בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
לראות את האור: סיפור הסינדרלה של אור דסה 
 
ספורט 5 |
 
דור בלך

הקשר המיוחד לאחיו וההצלחה כנגד התחזיות. הקשר פורח

 
 
 
 
 
 
 
 
 

תמונה ראשית מתוך: חשבון האינסטגרם של אור דסה

פגרת הנבחרות בתחילת חודש אוקטובר הביאה את מכבי תל אביב להתאמן בסגל דליל במיוחד ללא השחקנים הבינלאומיים, וללא דור מיכה, אייל גולסה ואלי דסה הפצועים. כדי למלא את השורות הוקפצו גם שחקני קבוצת הנוער – איילון אלמוג, תמיר אלטמן, פאדי נג'אר, עדן קצארב ואור דסה. על פניו לא מדובר היה ביותר משחקנים משלימים לאימונים.

אם מישהו במכבי תל אביב היה לוקח הימור על מי מהם עשוי לקבל מקום בסגל כצ'ופר על יכולת טובה באימונים ההימורים היו הולכים על שלושת הראשונים, שנחשבים לכוכבים גדולים במחלקה ובנבחרות הצעירות. אלא שבסיום האימון הראשון זכה דווקא דסה הצעיר למחמאות לאחר שהיה ראשון לכל כדור ושמר על הקצב הגבוה ביותר במהלך האימון כולו. "אתה מכניס המון אנרגיות למשחק, אני אוהב את זה. תמשיך ככה ואתה תגיע רחוק", החמיא לו ג'ורדי קרויף.

שבועיים מאוחר יותר, ולאחר שתי השפלות גדולות בדמות התבוסה 4:0 לאסטנה וההפסד 1:0 לעשרת שחקני הפועל באר שבע, וקרויף, שחיפש נואשות אנרגיות חדשות, נזכר במצטיין מהאימונים, הקפיץ אותו שוב בחזרה מהנוער, אלא שהפעם הישר להרכב בגביע הטוטו מול בני יהודה. דסה מתופקד בנוער של מכבי כקיצוני, אך קרויף ביקש ממנו לשנות תפקוד ולשחק כקשר 50-50. "אתה תעשה את זה מצוין, במערך של הקבוצה הבוגרת זה תפקוד מאוד דומה ואנחנו גם רוצים שתחתוך לאגף", הסבירו לו בצוות המקצועי.

דסה לקח את ההזדמנות בשתי ידיים, הצטיין במשחק בו סחט גם שני פנדלים, והפך לשם הצעיר החם בכדורגל הישראלי לצד מנור סולומון. "ברגע שאנחנו לא נראינו טוב, הוא נכנס לתמונה ונראה מאוד רעב ומאוד רענן. כמו בחור שמאוד רוצה את ההזדמנות הזאת ויודע לנצל אותה", מספר ג'ורדי קרויף לערוץ הספורט כיצד הפך הקשר בן ה-19 לשחקן הרכב במכבי תל אביב. "הוא היה טוב ולכן נתנו לו המשכיות. הוא פתח בארבע משחקים, ובאחרון כבש שער ניצחון כך שזה עובד טוב. מעבר לכך שהוא עצמו משחק טוב, הוא מסמן לכולנו שאנחנו צריכים לעלות ברמה של האנרגיות ולהשתפר".

המחמאות הללו מקרויף והפריצה הגדולה של דסה הן הפתעה לא רק מכיוון שמעט מאוד שחקנים מצליחים לעלות מהנוער ולהשתלב במכבי תל אביב בעידן קרויף, אלא גם בגלל דסה עצמו. אם כעת הוא מוזכר בנשימה אחת עם מנור סולומון, הרי שלאורך השנים כשהזכירו אותו עם שחקן נוסף זה היה רק עם אחיו הגדול אלי, בעיקר כשחזו שהקריירה שלו לא תצליח להגיע לגבהים דומים לשלו. 

????????

A post shared by DASA??jr (@or_dasa) on

אם יחד איתו באותה פגרת נבחרות עלו שחקנים שנחשבים ל"מסומנים" – שמות גדולים שכל אנשי מחלקות הנוער בארץ מכירים, שמשחקים באופן קבוע בנבחרות הצעירות, דסה כלל לא סומן כפוטנציאל לבוגרים של מכבי, אלא עוד אחד מעשרות השחקנים שנפלטים כל שנה ממחלקת הנוער שלה לקבוצות בליגה הלאומית, ועם מזל, תושייה וניהול קריירה נכון, מגיעים לקבוצות תחתית או מרכז טבלת ליגת העל. למעשה דסה זכה כעת לראשונה לזימון לנבחרת הצעירה, כשבאתר ההתאחדות עדיין אין לו עמוד שחקן בנבחרת. את הבכורה סיים עם שער ובישול בניצחון 0:4 על קוסובו ביום חמישי.

"זה נכון שהוא לא שחקן שסומן בשנתון שלו, והוא לא היה בנבחרות, אבל הוא באמת שחקן מוכשר", מעיד אורי אוזן, שאימן אותו בנוער של מכבי. "מניסיון, שחקנים שפחות מסמנים אותם, פחות זוהרים, לפעמים עושים מעקף בשנה האחרונה. הוא ילד באמת מדהים, אני מאוד שמח בהצלחה שלו, אבל המבחן האמיתי יהיה עקביות ואני מקווה שזה יחזיק לו את הקריירה כי מגיע לו להצליח".

"צריך גם להחמיא לו כי מאוד לא פשוט להיות אח של שחקן נבחרת ישראל, שחקן סופר מוצלח שהגיע לקבוצה שלך בהרבה מאוד כסף", ממשיך אוזן. "אור תמיד היה צנוע, אף פעם לא דיבר על זה. תמיד ידע לקחת דברים בפרופורציות לטוב ולרע וזה לזכותו".

??????

A post shared by DASA??jr (@or_dasa) on

אלא שהקשר בין אלי לאור דסה הוא הרבה מעבר לקשר בין אחים. לאחר גירושי הוריהם הפך אלי, אז רק בן 17, כמעט לדמות אב עבור אור הצעיר ממנו ב-6 שנים. אלי נאלץ לעזוב את הבית בגיל צעיר ולעבור לפנימייה, ומאז הגירושין למעשה היה לעוגן הכלכלי של המשפחה גם כשהרוויח משכורת חייל של 4,200 ש"ח בלבד, ודאג שאור יוכל להמשיך לגור בבית, ולהתרכז בכדורגל מבלי לדאוג לפן הכלכלי.

9 שנים לאחר שאלי נאלץ לעזוב את מכבי תל אביב שלא הסכימה לממן לו כרטיסיית אוטבוס חודשית בעלות של כ-60 שקלים כדי להגיע מנס ציונה לאימונים בקרית שלום, עלה אור לבוגרים ומשתף פעולה עם אלי, שהפך למנהל של אור בכל הקשור לקריירה שלו.

"אלי הוא אחד המקצוענים הכי גדולים בכדורגל הישראלי, ולגדול איתו בבית מקנה לך ערכים שלא מקבלים במחלקות נוער בארץ", מספרים במכבי תל אביב. זה לא רק שגרת האימונים, התזונה והשיפור המתמיד שהונחלה מאח לאח. בשלב מסוים, בעיקר כשהבין שהוא לא בין המסומנים, אור החל להתפתות למה שמושך כל נער – בילויים, חיי חברה מפותחים יותר, אורך חיים קל יותר. אלי, שחשש שיהפוך את הכדורגל ללא יותר מתחביב, מיהר לקחת אותו לשיחה. "כל מה שאתה רוצה עכשיו, תוכל לקבל הרבה יותר מכך אם תצליח בכדורגל", הבהיר לו. "אתה יכול להיות כוכב, תאמין לי שתהנה מכך הרבה יותר".

בלעדיו זה היה אחרת #bigbro

A post shared by DASA??jr (@or_dasa) on

קצת לאחר מכן יצאה קבוצת הנוער של מכבי לטורניר רמלאז'ק היוקרתי כשדסה, שאולי לא סומן על ידי אחרים, סומן על ידי אוזן והיה לשחקן המפתח בטורניר. הוא היה השחקן המצטיין של מכבי בהפסד לריאל מדריד, כבש בניצחון הגדול על דינמו זאגרב ובתיקו עם מאריבור. "הוא היה נהדר ושיחק הכי הרבה דקות בטורניר הזה", נזכר אוזן. המאמן לא האריך ימים במכבי לאחר שלא ראה עין בעין עם המנהל המקצועי, פטריק ואן לויבן, אך את הרושם שהותיר דסה אי אפשר היה למחוק.

אמנם הוא לא הפך עדיין לאחד ה"מסומנים" ולא זכה לזימון לנבחרות הצעירות, אך הפך לשחקן הרכב משמעותי בנוער של מכבי, שהמשיך לעבוד קשה ובשקט כל הדרך להרכב של הבוגרים. "הוא שחקן חד מאוד, יש לו טכניקה טובה והוא שולט טוב מאוד בכדור", מנתח וידאר קיארטנסון ששיתף איתו פעולה בהרכב בשלושת המשחקים האחרונים של מכבי. "הכל קרה כל כך מהר עבורו, אבל הוא צריך לצבור עוד ביטחון. הוא שומר בצדק על המקום שלו בהרכב היות שהוא משחק טוב. למען האמת, לא האמנתי שהוא יספק יכולת כזו טובה כל כך מהר בבוגרים, מגיע לו כבוד על כך".

נראה כי קיארטנסון, כיאה לאיסלנדי, מסכם בקרות רוח את הקריירה של דסה עד כה. אף אחד, פרט לאור ואלי דסה, ציפה להצלחה כזו של הקשר. בטח שלא כל כך מהר. אבל כשבמכבי כלום לא הולך כמו שציפו בשנתיים האחרונות, אולי דווקא הישועה תגיע ממי שלא ציפו ממנו להוליך. לדעתו של אורי אוזן, זה גם נכון לכדורגל הישראלי בכלל: "זה מחמם את הלב לראות את אור מצליח כל דקה במכבי ובנבחרת הצעירה. אלה הצנועים, שעובדים קשה ועובדים נכון ותמיד רוצים להשתפר זה מאוד חשוב לכולנו שיצליחו".

#UEL ?

A post shared by DASA??jr (@or_dasa) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by