בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
 
ראש בראש: קטש ומכבי מול פילזן של בלאט 

ראש בראש: קטש ומכבי מול פילזן של בלאט

 
 
ערן סלע, ONE

הניתוח של ערן סלע לקראת המשחק מחר ב-20:45 ביורוליג בין הצהובים לאקס שלהם: שחקן מול שחקן וכמובן - המאמן הצעיר קטש מול בלאט שצבר קילומטרז'

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כבר למעלה מעשור שאפס פילזן היא יריבה קשה למכבי ת"א, בין אם המפגש מתקיים בהיכל נוקיה ובין אם באבדי איפקצ'י, האולם הביתי של הטורקים. פילזן ידעה מספר ניצחונות בתל-אביב אחרי דרמות גדולות והיא מגיעה הפעם בעטיפה חדשה כמעט לגמרי לעומת העונה שעברה.
 
(אילוסטרציה: ONE)
 (אילוסטרציה: ONE)   
בראש ובראשונה, פילזן מאומנת בידי צוות ישראלי, דייויד בלאט ודני גוט, אבל היא מציגה גם שורה של שינויים משמעותיים מאוד בהשוואה לסגל הקודם. זו אולי הקבוצה הכי אמריקאית שהמועדון הזה העמיד מאז ומעולם.

מכבי ת"א מגיעה למשחק בלי ניקולה וויצ'יץ' ואחרי שתי הופעות חלשות: ניצחון ביתי דחוק על לה מאן ותבוסה ברורה בליטא נגד ריטאס וילנה. עיקר המבטים ילכו אל שחקני הפנים, בציפייה לראות מי יצעד קדימה וימלא את מקומו של וויצ'יץ' הפצוע. לפניכם המצ'-אפים הצפויים, פחות או יותר, במשחק.
 

גארדים

 
ביינום, קאמינגס, הלפרין, שארפ – פן, ארסלן, ניקולאס, ארדוגאן

אף אחד מהגארדים של מכבי ת"א לא מראה יכולת טובה ואחידה. ביינום שותף רק במשחק נגד וילנה, שארפ לא פוגע מבחוץ, הלפרין היה טוב נגד לה מאן ונעלם מול ריטאס. סימן השאלה הגדול מכולם הוא מי יהיה מוביל הכדור ומקבל ההחלטות העיקרי ביינום או קאמינגס, והאם לתשובה ולזהות השחקן יש השלכה על היכולת העתידית של הלפרין.
 
 
 ויל ביינום. נראה כי קטש הולך איתו כרכז מוביל (רויטרס)
  ויל ביינום. נראה כי קטש הולך איתו כרכז מוביל (רויטרס)   
בינתיים, הסימנים הראשונים מראים שקטש הולך עם ביינום כמוביל כדור וקאמינגס קצת הולך לאיבוד. במצב הזה, בינתיים, הלפרין סובל. יהיה מעניין לראות אם במשחק נגד הטורקים יירשם איזשהו איזון בין שני הזרים בקטגוריות האלה, או שאולי יתבצע מהפך ומכבי ת"א תנסה לשחק עם קאמינגס כרכז דומיננטי לכל דבר, כמו שנדמה היה שיקרה ברגע נחיתתו, והלפרין וביינום מאיישים בעיקר את העמדה מספר 2.

בפילזן, בלאט החזיר לקבוצה שניים מהטורקים היותר טובים שהסתובבו מחוץ למדינה. אנדר ארסלן חזר אחרי עונה שהחלה בלובליאנה ונגמרה בפאניוניוס, דרך מעבר בטאו ויטוריה. ארדוגאן שיחק שנתיים בטאו וחזר לטורקיה. הראשון רכז, השני קלע משובח ולשניהם לא חסר הרבה מהתכונה שנקראת אומץ.

סקוני פן הוא תוספת מאוחרת לסגל, במקום הרכז רשאד רייט שנפצע. מאחוריו כמה הצגות נפלאות בהיכל עם הכוכב האדום בלגרד וציבונה זאגרב, ועונה אישית טובה אצל פיני גרשון באולימפיאקוס. ניקולאס, שחקן שפועל מצוין בשתי העמדות, הוא בחירה של בלאט כבר מלפני כמה שנים, כשהביא אותו לעונה הראשונה שלו בבנטון טרוויזו.

פן עוד לא לגמרי השתלב בקבוצה, ומאוד סביר להניח שהאיום העיקרי על הסל של מכבי ת"א יבוא מצד ניקולאס וארדוגאן, שני מפציצים חסרי מצפון שאין להם שום בעיה לקחת 6 ו-7 שלשות במשחק. ניקולאס נראה כמו פרויקט קלאסי עבור קאמינגס, ביינום יילך ודאי בראש בראש עם סקוני פן (ושארפ יהיה שם, כרגיל, כדי לעזור לו). הלפרין עשוי להיות הערך המוסף. אם הכדור הראשון יילך פנימה וקאמינגס לא יבצע עבירות מיותרות ומהירות (וישאיר אותו על המגרש עם ביינום), יש בהחלט סיכוי שזה יקרה בפועל.

גארסיה? תזכירו לי? אולי אחרי המשחק יהיה מה לומר עליו.
 

סמול פוורוורד

בלות'נטל, כספי – גרגורי

אם דייויד בלות'נטל וקני גרגורי, שהגיע לפילזן מלה מאן, מתקזזים פחות או יותר בדקות המשחק שלהם, כספי יכול לשמש כהפתעת הערב אם ייזרק פנימה. על פי השיקולים של בלאט, עמדת הסמול פורוורד בפילזן מאוישת באחת משתי צורות: גרגורי כאופציה ראשונה, או אחד הגארדים שהוזכרו קודם על המשבצת של העמדה מספר 3. האופציות האחרות שעומדות לרשותו, הטורקים צ'נק אקיול ומוסטפה אבי, לא ראו זמן משחק ביורוליג עד עכשיו.
 
 בלות'נטל. קלע אדיר, תורם מעט בשאר ההיבטים (רויטרס)
  בלות'נטל. קלע אדיר, תורם מעט בשאר ההיבטים (רויטרס)   
העמדה הזו חסרה גם במכבי ת"א. בלות'נטל הוא קלע אדיר, אבל בערבים בהם לא הולך לו הוא תורם מעט יחסית בשאר האלמנטים. כספי יכול להביא איתו הגנה טובה יותר וגם חדירה לסל. גרגורי מהיר עם כוח מתפרץ, בלות'נטל קצת כבד וכספי יכול, כאמור, לאזן ביניהם אם יקבל הזדמנות.

הנתון הבולט ביותר במצ'-אפ הזה עד עכשיו הוא 80% מטווח של שתי נקודות לגרגורי האתלטי, שנהנה מכוח מתפרץ בלתי רגיל.
 

פאוור פורוורד

מוריס, אליהו – גונלום, האטסון

בעמדה מספר 4 ניסה בלאט בחמישייה פעם אחת את האטסון, ופעם אחת את גונלום. שניהם מביאים דברים שונים לקבוצה הטורקית. האטסון מביא מנטליות של סקורר ויכולת קליעה מחצי מרחק, וגונלום מביא אחוזים טובים, גובה והגנה.
 
 טרנס מוריס. חייב להיות פעיל יותר בהתקפה (רויטרס)
  טרנס מוריס. חייב להיות פעיל יותר בהתקפה (רויטרס)    
שניהם עשויים להסתבך עם אליהו, הזריז יחסית לגובהו, שמתפתל לכל הכיוונים הלא צפויים ובדרך כלל מאכיל קש שחקנים שלא מכירים אותו מספיק. האטסון מנוסה מאוד באירופה, הולך חזק לריבאונד התקפה ועדיין לא החטיא אף זריקה מהקו (13 מ-13).

מוריס חייב להיות יותר פעיל התקפית, וכדי שזה יקרה הגארדים צריכים לחפש אותו נע מאחורי ההגנה כדי לקבל כדור קל לדאנק. בכל משחק הוא יכול ליהנות לפחות ממפעמיים כאלה של קרש-סל או דאנק חופשי, בזכות תנועה בלי כדור, בתנאי שהגארדים יהיו עירניים וימצאו אותו. ואלה נקודות מתנה, עוד לפני שבונים עליו כמסיים התקפות, דבר שכמעט לא ראינו עד עכשיו.

האטסון, אליו בעיקר צריכה ההגנה של מכבי לשים לב, הוא הסקורר המשמעותי מבין הגבוהים (14.5 נקודות למשחק), ומקבל יותר דקות מהאחרים.
 

סנטר

פייזר, באטסיטה - וודס, קוצ'ו

אלא אם כן קטש יעלה עם שילוב מעניין של מוריס ואליהו בחמישייה אחת, ויילך עליו לאורך רוב דקות המשחק, אנחנו אמורים לראות לפחות אחד מבין פייזר ובאטיסטה על המגרש, כמעט בכל שלב. לשניים האלה ישנה הזדמנות יוצאת מהכלל להוכיח את עצמם מול הקהל הביתי ונגד יריבה חזקה, שמציבה רביעייה טובה, חזקה וגבוהה בעמדות 4 ו-5. בטוח שלא יהיה קל. הזדמנות שנולדה בעקבות הפציעה של וויצ'יץ'.
 
פייזר. נראה כמו השחקן המוכשר והמגוון ביותר מבין הארבעה (רויטרס)
 פייזר. נראה כמו השחקן המוכשר והמגוון ביותר מבין הארבעה (רויטרס)   
את ההבדלים כבר הספקנו לראות. באטיסטה חופר בכוח ובאגרסיביות בתוך הצבע, בעוד פייזר, הנמוך ממנו בחמישה סנטימטרים נאלץ לפעמים לגוון את המשחק שלו, לברוח החוצה ולהפתיע את היריב בשלשה פנויה, בין השאר כדי שיוכל לחזור אחר כך ולטחון מבפנים.

הבעיה שלו תהיה לורן וודס, סנטר בגובה 2.18, בעל עבר ב-NBA, שבלאט שלף מז'לגיריס קובנה. וודס עושה עבודה הגנתית טובה מאוד בדרך כלל, מוריד ריבאונדים בקלות בעיקר בהגנה וקולע באחוזים מצוינים קרוב לטבעת (83% בשני המשחקים הראשונים).

קוצ'ו שמגיע מאלבניה, או בשמו הטורקי קורטוגלו, הוא שחקן פיזי מאוד שמזכיר במשהו את פבריסיו אוברטו הארגנטיני, שעשה הרבה שנים באירופה עם טאו ויטוריה לפני שיצא לסן אנטוניו ספרס.

מעשית, פייזר נראה כמו השחקן המוכשר והמגוון ביותר מבין הארבעה. אם זה יבוא לידי ביטוי במשחק עצמו, זו כבר שאלה אחרת.
 

המאמנים

עודד קטש – דייויד בלאט

קטש יגיע לחוץ, בזה אין ספק. הפתיחה שלו כמאמן במכבי ת"א חורקת מאוד והפציעות של ניקולה וויצ'יץ', וקודם לכן זו של טל בורשטיין, לא מוסיפות לו שלווה. הוא נופל מבלאט בכל קטגוריה אפשרית, חוץ מאחת: כשחקן, הוא היה הרבה יותר טוב. ומה לעשות שדווקא לקטגוריה הזו לא תהיה שום השפעה הערב על התוצאה הסופית ולפחות כאן יירשם תיקו בין שניהם, עם אפס נקודות לכל אחד.
 
 בלאט. הגיע באיחור להכנות (רויטרס)
  בלאט. הגיע באיחור להכנות (רויטרס)   
גם פילזן לא פתחה טוב את העונה. יש לה הפסד חוץ לציבונה ביורוליג ושני הפסדי בית בליגה הטורקית מול היריבות העיקריות שלה לתואר האליפות. בלאט הגיע באיחור להכנות של פילזן (היה עסוק עם נבחרת רוסיה באליפות אירופה, ובטוח שאינו מצטער על כך), ולוקח לו יותר זמן מהרגיל לחבר את הקבוצה שיותר מחצייה מורכב משחקנים חדשים.

קטש עוד לא מצא רוטציה ראויה לשמה ושיתף כל מי שהיה בריא ויכול לעלות על המגרש. בלאט, לעומתו, משחק עם תשעה שחקנים בלבד עד עכשיו. ובכל זאת, לזכות קטש ומכבי ת"א יעמוד יתרון הביתיות והקהל הגדול ודרך אלה הוא צריך לנצח את מי שהוביל את נבחרת רוסיה לזכייה באליפות אירופה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by