בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
 
זיהום אולימפי 

זיהום אולימפי

 
 
רויטרס

בנוסף לחום הכבד ולאחוזי הלחות הגבוהים, הספורטאים האולימפיים יצטרכו להתחרות גם ביריב שלא הכירו קודם: זיהום האוויר החמור בעיר המזוהמת בעולם. רבות מהמדינות כבר הודיעו: נבוא ברגע האחרון ונתאמן ביפן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אקוודרום "קואמומוטו" בבייג'ינג. האם כל הפאר וההדר יפצו על איכות האוויר? (רויטרס)
 אקוודרום "קואמומוטו" בבייג'ינג. האם כל הפאר וההדר יפצו על איכות האוויר? (רויטרס)   
אכלו תפוזים, חבשו מסיכות סינון, התאמנו במקום אחר וטוסו ברגע האחרון האפשרי בכדי להתחרות: אלו הן חלק מהאסטרטגיות המוצעות לאתלטים האולימפים המתכוננים לתחרויות בבייג'ינג, שם ענן סמיך של ערפיח הוא מראה שכיח בשמיה של אחת הערים המזוהמות העולם.

"באמת אין משהו ספציפי שניתן לעשות בכדי להסתגל לאיכות אוויר תת-תקנית" אומר דריל סייבל מהוועדה האולימפית בארה"ב. "מנקודת מבט אימונית, לא מצאנו דבר שספורטאי יכול לעשות מבלי לסכן את בריאותו ורווחתו".
 

"אין לנו שום דרך לצפות מה תהיה איכות האוויר"

סמלי האולימפיאדה על רקע תחנת כוח מזהמת, סמוך לבייג'ינג (רויטרס)
 סמלי האולימפיאדה על רקע תחנת כוח מזהמת, סמוך לבייג'ינג (רויטרס)   
הקבוצות האמריקאיות מצפות שהאוויר בבייג'ינג יגיע לסטנדרט "בטוח ומתאים לתחרות עילית", אמר סייבל בראיון טלפוני מקולוראדו ספרינגס, קולוראדו, מקום מושבו של מרכז האימונים האולימפי האמריקאי.

הוא אינו חושב שעל האתלטים לחבוש מסיכות סינון של פחמן פעיל כפי שייעצו המאמנים בארה"ב בכתבת עלון חדשות ב-2006, וכפי שעשו ספורטאי הטריאתלון בביקור בסין בשנה שעברה, אך הוא אינו שולל שום אפשרות: "לפני שנגיע למשחקים האולימפים באוגוסט, אין דרך לצפות מה תהא איכות האוויר".

סביר שיהיה חם ולח. בחודש אוגוסט, הטמפרטורה הממוצעת בבייג'ינג היא 29.5 מעלות צלזיוס, עם לחות יחסית של 69 אחוזים. השילוב הזה מעמיד את מדד החום של בייג'ינג בטווח מדד ה"זהירות", אמרו נציגי ספורט אמריקאיים. סביר, עם זאת, כי חודש אוגוסט יהיה גשום, עובדה שתפחית את חלקיקי הפיח באוויר.

בייג'ינג הזרימה 120 מיליארד ין (16.8 מיליארד דולר) במטרה לנקות את הערפיח לקראת המשחקים האולימפים. בכירים רבים בסין רואים באולימפיאידה אירוע פומבי המציין את תקומתה של סין ככוח עולמי משמעותי.

כחלק מסדרת הצעדים לנקיון העיר, מתכננת בייג'ינג לאסור על מליון וחצי רכבים מלהיכנס לעיר בזמן המשחקים – מחצית מהכמות הרגילה העולה על כבישיה יום יום. כמו כן הורו הרשויות לבייג'ינג ולחמישה מחוזות הסובבים אותה לקצץ בזיהום התעשייתי למשך חודשיים, החל מסוף יולי.
 

בירה, אך לא דגים נאים

 
נשיא הוועדה האולימפית הבינלאומית, ז'אק רוג, הזהיר כי אם זיהום האוויר יהווה סכנה יתכן ויידחו כמה מתחרויות כוח הסבל בהן אתלטים חשופים לאוויר למשך פרקי זמן ארוכים. עם זאת, ציין, אתגרים כאלה אינם זרים למשחקים האולימפים. הוא הזכיר את החמסין באתונה ב-2004 וזיהום האוויר בסיאול ב-1998 ובלוס אנג'לס ב-1984. שלוש הערים החלו להתמודד עם הבעיות על ידי בניית חשמליות, סגירת מפעלים ובקשה מנהגים לרדת מהכבישים.

אף על פי כן, השנה לפחות שבע מדינות מתכננות לשלוח ליפן חלק מהאתלטים האולימפים שלהן ממש לפני תחילת המשחקים, שם יתארחו הספורטאים במתקני ספורט ומגורים בסטנדרטים בין לאומיים, ייהנו ממזון בריא בנוסף לאוויר נקי יותר. גרמניה, יוון, ארה"ב, צרפת, בריטניה, שוודיה והולנד הן חלק מהמדינות שיתאמנו ביפן.

כ-55 אתלטים גרמנים מתוכננים להישאר באשיבטסו באי הוקאידו לאימונים הפרה-אולימפים. הם יבלו ארבעה מתוך חמישה ימים באשיבטסו לפני שיעזבו לבייג'ינג, כשלושה ימים לפני התחרויות שלהם, כך מסר בכיר במחלקת הספורט בעיריית אשיבטסו.

עוד דיווח, כי בשיבטסו המרוחקת בשעתיים, יתארחו עוד כ-70 עד 80 אתלטים גרמנים.

"אנחנו מתכוונים לקבל את פני האתלטים במסיבת בירה ", אמר. "הקבוצה הגרמנית לא העבירה דרישות יוצאות דופן, רק ביקשה שלא נגיש דגים נאים".
 
 

לנשום את הזיהום

סטפאנו באלדיני האיטלקי, זוכה מדלית הזהב בריצת המרתון האולימפית, אמר כי הערפיח בבייג'ינג יהווה בעיה. "נשימת הזיהום בזמן הריצה תשפיע על הביצועים", אמר באלדיני לרויטרס בראיון טלפוני שנערך בינואר השנה. "אבל אני מקווה שהמצב ישתפר עד אוגוסט".

ז'וספה איידם, ילידת גרמניה שזכתה במדליית זהב עבור איטליה בתחרות חתירת קיאקים אינדבידואלית ל-500 מטר במשחקי הקיץ של סידני 2000, תתחרה גם בבייג'ינג. התחרות תתקיים במרחק של כ-60 קילומטר מבייג'ינג.

"אני חשה צער עבור הסינים על שהם צריכים לחיות בתנאי סביבה לא בריאים", אמרה איידם לרויטרס. "אם יש לכך השפעה בתחום הספורט, הדבר ישפיע באותה מידה על כל הספורטאים".

רבים מתושבי העיר מסכימים עם ההשקפה הפרגמאטית הזו: "אנו לא יכולים לתלות את כל האשמה בזיהום האוויר אם הספורטאים הזרים הללו לא יתפקדו היטב. אם יש להם את הפוטנציאל לנצח, זה לא ישנה. אמר זאנג בן ה-39 שעבד כמטאטא רחובות בבייג'ינג במשך 23 שנה.
 

יתרון יחסי

מליון וחצי רכבים יורדו מהכביש החל מאוגוסט (רויטרס)
 מליון וחצי רכבים יורדו מהכביש החל מאוגוסט (רויטרס)   
אנדרו אלפונזו, המנהל הטכני של קבוצת הטריאתלון הספרדית, סיפר לעיתון הספורט היומי "מארקה" שהקבוצה תתאקלם בדרום קוריאה ותתגיע לסין ארבעה ימים לפני התחרות.

"בפעם האחרונה שהיינו בבייג'ינג היינו המומים לחלוטין מרמת הזיהום", צוטט לכאורה אלפונזו בעיתון. "באימונים מאומצים פחות הבעיה אינה כה גדולה, אך היא מורגשת ביותר באימונים הרציניים". "אנו מוסיפים כמויות ויטמין C ו-E נוספות לתזונת הרוכבים, באמצעות אשכוליות ותפוזים למשל, הם נוגדי חמצון ויכולים לעזור לשפר את הנשימה", סיפר מייקל זאבאלה, המנהל הטכני של פדרציית רכיבת האופניים הספרדית.

"חשבנו על חבישת מסיכות אם יתעורר הצורך ואני מניח שניקח אותן. אני חושב שלזיהום יהיה משקל כבד במיוחד על הספורטאים שסובלים מבעיות נשימתיות", אומר זאבאלה.

לאתלטים מסויימים שכבר מתאמנים בעיר מזוהמת, לבייג'ינג מספר יתרונות: "נרוויח מכך, מכיוון שאם מדברים על סביבה רעילה ... אנו מתאמנים במקום הנכון", אמר ז'ורג' נונז, המנהל הטכני של הועדה האולימפית של צ'ילה. סנטיאגו בירת צ'ילה, בה מתאמנים הספורטאים, היא אחת הערים המזוהמות ביותר באמריקה הלטינית.

"לא נמצא עצמנו במצב שונה מהמקום בו אנו חיים, כך שלא נזדקק להכנות מיוחדות", אמר נונז.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by