בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
 
נובו-ריץ' 

נובו-ריץ'

 
 
אבי זורנזון, אתר ספורט 5

נובאק דיוקוביץ' הוא כיום הטניסאי הטוב ביותר בעולם, ודבר אינו מפריע לביטחונו האישי. איך הוא יהיה כמדורג 1?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עם כל השינויים שעבר ועוד יעבור הספורט אלמנט אחד תמיד יפריד בינו לעולם החומר וישייך אותו לעולם הרוח: אינטואיציה. אינטואיציה אינה מתווכת על ידי שפה או לוגיקה, והיא רגעית. הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט קרא לזה "ראייה שכלית" – האידיאל ההכרתי. אנחנו רואים בעיניים של השכל. דקארט דיבר על אור שמציף את האדם כאשר הוא יודע משהו בוודאות. זה לא היה אמור לקרות כל כך מהר, וזה לא לגמרי בגללו, אבל נובאק דיוקוביץ' הוא בוודאות הטניסאי הטוב בעולם היום. זה גם לא נתון לוויכוח: כל מי שעיניו בראשו וראה את דיוקוביץ' משחק בשלושת החודשים האחרונים הוצף באור שדקארט דיבר עליו. האחרונים היו 15,800 הצופים שראו אותו זוכה שלשום בטורניר המאסטרס באינדיאן וולס, קליפורניה.
 
נמצא בפוקוס טוטאלי. דיוקוביץ' (רויטרס)
 נמצא בפוקוס טוטאלי. דיוקוביץ' (רויטרס)   
גם דיוקוביץ' יודע את זה. הוא ידע את זה עוד לפני שזה היה נכון. בינואר 2007 הוא הצליח לראשונה לעבור את הסיבוב הראשון באליפות אוסטרליה והתקדם עד שמינית הגמר, שם חיכה לו רוג'ר פדרר. דיוקוביץ' אמר לפני המשחק שפדרר "איז גואינג דאון". הוא הפסיד בשלוש מערכות קלות אך סרב להתנצל כי "אתה לא יכול לנצח בלי ביטחון עצמי". בשנה וחודשיים שעברו מאז הביטחון העצמי שלו הגיע למדרגה של אנשים כמו טייגר וודס, כריסטיאנו רונאלדו וקובי בראיינט. באייטם שהפיק אתר האינטרנט של הטורניר באינדיאן וולס לפני פתיחת המשחקים נשאלו שחקנים שונים האם תם עידן רוג'ר פדרר בטניס. ג'יימס בלייק, אנדי מארי – שניצח את פדרר בסיבוב הראשון בדובאי רק לפני שלושה שבועות – ואיבן ליובצ'יץ' סירבו לערער על העליונות של פדרר. דיוקוביץ' אמר כי "הקריירה שלו לא נגמרה, הוא עדיין אחד השחקנים הטובים ביותר בסבב". שזה כמו להגיד למנתח לב שידיו החלו לרעוד שהוא יוכל למצוא סיפוק מקצועי גם בתור מתדלק.

הביטחון העצמי הוא המאפיין הכי בולט של דיוקוביץ' השנה, לצד הפוקוס הטוטאלי שבו הוא נמצא. במסיבת העיתונאים אחרי שרצח את נדאל 3:6, 2:6 בחצי הגמר באינדיאן וולס השאלה הראשונה שנשאל היתה "מאיפה הביטחון העצמי העצום הזה מגיע?". דיוקוביץ' אמנם שיפר אלמנטים חשובים בטניס שלו – פורהאנד, סרב, משחק רשת עליו עבד עם מרק וודפורד – אך מקצועית הוא אינו שחקן מאוד שונה מזה שהפסיד לנדאל ופדרר בכל ארבעת טורנירי הגראנד סלאם ב-2007. גם אי אפשר להסביר את התופעה בניסיון: דיוקוביץ' עוד לא חגג 21 ונדאל ופדרר מנוסים ממנו בהרבה במעמדים חשובים. דיוקוביץ' פשוט משחק עכשיו בשלווה סטואית של אדם שמשוכנע בעליונות שלו ובכך שהיא תתבטא בתוצאה הסופית.
 

זה דווקא נשמע פשוט

 
כיצד ספורטאי כה צעיר מגיע לרמת ביטחון עצמי כזאת? ד"ר פטריק. ג'יי כהן, פסיכולוג ספורט שמתמחה בעבודה עם גולפאים, ערך ב-1991 מחקר איכותני שניסה למצוא מכנה משותף ל"הופעות שיא" של גולפאים. כהן ביצע ראיונות עומק עם 19 גולפאים מקצוענים וחובבנים ברמת המכללות והגיע למסקנה כי בזמן הופעות שיא מספר תכונות פסיכולוגיות מאפיינות ספורטאי:
1. הוא שקוע לחלוטין במשחק. 2. הוא מרוכז רק במשימה הקרובה. 3. הוא מפגין רמת שליטה עצמית גבוהה. 4. הוא אינו מפחד מהשלכות של הפסד. 5. הוא שומר על רמה אופטימלית של גירוי. 6. הוא נהנה.

זה נשמע פשוט, אך גם הטניסאים הגדולים בהיסטוריה לא החזיקו בכל התכונות הללו לאורך זמן. למקנרו היתה בעיית שליטה עצמית קשה. לנדל חשש מהשלכות של כל הפסד בווימבלדון על המורשת שלו. כמוהו פדרר על החימר. את סמפראס רק הקהל בפלאשינג מדו הצליח לגרות בשנתיים האחרונות בקריירה שלו.
 
 
נכון להיום, דיוקוביץ' עומד בכל המבחנים של ד"ר כהן. באליפות ארה"ב האחרונה גם הזמנה לארוחת ערב עם רוברט דה נירו בשבוע הראשון לא הוציאה אותו מפוקוס בדרך להופעת בכורה בגמר גראנד סלאם. הוא מתייחס למשחק בצורה בריאה; ההשלכות של ההפסד לפדרר בגמר מבחינתו הסתכמו בארוחת ערב שנייה עם דה נירו. דיוקוביץ' התקשה לשמור בגיל צעיר על קור רוחו אך השתפר משמעותית בתחום הזה בשנתיים האחרונות. גירויים בוודאי לא חסרים לו בשלב הזה של הקריירה. ואין טניסאי שנהנה על המגרש כמוהו בסבב. המרכיבים האלו בצירוף עם נתונים טבעיים מעולים בנו את הביטחון שגורם לו להתייחס לפדרר ונדאל כמו לפיליפ קולשרייבר ודוד פרר – מטרד שצריך לסלק מהדרך כדי לאסוף עוד תואר. והם אלו, בהנחה שפציעות משמעותיות לא יהיו חלק מהמשוואה, שייקחו אותו למקום הראשון בעולם על חשבונו של פדרר.
 

כמו פדרר או כמו מקנרו?

השאלה המעניינת אינה כמה זמן יעבור עד שדיוקוביץ' יירש את פדרר בפסגת הדירוג (התשובה: אם ההידרדרות של פדרר תמשיך בקצב הזה, עוד השנה; אם היא תיבלם, בשנה הבאה). אלא איזה מספר 1 דיוקוביץ' יהיה? רק 23 טניסאים עמדו בראש דירוג ה-ATP מאז שהפך לרשמי ב-1973. בגסות ניתן לחלק אותם לארבע קטגוריות מבחינת הדומיננטיות כמספרי 1:
 
לא באותה רמת כישרון. סמפראס (רויטרס)
 לא באותה רמת כישרון. סמפראס (רויטרס)   
א. משטר טוטליטרי – רוג'ר פדרר (217 שבועות רצופים בראש הדירוג, 11 תארי גראנד סלאם ושני גמרים במהלך התקופה, כולל שלוש שנים אותן סיים עם שלושה תארי גראנד סלאם), פיט סמפראס (286 שבועות במצטבר כמספר 1, 10 תארי גראנד סלאם וגמר אחד), ביורן בורג (109 שבועות במצטבר במקום הראשון, 8 תארי גראנד סלאם וארבעה גמרים), ג'ימי קונורס (251 שבועות רצופים בפסגה בין 1974 ל-1977 בהם זכה ב-4 תארי גראנד סלאם והגיע לחמישה גמרים. במצטבר 268 שבועות כמדורג ראשון).

ב. מונרכיה דמוקרטית – ג'ון מקנרו (170 שבועות במצטבר, 5 תארי גראנד סלאם ושני גמרים), איבן לנדל (270 שבועות במצטבר, 7 תארי גראנד סלאם, 5 גמרים), סטפן אדברג (72 שבועות במצטבר, 3 תארי גראנד סלאם ושני גמרים), אנדרה אגאסי (101 שבועות במצטבר, 2 תארי גראנד סלאם וגמר אחד).

ג. משטר דמוקרטי – ג'ים קורייר (58 שבועות במצטבר, תואר גראנד סלאם אחד), לייטון יואיט (80 שבועות במצטבר, גראנד סלאם אחד), גוסטבו קוורטן (43 שבועות במצטבר, גראנד סלאם אחד).

ד. רפובליקת בננות – כל השאר. ביניהם: בוריס בקר (12 שבועות), מרסלו ריוס (6 שבועות), יבגני קפלניקוב (6), מראט סאפין (9), אנדי רודיק (13).

דיוקוביץ' אינו מתקרב מבחינת רמת הכישרון לקטגוריה הראשונה וספק גדול אם יש לו – או אם יהיה אי פעם לספורטאי אחר – את הדרייב של קונורס, טניסאי פחות מוכשר במידה ניכרת מפדרר, סמפראס ובורג, כדי לחפות על כך. הפוטנציאל של דיוקוביץ' ממקם אותו בתחזית ריאלית בין הקטגוריה השנייה לשלישית. קרוב יותר לשלישית: מקנרו ואגאסי הם גאוני טניס שרק בעיות באישיות ו/או חוסר מזל בלהיוולד לתקופה בה טניסאי על (בורג, סמפראס) תפס את השלטון; לנדל ואדברג הכריעו את היריבים בעיקר בפיזיות שלהם, יתרון שאין לדיוקוביץ'. אבל האינטואיציה אומרת שעם ביטחון עצמי כמו של דיוקוביץ', תחזית ריאלית לגביו אינה "ראייה שכלית".
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by