בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
 
אולימפיאדת הנשים 

אולימפיאדת הנשים

 
 
עמיחי אלפרוביץ, אתר ספורט 5

אנגלה מרקל ובניטה פררו ואלדנר, שתים מהנשים החזקות באירופה, משתמשות במשחקים האולימפיים כדי להביא לשינוי בסין. הן בדרך הנכונה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מהם 17 ימי תחרויות מרתקים, לעומת התהפוכות המדיניות שהאיחוד האירופי וגרמניה בראשו מספקים לקראת המשחקים האולימפיים בבייג'ינג?
 
הלחץ שלה יביא לתגובת שרשרת? מרקל (רויטרס)
 הלחץ שלה יביא לתגובת שרשרת? מרקל (רויטרס)   
שתי הנשים החזקות של הפוליטיקה המערב-אירופית, אנגלה מרקל, הקאנצלרית הגרמנית, ובניטה פררו ואלדנר, הנציבה האירופית לענייני מדיניות חוץ, לא יהיו אורחות רצויות בסין בקיץ הקרוב. נראה כי השתיים פועלות ללא לאות כדי שהחגיגה הסינית תהיה במעמד צד אחד. הסיכוי שזה יקרה הוא קטן מאוד, אבל נראה כי הלחץ שלהן ותגובת השרשרת שהוא מסוגל ליצור עשוי להביא לשינוי דרמטי בכל הנוגע למדיניות המארחת ביחס לטיבט ולנושא זכויות האדם.

החשיבות העצומה של המשחקים האולימפיים הביאה לכך שמשלהי המאה הקודמת מבינים ראשי הארגון ומדינאים בעולם כולו את הכוח הטמון באירוח המשחקים. אין מדובר רק בארגון של תחרויות, הקמת כפר אולימפי, מרכז שידור ותשתיות למכביר. עם התפתחות הטכנולוגיה מדובר גם בחשיפה אדירה של המדינה המארחת, עם שאיפה לשקיפות מרבית של מהלכיה. על כן נראה כי העולם כאילו המתין לרגע שבו יתגלו בקיעים בעמימות הסינית.
 

אין חופש עיתונות? אין סיקור

 
אנגלה מרקל, בניגוד לקודמיה בגרמניה ובשונה ממרבית המנהיגים בעולם, לא התבטלה בפני סין מהרגע בו נכנסה לתפקיד. גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, לא חוששת מאוד מהענק מהמזרח. מרקל הבהירה כי היא מצדדת בחופש ניכר יותר כלפי הדלאי לאמה והביעה שאיפתה לשיפור מצב זכויות האדם כל אימת שפגשה נציג בכיר של הממשל הסיני בברלין או בבייג'ינג. לפני חודשים אחדים היא גם הזמינה את הוד מעלתו הדלאי לאמה לביקור רשמי בברלין, למרות המחאות הסיניות.
 
 
 הסינים מודאגים: כמה מנהיגים ובראשם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, כבר הודיעו כי יחרימו את טקס הפתיחה של האולימפיאדה וגם כשהלפיד האולימפי יצא מיוון לסין, נמשכות ההפגנות למען טיבט.

צפו בניצן הורוביץ מסכם את הסדקים שמתגלים בחומה הסינית 
מרקל, מדינאית פרגמטית, מבינה היטב כי חרם על המשחקים הוא בחזקת בלתי אפשרי. לכן היא החליטה על מחאה אישית שלה, שיש בה הרבה יותר מסמליות. בסוף השבוע הודיעה כי היא ושר החוץ בממשלתה לא יגיעו לטקס הפתיחה של המשחקים ב-8 באוגוסט. גם נשיא הרפובליקה הפדרלית של גרמניה הודיע כי לא יגיע למשחקי בייג'ינג, אם כי הוא עשוי להיות נוכח במשחקי הנכים שיתקיימו מיד לאחריהם.

הלחץ הגרמני על המארחים הסיניים הוא גדול מאוד. גרמניה משגרת את אחת המשלחות הגדולות ביותר ורשתות הטלוויזיה הציבוריות שלה משדרות ללא הפסקה ממתקני התחרויות והאימונים. בנוסף להכרזה של מרקל, הודיעה האחראית על רשת הטלוויזיה הציבורית ARD כי אם יתברר שצוותי הצלמים לא יזכו בחופש מוחלט, אזי ישקלו בגרמניה שלא לשדר את הנעשה בבייג'ינג.

המדיניות האנטי סינית הגיעה לשיא בדבריו של מיכאל פספר, העומד בראש הארגון המאגד את התאחדויות הספורט של גרמניה. פספר הסביר, כי הספורטאים הגרמנים יכבדו את החוקה האולימפית האוסרת על קיום הפגנה פוליטית במתקנים האולימפיים, אך לא שלל כי הצהרות אנטי סיניות יהיו שגורות בפי נציגי גרמניה למשחקים בעת שישהו מחוץ למתקנים האולימפיים. רוצה לומר: נגיע, נשתתף ונחזיק בחופש להגיד את אשר על ליבנו.

הסינים קיבלו הוכחה לאפקטיביות של הלחץ הגרמני כאשר פררו ואלדנר אמרה בראיון לשבועון "בילד אם זונטאג" כי האיחוד האירופי אינו שולל הטלת חרם על הופעה במשחקי בייג'ינג בשל המדיניות הסינית כלפי טיבט. הנציבה האוסטרית הסבירה שהאיחוד האירופי סבור כי אין מקום לקיים את המשחקים האולימפיים בסביבה שבה אין מכבדים זכויות אדם וחופש עיתונות, ולכן על האיחוד לבחון היטב בשבועות הקרובים את המדיניות הסינית על מנת להחליט על הצעדים, שעשויים להגיע עד המלצה לחרם.
 
 

איך תראה סין של אחרי המשחקים?

ההצהרות של שתי הנשים החזקות הן יריית פתיחה לקראת טקס הפתיחה. כפי שזה נראה כעת, ויעידו על כך שוטרי משטרת אתונה ששינו שלוש פעמים את מסלול הלפיד האולימפי בדרכו לאקרופוליס ביום שבת, סין של אחרי המשחקים תהיה שונה בהרבה מאלו שלפני המשחקים.
 
העולם יודע היטב כי החודשים שנותרו עד למשחקים הם הזדמנות יוצאת דופן וחד פעמית ליצור שינוי במדיניות הסינית. אפילו שר האוצר האמריקאי שיגיע השבוע לבייג'ין ידרוש לבחון את הנעשה בטיבט.

הסינים, ברצותם לארח את העולם, מגלים כי האירוע שלהם הופך להיות מעין סוס טרויאני. מרקל, שכבר הוכיחה אומץ ותעוזה מדינית, לא תשב על אוכפו של הסוס, אבל אין ספק שהיא מכוונת ומדריכה אותו כיצד להפוך יעיל בדרכו לסין.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by