בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
 
אין פקקים באילות 

אין פקקים באילות

 
 
נענע 10

בואו לטעום מגידולי קיבוץ אילות, לטייל בפארק תמנע, לבקר במעיין במדבר שבקיבוץ יהל ולטעום גבינות בקיבוץ דותן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

בית הקפה "שחור לבן" בקיבוץ איילות

 
המקום הוקם בשנת 2003 באחד המבנים הראשונים של היישוב. במקום הייתה קודם לכן מכבסה גדולה. המקום מנוהל על ידי נורית גורן בעידודם של חברי הקיבוץ.
בבית הקפה מוגשות ארוחות צמחוניות חלביות מתוך ספר המתכונים הפרטי של נורית. הדגש המרכזי במתכונים הוא גידולי השדה של הקיבוץ, על פי העונה.

בנוסף, ישנה במקום חנות בה מוכרים מוצרים ועבודות יד מתוצרת בית וסלון תרבותי לישיבה נינוחה.

גם מגוון האירועים הוא ייחודי. במקום מתקיימות הרצאות אמנות וערבי נושא "טיול עם הכובסת" בנתיבי הקיבוץ, אליו מצטרפת רוכלת מקומית.

ניתן לקיים טיול פיקניק אל הים.
 

פארק תמנע

 
פארק תמנע שוכן במרכזו של אזור המכונה העמק האדום בשולי הערבה. הפארק משתרע על שטח של כ-60 קמ"ר, ובנוי בצורת מעין פרסה. פארק תמנע הוא בעצם בקעה (בקעת תמנע) המוקפת בהרים תלולים. בשל הרכבו הגיאולוגי מתייחד פארק תמנע בתצורות סלע מענייניות, שהמפורסמות שבהן הן הפטרייה, עמודי שלמה והקשת.

תכנון הפארק במצבו כיום בוצע על פי תוכנית של הקק"ל שהוצגה בשנת 1979 ומימושה החל בשנת 1980. פארק תמנע מוכרז כיום כשמורה ומנוהל על ידי מועצה אזורית חבל אילות וקרן קיימת לישראל. הכניסה לפארק היא בתשלום.

בכניסה לפארק קיים מבנה קטן שבו ניתן לצפות בתצוגה אור קולית על המקום. בתוך הפארק נסללו כבישי גישה אשר מובילים לאתרים העיקריים – עמודי שלמה, ציורי המרכבות, אתר הקשתות (פירי כריית נחושת), הפטרייה והאגם המלאכותי.

באתר הוספו שלטי הכוונה, הותקנו פחי אשפה, נבנו מדרגות אשר עולות לתחריט האלה חתחור שנמצא בעמודי שלמה, והאתרים הארכיאולוגיים הוקפו בגדר. ליד עמודי שלמה נבנה דגם של "אהל מועד" גדול ומיצג "יציאת מצרים" – האוהל נבנה בעיקר עבור התיירות הבפטיסטית שהגיעה לפארק תמנע לרגל שנת 2000.

בחלקו הדרום מזרחי של הפארק התפתח מוקד בילוי ופעילות, ובמרכזו אגם מלאכותי. ראשיתו של אגם זה בסוללות עפר שהוקמו כדי להגן על מכרות תמנע החדשים הנמצאים בפתחה הדרומי של הבקעה מפני שיטפונות בנחל נחושתן. כתוצאה מכך נקווים המים באגם עונתי קטן למרגלות הסוללה. שטח האגם הוא בגודל של 14 דונם, ולידו נבנו סככות צל, שולחנות וספסלים, מלתחות ושירותים, חניון לילה, מסעדה, מזנון ואוהל בדואי.

בין הפעילויות שמציע האתר ישנם רכיבה על גמלים, גן משחקים, פעילות מילוי בקבוקים צבעוניים ומתקן להטבעת "מטבעות שלמה המלך" מנחושת. הפיתוח באתר בוצע במשותף על ידי קק"ל, המועצה האזורית חבל איילות והמנהלה לפיתוח התיירות בנגב.

מצפון לאגם ממוקם אתר ה"נחושתמנע". זהו אתר הסברה והדגמה של סיפור האדם והנחושת בתמנע. באתר דגמי חתכים של כרייה ודגם של תנור התכה. כמו כן ניתן הסבר על כריית והפקת הנחושת בימי קדם המלווה בהדגמה תוך שיתוף הקהל.

פעילויות נוספות המתבצעות בתמנע הן גלישה ואומגה מאתר הנמצא בצמוד לעמודי שלמה, רכיבה על אופנים, מטווחי חץ וקשת וטיולי לילה עם תאורה לילית.

פארק תמנע נמצא כ-25 ק"מ צפונית לאילת. למגיעים מצפון הפנייה היא ימינה לכיוון הפארק ולכיוון קיבוץ אליפז.

הסיור בפארק מבוצע לאורך כבישים שנסללו במקום לנוחות המטיילים, תוך יציאות חטופות כדי לצפות במקומות היפים מקרוב.
 
 

קיבוץ יהל

 
קיבוץ יהל נמצא בערבה הדרומית, כ-65 ק"מ צפונית לאילת. מדובר בנקודה ירוקה בלב מדבר המוקפת בהרי הנגב ונחלי האכזב שבניהם במערב, ובהרי אדום האדומים-סגולים במזרח.

קיבוץ יהל הוא היישוב הצפוני בחבל איילות המאגד עשרה קיבוצים, שביניהם פעולות משותפות רבות. לאילת ניתן להגיע בקלות על ידי תחבורה ציבורית של אגד או של המועצה האזורית. כמו כן, ישנם בתדירות גבוהה קווים של אגד לכל נקודה צפונית מהקיבוץ.

מעיין במדבר הוא בית אירוח כפרי השוכן בקיבוץ, שהוקם באמצע שנות השמונים כסמינר לקבוצות על ידי גרעין נוער רפורמי מאמריקה. בשנת 2000 נהפך המקום לאתר תיירות אירוח כפרי. במקום 42 חדרים, בהם משתכנים בדרך כלל אנשים הבאים לטיולי שטח באזור.
המקום מציע מגוון טיולי שטח לתנועה הרפורמית. מדובר בטיול של כמה ימים באזור הרי אילת. בנוסף, ניתן לחגוג במקום אירועים משפחתיים.

טיול השטח במקום מתחיל מנחל יעלון לכיוון שיזפון. משם מגיעים לנאות סמדר, ועולים לשחרות. יורדים ומגיעים לאזור הגבול עם ירדן – שם מטפסים לאזור החקלאי של הערבה. קיימת אופציה להיעזר במוביל.

דרכי הגעה – מאזור באר שבע

1. דרך דימונה וצומת הערבה: בצומת היציאה דרומית לבאר-שבע פונים מזרחה לכיוון דימונה. בצומת הערבה פונים דרומה ועוברים את מושבי הערבה התיכונה. לאחר שעוברים את צומת מנוחה (פונדק 101 של "כושי" רימון), נוסעים דרומה כ–25 ק"מ ומגיעים לקיבוץ יהל.

2. דרך מצפה רמון: בצומת היציאה הדרומית לבאר שבע פונים לכיוון מצפה רמון. עוברים את מכתש רמון ונחל פארן עד צומת ציחור. פונים מזרחה ומגיעים לצומת מנוחה (פונדק 101 של "כושי" רימון), נוסעים דרומה כ-25 ק"מ ומגיעים לקיבוץ יהל.
 

קיבוץ לוטן

 
לוטן הוא קיבוץ בערבה מצפון לאילת, השייך למועצה אזורית חבל איילות. הקיבוץ הוקם בשנת 1983 ונקרא על שם אחת המשפחות בשבטי אדום ושעיר (מי שניתן לשייכם כבני עשיו), אשר גרו באותו האזור בימי המקרא.

הקיבוץ הוא הקיבוץ הרפורמי השני בישראל והוקם בתחילה כ"יהל ב'", אחר כך לוטֶן ואחר כך קיבל את השם הנוכחי. הקיבוץ הוקם על ידי גרעיני נח"ל משותפים לנוער תל"ם ולתנועת הנוער נצ"ר עולמי. כיום קולט הקיבוץ גרעינים של החברה להגנת הטבע מתוך תפיסה אקולוגית-יהודית.
נכון ל-2008 מתגוררים בלוטן כחמישים חברים. אל חברי הקיבוץ, שהמבוגר בהם בן 50, מצטרפים בני נוער במסגרות כגון שנת שירות, שנת ציונות מבריטניה או אוסטרליה, מתנדבים אשר באים לפרק זמן קצר ועוזרים בענפים השונים, ומתמחים ירוקים המגיעים לקיבוץ ללמוד את יסודות הבנייה בבוץ והחקלאות האורגנית.

מתחילת שנת 2007 מכינים בקיבוץ גבינות מחלב עזי המשק, במטרה לשווק גבינות לחבל איילות, הערבה ומלונות באילת. בקיבוץ יש כיום מעל ל-200 עיזים ושישה עובדים (שלושה בדיר ושלושה בגיבון). בנוסף, קיימת בקיבוץ חנות בה נמכרות הגבינות המיוצרות במקום (פטה, בולגרית, קממבר וגאודה). לאחרונה מוכרים בחנות גם יוגורטים ופודינג שוקולד.

מרכז אקולוגי
המרכז האקולוגי בלוטן קיים כבר עשר שנים וידוע בשמו הטוב ברמה הארצית והאירופאית. לוטן משתייך לתנועת GEN) Global Ecovillage Network), ולפני כשנה זכה בפרס הכפר האקולוגי המצטיין באירופה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by