בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
"נראה שוויצ'יץ' רצה להיפטר מגל מקל" 
 
ספורט 5 |
 
רועי גלדסטון

דייויד ת'ורפ, מאמנו של הרכז ששוחרר: "רק רצה לשחק במכבי"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לא הרבה מכירים את השם דיוויד ת'ורפ, אבל מי שמכיר יודע שהוא נחשב למאמן אישי מצליח ביותר. בין היתר, ת'ורפ הוא המאמן האישי של עומרי כספי וגל מקל, ועובד עכשיו גם עם צעירים אחרים בנוף של הכדורסל הישראלי. בנוסף לכך, הוא גם יהודי ואוהב ישראל גדול. בראיון עומק, ת'ורפ סיפר על הסיכויים של כספי בליגה טובה בעולם, הפספוס של מקל, ההתייחסות של המאמנים הישראלים לשחקניהם ואיך השחקנים המקומיים צריכים לשנות את החשיבה.

דייויד, ספר קצת על עצמך.
"אני יהודי. המשפחה שלי גדלה כיהודית. שני אחים ואחות, כולנו עשינו בני ובת מצווה. התחתנתי עם אישה שהיא לא הייתה יהודה, אבל היא התגיירה, והילדים שלנו עשו בר ובת מצווה. תמיד היה לי קשר לישראל מלידה, וכמאמן בארה"ב יש מבחר נאה של מאמנים יהודיים ברמה גבוהה – בקולג'ים, ב-NBA, בתיכונים, כך שבשלב מוקדם של קריירת האימון שלי הכרתי הרבה מאמנים יהודים מבוגרים ממני שהפכו לסוג של מנטורים שלי. כל חיי אני איש יהודי ומאמן יהודי".

יש לך הרבה ניסיון. אתה מאמן אישי מאמצע שנות ה-90, יותר מ-20 שנה, אימנת הרבה שחקנים – לואל דנג, ג'ואקים נואה, דרו האלידיי, עומרי כספי כמובן ורבים אחרים. ספר לנו מהניסיון שלך, מה זה אומר להיות מאמן אישי בכדורסל?
"אני למעשה הקמתי את העסק הזה בתחילת שנות ה-90 ברמת התיכונים. בארה"ב היו מאמני טניס ומאמני גולף שעבדו עם שחקנים אישיים באופן אישי, וזהו. ב-1992-1993 התחלתי לעבוד עם שחקני תיכון וחטיבת ביניים, ומה שרוב האנשים עושים היום זה לא מה שאני תמיד עושה. הם בעיקר עובדים על תרגילים, אני מנסה להיות יותר מורה. אני עושה איתם תרגילים, אבל מנסה להסביר להם את המטרה, איך אפשר להשתמש בזה במשחקים, ואני מאמין גדול בכישלון. הגעתי לכאן הפעם כדי להעביר מחר (רביעי) השתלמות למאמנים ושחקנים באוניבסיטת ת"א".

אתה מכיר אותם כבר זמן רב, מה מאפיין את עומרי ואת גל? ומה אתה חושב על המאמן הישראלי, כי אני חושב שכבר למדת להכיר את רמת האימון בישראל ואת מה שמאמנים עושים כאן בארץ עם צעירים.
"עומרי וגל הם מאוד שונים. כתבתי ספר לאחרונה שנקרא "כדורסל הוא ג'אז". בארה"ב אפשר להשיג אותו באמזון, ואני מדבר על שניהם בספר. אני מתאר את האמן ואת המדען. עומרי הוא האמן. הוא כמו פיקאסו. הכישרון פשוט נוזל ממנו. הוא מאוד גבוה, מאוד מהיר, מאוד מוכשר והמשחק בא לו בקלות. וזה כישרון. זו מתת אל. הוא צריך לעבוד מאוד קשה, והוא עובד קשה, אם הוא לא היה עובד קשה, הוא לא היה מגיע ל-NBA.

יש הרבה גבוהים בארה"ב שלא מגיעים ל-NBA. גל הוא המדען. הוא לומד את המשחק, יש לו את מוסר העבודה הכי טוב שראיתי. אני מאמן כבר 32 שנים. יש לו את מוסר העבודה הכי טוב בפלנטה. הוא ממוקד, הוא שם לב לפרטים, לא משנה איזה אתגר מעמידים בפניו, הוא לא רק יעמוד בו, הוא ינצח אותו. עומרי צריך עידוד, ואז הוא מדהים. לגל יש יצר פנימי לנצח כל אתגר".

אתה חושב שהמאמנים הישראלים לא מאמינים מספיק בשחקנים הישראלים?
"
אין ספק. אני לא חושב שיש ספק שכמו ברוב המדינות, למעט אולי סרביה ובטח ארה"ב, אולי רוסיה, המאמן הממוצע באירופה חושב שהשחקנים שלו בהכרח פחות טובים ממקביליהם האמריקאים והוא טועה. כשראיתי לראשונה את גל, אמרתי לו ביום הראשון: "אני אמנם צריך לראות אותך עוד כמה ימים, אבל אתה כנראה שחקן ברמת NBA", והוא בהחלט הופתע.

אף אחד לא אמר לו שום דבר שמתקרב לזה בעבר, והם טעו. אם הוא גדל בניו יורק, הוא היה ב-NBA ברגע זה ללא ספק. זו דרך קשה יותר, הר גבוה יותר לטפס עליו כשמתחילים בישראל ואתה לא 2.05 מ' כמו עומרי. זה פשוט קשה יותר. אם הוא היה אמריקאי, הוא היה הולך לקולג' גדול, יש לו יופי של סייז לגארד, הוא מאוד מוכשר, הוא אחד המוסרים הכי טובים שראיתי, מוסר העבודה הכי טוב, אמרתי לך".

התחלת לדבר על כך שעקבת אחרי מכבי ת"א העונה. אולי תרחיב על מה שקרה להם מנקודת המבט שלך וגם לגבי גל בסיטואציה הזאת.
"זאת סיטואציה קשה. אני עוקב אחרי מכבי ת"א תקופה ארוכה, עוד בתקופה של פארקר ושאראס הייתי אוהד שלהם. אני גם מכיר את דיוויד בלאט, נפגשתי איתו מיד לאחר שהוא חתם בקליבלנד, עקבתי אחרי הקבוצה שלו, הוא שלח לי אפילו וידאו של הבן שלו באותו קיץ, כך שתמיד הייתי אוהד. לפני כמה שנים גם ביליתי זמן רב עם אנשי ההנהלה שלהם בלאס וגאס, הם באו לראות את גל ועומרי מתאמנים איתי והיה נהדר, אבל הבחנתי במשהו די מוזר בקיץ שעבר.

נפגשתי עם המנהל המקצועי, ניקולה וויצ'יץ', ושאלתי "מה אני יכול לעשות כשאני מדבר עם גל כל יום כדי שהוא יהיה הכי טוב?". המנהל המקצועי אמר לי: "שימסור יותר". ובכנות, הייתי בהלם, כי לדעתי הוא מוסר מדהים, וריק קרלייל מדאלאס כבר אמר בעבר כמה הוא מוסר מחונן, ומיד חשבתי שיש כאן סיפור, אבל לא דיברתי עם גל על זה, כי גל היה נרגש לקראת העונה, הוא מאוד רצה לשחק עם מכבי, הם בדיוק החליפו מאמן, נראה היה שהם בעמדה טובה, וראיתי במשחקי קדם העונה, כשהם נראו טוב ובאמת חשבתי שגל צדק כשהוא אמר שתהיה שנה נהדרת, ואז במשחק הראשון ביורוליג הוא פתח על הספסל. נראה שהיה להמנהל המקצועי אינטרס להיפטר מגל.

היה נראה מטורף בעיניי לחשוב שהאיש הזה (מקל), שהוא ישראלי, ששלט בליגה הזאת בעבר, שהוא מעולם לא היה טוב יותר, יושב על הספסל. הוא כל כך הרבה יותר טוב מכפי שהיה בעבר, לדעתי. דיברתי עם אנשי NBA עליו. אין לי מושג מה הוא יעשה, אבל הוא ברמה הזאת. ולראות איך שמכבי התייחסה אליו, זה היה מדהים. לא האמנתי למה שאני רואה. והוא עדיין העמיד מספרים טובים. לא קל להעמיד מספרים טובים כשאתה לא בטוח שהמנהל המקצועי מאמין בך, אבל דיברנו לאורך כל העונה על כך שאין תירוצים, להילחם בכל שלב, להאמין בחבריך לקבוצה, להתאמן כדי לנצח בכל יום".

בנוסף, המאמן נבן ספאחיה, אני מניח שאתה מכיר אותו מה-NBA, הוא היה העוזר של מייק בודנהולצר ב-3 השנים האחרונות. הוא המאמן החדש של מכבי ת"א. אנחנו שומעים שגל מקל, למרות שהוא תחת חוזה, לא בתכניות שלו לעונה הקרובה.
"באמת?".

כן. מה אתה חושב על זה? נשים את המנהל המקצועי בצד לרגע.
"גל מקל הוא הגארד הכי תחרותי, בין התחרותיים ביותר שראיתי. הוא רוצה לנצח תמיד. לא אכפת לו אם הוא מקבל את הקרדיט. הוא רוצה שהקבוצה תנצח. אז זה שהם לא מחבקים את זה מדהים אותי. תקשיב, אם הם יכולים לשכנע את ג'ון וול לחתום, אז אני מבין. אם יש להם שחקן ברמה הזאת, הוא טוב יותר מגל. הגארדים הטובים ביותר ב-NBA יותר טובים מגל. אבל אם אתה שם בצד את 15-20 הרכזים הטובים ביותר ב-NBA, השאר פחות או יותר ברמה שלו. ועכשיו אתה מסתכל על למי יש רוח יותר טובה, מי מוסר יותר, מי מביא מוסר עבודה נהדר לכל אימון? לדעתי גל עונה על כל הקריטריונים האלה. כמו שאמרתי, הייתי בונה את הקבוצה שלי סביבו.

אם זה מה שהוא שומע מהמאמן שלו, הוא צריך להישאר ולהילחם על המקום שלו או ללכת למקום שרוצה אותו ואוהב אותו?
"עכשיו אנחנו מגיעים לחלק של המדען. אני לא חושב שגל מכיר אפשרות חוץ מלהילחם. הוא היה כל כך נרגש. דיברנו בכל יום עוד לפני שהוא חתם במכבי. הרבה קבוצות דיברו איתו. וזה היה די מיוחד לדעת שהוא מגיע למכבי ת"א, והתרגשתי עבורו. לי לא היה אכפת לאן הוא יגיע. מבחינתי שיחתום בכל קבוצה בעולם, אבל הוא רצה להגיע למכבי. לא האמנתי שיוותרו עליו בכזאת קלות, אבל אני מקווה שהוא יעשה את מה שהכי טוב לקריירה שלו, כי אני מאמן הרבה שחקנים וכשהם פורשים, זהו, הם סיימו. יש להם עוד 35-40 שנים לחיות, אבל לא כשחקני כדורסל, ואמרתי את זה לגל".

רציתי שהוא יעזוב את ה-NBA. הוא יכול היה להישאר על חוזי 10-ימים, או מינימום שנה, ואמרתי לו שנמאס לי שהוא כינור שני או שלישי ב-NBA. 'לך תוביל קבוצה באירופה ותיקח איתה את היורוליג. לך תהיה האיש הראשי'. הוא רצה לבוא למכבי, ונראה שזה לא היה המהלך הכי טוב מבחינתו, אבל הוא אוהב את חבריו לקבוצה, הוא לא התלונן על המאמנים שלו, והיו לו הרבה. אבל זה מי שהוא".

מה לדעתך צופן העתיד עבור עומרי כספי כשאנחנו רואים שחקנים כמו ג'ו אינגלס, שלקחו יורוליג עם מכבי, חותמים על חוזים כאלה, בשווי 52 מיליון דולר, וכשתקרת השכר עולה? מה לדעתך צופן העתיד עבור עומרי?
"עומרי הוא שחקן לא פחות טוב מג'ו אינגלס, אולי אפילו יותר טוב. ג'ו היה אחד הקלעים הטובים בעולם בשנה שעברה, עומרי גם ברמה הזאת, אבל עומרי מוסר יותר טוב, הוא בהחלט אתלט יותר טוב. ג'ו מוסר טוב, אל תבין אותי לא נכון, אבל עומרי צריך מזל. מה שאנשים צריכים להבין זה שב-NBA יש את לברון, את דוויין ווייד, את ג'ון וול, את השחקנים הכי טובים על הפלנטה. אחריהם יש שחקנים שייראו נהדר בקבוצות מסוימות ולא כל כך טוב באחרות.

הדוגמה שאני תמיד נותן הוא דריימונד גרין. בשנה השנייה שלו ב-NBA בגולדן סטייט הוא העמיד ממוצעים של 6 נק' ו-5 ריב' והם היו משחררים אותו בשמחה לכל קבוצה. אף אחד לא חשב שיש לו סיכוי לעשות קריירה ב-NBA, ועכשיו הוא אחד השחקנים הכי טובים בעולם. סטיב קר הכניס אותו לשיטה, שם שחקנים מצוינים סביבו, גם הכישרון שלו בא לידי ביטוי כאן. עומרי, עבור ג'ורג' קארל בקבוצה שרצה, היה אחד השחקנים הטובים ביותר שלהם. הוא היה חותם על חוזה ל-3 שנים על סך 45 מיליון דולר אם הוא היה שחקן חופשי, אין לי ספק, בתום אותה עונה, אבל נותרה לו עונה בחוזה, ג'ורג' פוטר והמאמן שהחליף אותו לא אהב אותו ולא אהב לרוץ, ועומרי הוא אחד השחקנים המהירים בליגה, הוא נהדר במשחק ריצה. כך שהוא צריך קצת מזל.

אם יהיה לו מזל, לדעתי יש לו עוד קריירה ארוכה לפניו.  הוא בכושר נהדר, הוא הפך לקלעי מצוין, הוא העמיד ממוצעים של יותר מ-40 אחוז מחוץ לקשת ב-2 עונות רצופות. בעונה האחרונה הוא עדיין העמיד מספרים יפים, אבל הוא שיחק אצל מאמן שלא נתן לו הזדמנות.

אם היה הולך למזרח, עומרי היה יכול להיות אולסטאר, לקלוע 18 נק' בממוצע במשחק, ולקלוע ב-42 אחוז ל-3, ולהיות שחקן הגנה מצוין. עומרי שחקן הגנה טוב מאוד. בעונה האחרונה של ג'ורג' קארל, המספרים של עומרי בהגנה היו ברמה של לברון וקווין דוראנט. הוא היה ברמה שלהם מבחינה הגנתית. הוא רק צריך קצת מזל, וחלק ממזל הוא לבחור בקבוצה הנכונה, אבל הוא חשב שהוא בחר בקבוצה הנכונה כשהוא חתם בסקרמנטו ואז הם פיטרו את ג'ורג' קארל. זה חוסר מזל. ואז הוא עבר לניו אורלינס, הם כל כך שמחו כשהם החתימו אותו, ובמשחק הראשון הוא שבר את פרק את האגודל. חוסר מזל. כך שהוא צריך קצת מזל כי הוא שחקן מאוד מוכשר".

לסיכום הראיון, אם היית רוצה להעביר מסר אחד לאוהדי הכדורסל בישראל, או אפילו למאמנים ולסקאוטים, לכל מי שעוסק בכדורסל בארץ, מה היה המסר הזה?

"בלי שום ספק המסר החזק ביותר שאני רוצה להעביר הוא "תפסיקו להסתכל על השלילי". אין דבר כזה השחקן המושלם, או המאמן מושלם. זה לא קיים. סטף קרי לא מושלם. לברון ג'יימס לא מושלם. ואלה השחקנים הטובים ביותר בגלקסיה. אני עוקב אחרי הכדורסל הישראלי, ולעתים קרובות מדי הזרקור מואר על מה שהם עושים לא נכון, ולא על כל הדברים שהם עושים נכון. תסתכלו על ניצחונות, תסתכלו על יתרונות, תסתכלו על תכונות אופי, תיהנו יותר מהחיים כאוהד כדורסל, השחקנים ייהנו יותר, האווירה תהיה יותר טובה.

והדבר השני שהייתי מוסיף הוא "תתחילו להאמין יותר במה שאתם עושים". תתחילו להאמין יותר בשחקנים שלכם. השחקן בן ה-21 הטוב ביותר שלכם צריך לחלום על ה-NBA. הוא צריך לחשוב "אני הולך להיות עומרי כספי הבא". זה מה שהוא צריך לחשוב. אם אתה לא חולם את זה, מה יקרה? חייבים לחלום את זה קודם. ואם רואים רק את המכשולים, רק את השלילי, רק תיתקלו בהם פעם אחר פעם. תתמקדו במה שיכול להיות, ובמה שאולי לא יהיה, זו לא הדרך לבנות שחקני כדורסל".

לגל מקל יש רק מילים טובות על דיוויד ת'ורפ, שנחשב לאדם שהוא מאוד מעריך ונראה שהוא באמת תרם לו הרבה במהלך הרבה שנים כמאמן אישי.

גל, מה ת'ורפ נותן לך?
"לפני שאני חושב שהוא מאמן מדהים, ובאמת הוא דוחף אותך לקצה ובאמת להיות הכי טוב שאתה יכול, הוא גם חבר, הוא גם מנטור, מבחינה מנטלית הוא קידם, אני יודע, אותי ואת עומרי מאוד וזהו, אין הרבה אנשים כאלה בלוול הזה שיכולים ללוות אותך, ושנינו זכינו באמת כי הוא באמת שדרג אותנו מאוד".

אחד הדברים שהוא אמר בראיון זה שלדעתו המאמן הישראלי, ויש מאמנים מוכשרים, לא מספיק מחבקים את השחקן הישראלי, לא מספיק מאמינים בו, איך אתה מרגיש לגבי הדבר הזה?
"זה הוא אמר. הוא מסתכל מבחוץ, אתה יודע, לא רציני להכליל וזה, יש מאמנים ישראלים מצוינים, שגם מחבקים וכל דבר זה לגופו, חבל סתם להכליל".

עומרי מקבל פניות לגבי חוזה חדש ב-NBA, מה אתה מריח?
"מאחל לו את הכי טוב שיש, מגיע לו. היה לו חוסר מזל העונה, אבל הוא כל כך הרבה שנים שם, ויצליח למצוא סיטואציה טובה כדי לעשות מה שהוא יודע".

גם עומרי כספי, כך נראה, נורא מתחבר למאמנו ומעריך אותו.
מה החשיבות של ת'ורפ עבורכם (עבור כספי ומקל)? הטסתם אותו לפה, עוברים אצלו אימונים, שומרים איתו על כושר.

"זה בהרבה אספקטים, אבל ברמת העיקרון, אתה יודע, זה השקעה בעצמנו, ההשקעה שאני מאמין לכל שחקן כדורסל זה להשקיע בעצמו ולעבוד על עצמו ולהשתפר. השנה היה קיץ קצת שונה, כשאשתי צריכה ללדת, וגל פה, אז החלטנו להביא אותו ארצה. יש לנו בעצם שבועיים איתו לעבוד על עצמנו ועל דברים שרוצים לשפר לעונה הבאה, דברים שצריכים לשמר ולהשתפר בהם, השקעה בעצמנו בעיקר".

עד כמה אתה מתרגש ומתכונן לקראת היורובאסקט גם? זה ממש מתקרב כבר והאימונים הראשונים כבר מעבר לפינה.
"מאוד מתרגשים, אני חושב שככל שנתקרב לקראת האימונים הראשונים והמשחקים הראשונים פה בארץ, אין ספק שהדריכות תעלה, וכיף, להיות בנבחרת, התחלנו בנחישות, אז להיות בנבחרת תמיד זה כיף, זה תמיד מרגש".

עומרי, ספר לנו מה עובר לך בראש בנוגע לעתיד שלך ב-NBA. אנחנו רואים באמת חוזים מאוד מעניינים שנחתמים עכשיו. אם זה פי ג'יי טאקר על חוזה של 8 מיליון דולר, אם זה ג'ו אינגלס שעשה חוזה חדש, אני כבר לא מדבר כמובן על חוזה של סטף קרי ודברים כאלה, יש כיוונים?

"יש כיוונים, כמו שאמרתי בהתחלה, בתחילת הקיץ, ששחקנים מהסוג שלי צריכים לחכות לראות מה יהיה עם שחקים מהסוג של גורדון היוורד ודנילו גלינארי. אין ספק שזו החלטה לא פשוטה, אני בטוח שאני אצטרך לקחת איזשהו פיי-קאט, אבל נחכה ונראה, יש עוד זמן".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by