשחקים.

המארגנים מתוחים במיוחד לגבי טקס הפתיחה הפזרני, שיבוצע בהיכל "קן הציפור" הלאומי, וצפויים לצפות בו מיליארדים בטלוויזיה. "אנחנו נבדוק אם תנאי מזג אוויר מסוימים ישפיעו על בייג'ינג, ואם אנו צריכים ליישם שיטות מסוימות," אמר ז'אנג צ'יאנג, סגן ראש המשרד לשינוי מזג אוויר בבייג'ינג.
 

יורים בעננים

האם יצליחו להופיע בין הטיפות? ביייג'ינג ביום גשום
 האם יצליחו להופיע בין הטיפות? ביייג'ינג ביום גשום   
קיימות שתי שיטות עיקריות לשליטה בירידת גשמים. הסינים יכולים לנסות להשפיע על הגשם לפני שהוא מגיע למרכז העיר. הם עושים זאת באמצעות ירי של סוכן כימיקלי לעננים, במטרה "להזריע אותם", ולגרום להם להיות יעילים יותר ביצירת אותם גבישי קרח שנמסים ליצירת טיפות גשם – שיטה יעילה לייבוש השמים.

שיטה אחרת היא שימוש בחומר מצנן שמגדיל את מספר טיפות המים במבנה העננים, ובכך מקטין את הגודל שלהם, ויקטין את הסבירות שהם יצנחו כגשם.

טכנולוגיית תמרון עננים שימשה בהצלחה באירועי ספורט קודמים, ואפילו בהצלחה ניכרת, אם אתם מאמינים לטענותיהם של מדענים רוסים. מדענים אלו טענו שפעילויות "הזרעת העננים" שלהם מנעו גשם באולימפיאדת מוסקווה ב-1980 ובמשחקי הרצון הטוב ב-1994 בסן פטרבורג.
אולם מדענים רבים מגלים ספקנות לגבי ההצלחה האמיתית בתוכנית המניפולציה הללו, וטוענים שקשה מאוד להעריך את ההצלחה של שיטות כאלה. "למרות שהעקרונות של השיטות הללו מבוססים היטב, קשה להוכיח שסיבוב נתון של הזרעת עננים יצר אפקט מסוים," טוענים במרכז האמריקני למחקר אטמוספירי שבקולורדו.

לפני שנתיים, סין התרברבה ביכולותיה בתחום, וטענה שהיא יצרה את "הכוח המוביל בעולם" ביצירת גשם. "מטוסיה בלבד נטלו על עצמם מספיק משימות בחמש השנים האחרונות כדי למלא ארבע נהרות צהובים, הנהר השני באורכו בסין," נטען שבשינהוא, סוכנות החדשות הרשמית של המדינה.

עם זאת, המשרד לשינוי מזג אוויר בסין מנסה להפחית בציפיות להצלחה, במקרה שמזג אוויר רע יאיים על המצעד האתלטי, וטוען שאין לו את הכוח לעצור את התקדמות ענני הסערה העבים. "[מניפולציה] של עננים וגשם נמצאת עדיין רק בשלבי הניסוי הראשונים," אמר ז'אנג.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by