בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
בחום של ת"א: אצילי במבחן הגדול בקריירה 
 
ספורט 5 |
 
אור ריטר

מהניתוק בגרנאדה ועד החזרה לארץ. השנה המטלטלת בדרך למכבי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כשעומר אצילי חתם בגרנאדה, הרבה סימני שאלה ריחפו מעל הקשר הישראלי שהגיע אחרי עונת שיא בבית"ר ירושלים. הוא בקושי ידע אנגלית ובטח שלא ספרדית והשחקן היחידי שהתקרב אליו והחליט לקחת אותו כפרוייקט היה אקס ברצלונה ומי שיצטרף בקרוב להפועל באר שבע, איסק קואנקה. אחרי שנה חשוכה, ברור לכולם שההחלטה להגיע לקבוצה הספרדית הייתה טעות איומה וכעת אצילי ניצב בפני מבחן עוד יותר קריטי - האם יצליח למנוע מכל מה שהוא בנה עד היום לברוח לו מבין האצבעות?

אצילי טיפוס מאוד ביתי ועוד לפני שעבר לגרנאדה, מעולם לא היה לבדו מחוץ לבית. כששיחק בבית"ר ירושלים, הוא שכר יחד עם חנן ממן דירה סמוך למתחם האימונים בבית וגן ומי שלקח את רוב ההחלטות הקריטיות בקריירה שלו עד אז הייתה בכלל אמא שלו. זו גם הסיבה העיקרית לקשיי ההתאקלמות בספרד. בתקופת המאבק מול טביב ואחרי שהמו"מ עם בית"ר ירושלים פוצץ, אמו של אצילי לקחה הכל עליה. היא לקחה מאוד קשה את הבעיות עם הבעלים ובאחת הפגישות פשוט התפרקה ופרצה בבכי כי טביב לא איפשר לבן שלה לעזוב את הקבוצה.

אחרי שהצליח להשתחרר מטביב ובית"ר, לאצילי ירדה אבן גדולה מהלב והוא שמח שסוף סוף יוכל להתרכז בכדורגל, אבל כבר מההתחלה בגרנאדה הבין לאן הוא נכנס. פאקו חמס, המאמן שקיבל את פניו של אצילי במועדון, עזב מהר מאוד והוחלף על ידי לוקאס אלקארס, שהעריך אותו הרבה פחות. בכלל, לא הרבה יודעים זאת, אבל מי שהיה חתום על ההעברה של אצילי והתעקש להביא אותו לגרנאדה היה בכלל נשיא הקבוצה, ג'יאנג ליז'אנג. הסיני בן ה-35 בלבד, שמחזיק גם באחוזים במינסוטה טימברוולבס מה-NBA, התלהב מאוד מהכישרון הישראלי וממה שעשה בבית"ר ירושלים.

כשהמשחקים מחוץ לסגל התחילו להיערם אחד אחרי השני, אצילי קרא את המפה והבין שהוא לא בתכניות של גרנאדה, אבל הנשיא ליז'אנג התעקש עליו. הוא הבהיר לאצילי שאם גרנאדה תרד ליגה, הוא יקבל דקות מאחר והוא שחקן תחת חוזה, בעוד רוב שאר שחקני הרכש שהגיעו בקיץ החולף היו מושאלים מקבוצות אחרות. "אם כבר נרד ליגה, לפחות ניתן לשחקנים תחת חוזה לשחק", הסבירו אז בגרנאדה. לצערו של אצילי, הנשיא לא קבע דבר מבחינה מקצועית והמאמנים בגרנאדה פשוט לא החזיקו ממנו. גם טוני אדאמס שהגיע רק באפריל והיה המאמן השלישי של הקבוצה בעונה החולפת, לא בנה עליו.

עד כמה העונה של אצילי בגרנאדה הייתה נוראית? שימו לב למספרים - הוא רשם רק 11 הופעות בכל המסגרות בספרד, עם ממוצע של 39.7 דקות במשחק, ובעט רק פעם אחת. אפילו לא למסגרת. עם המשקל הזה על הרגליים הוא יצטרך לספק את הסחורה במכבי ת"א כמה שיותר מהר וכמו שאתם מבינים, פשוט זה לא יהיה, בטח כשהשכר העצום שהוא מרוויח ירחף מעליו ולא יעזוב אותו לרגע.

"הסיבה לחוסר ההצלחה של אצילי פשוטה – הוא לא היה מספיק טוב לליגה הספרדית", מנתח רפאל לאמלס, כתב גרנאדה בעיתון המקומי "אידאל". "הוא לא היה מהיר מספיק, הדריבל שלו היה בינוני וכך גם הבעיטה. חוץ מזה, בקבוצה סיפרו שהאנגלית שלו לא טובה והוא בקושי הצליח לתקשר עם המאמן והשחקנים. הוא הגיע על תקן אחד השחקנים הכי פופולאריים בישראל ולכן הציפיות היו גבוהות יחסית. לא ציפו ממנו לככב, אבל כן חשבו שיתפוס חלק לגיטימי ברוטציה".

בינואר הייתה לאצילי הזדמנות פז להוכיח את עצמו ולהיכנס בכוח לרוטציה של גרנאדה כשמהדי קארסלה גונזאלס ייצג את מרוקו באליפות אפריקה, אבל בפועל מי שנכנס לוואקום הזה והרשים היה הקשר ממאלי, עלי מאלה. "במקום לקחת את ההזדמנות בשתי ידיים, אצילי המשיך באפאטיות ובאדישות שלו", אמר לאמלס. "המנהל המקצועי, חאבייר טוראלבו, שידוע יותר בכינוי "פירו", הגדיר את אצילי כהימור, אבל ההימור הזה נכשל בסופו של דבר ובזה גם בגרנאדה מודים".

במקביל לחוסר היכולת להשתלב בסגל, אצילי כאמור סבל מקשיים חברתיים בגלל השפה. היו לו מעט מאוד חברים בקבוצה כי רוב השחקנים דיברו רק ספרדית וגם הוא עצמו לא שלט בשפה האנגלית. איסק קואנקה חיבב אותו מהר מאוד וניסה להפוך אותו לאחד מהחבר'ה, אבל זה לא הצליח. המשפחה השתדלה לטוס כמה שיותר כדי להיות איתו וגם מור שקד, שהיה החבר הכי טוב שלו בבית"ר ירושלים, בילה איתו תקופה נכבדת בספרד. לאצילי גם יש חברה, חיילת בשם אור, אז כמו שכבר הבנתם, המעבר ללה ליגה לווה בוויתורים רבים וגעגועים עזים לסביבה הטבעית שלו.

הוא ניסה פעם אחר פעם לדבר עם המאמן כדי להבין במה הוא צריך להשתפר, אבל לא קיבל תשובות. אמנם קנו אותו בהרבה כסף, אבל לאצילי הייתה תחושה שמלכתחילה מי שרצה אותו היה רק הנשיא ופחות הצוות המקצועי. כשהגיע לחופשה בארץ, אצילי עשה חושבים. "אני רוצה לדעת שהמאמן רוצה אותי ולא רק הנשיא", הוא דאג אז. אחרי שהבין סופית שלא יהיה בתכניות גם בעונה הבאה, אצילי ביקש לעזוב את גרנאדה. הוא יזם פגישה עם אנשי המועדון, הסביר שסבא שלו לא מרגיש טוב וביקש להיות קרוב אליו בישראל. גרנאדה, שמסתבר שכבר הרימה ידיים בעניין הקשר, הסכימה בקלות לשחרר אותו.

"כבר היו ישראלים שהצליחו בספרד", נזכר לאמלס. "למשל יוסי בניון, חיים רביבו ותומר חמד, אבל אצילי הוא פשוט לא אותו מקרה. את עומר אצילי הגלו מגרנאדה, הוא איבד ממעמדו כשחקן ישראלי בכיר וגם לא הגיע עם הנבחרת למשחק מול ספרד בחיחון שזה אומר הרבה. לפני שחתם, גם אספניול ולאס פלמאס רצו אותו, אבל אחרי העונה הרעה שהייתה לו, אף אחת לא מעוניינת בו ולכן הוא חוזר לישראל".

אז אמנם אספניול ולאס פלמאס לא רצו אותו, אבל כל הגדולות בכדורגל הישראלי שלפו ציפורניים ונלחמו על אצילי. מכבי חיפה הייתה בתמונה, אבל עיקר ההתלבטות הייתה בין מכבי ת"א להפועל ב"ש. אצילי חשב ברצינות להגיע לאלופה. הוא הבין שמאור מליקסון שחקן פציע, שמאור בוזגלו לא ישחק לפחות עד ינואר ושיש לו הזדמנות לקבל כבר בתחילת הדרך את חולצת ההרכב של ב"ש ולנסות להעפיל לליגת האלופות, אבל הלב בחר במכבי ת"א. לא כי אצילי הוא מכביסט גדול, אלא בעיקר כי עבורו זו סגירת מעגל אחרי שבמחלקת הנוער של הצהובים לא ספרו אותו וכעת הוא יכול לחזור מהדלת הקדמית ולהוכיח כמה טעו.

המבחן של אצילי במכבי ת"א יהיה גדול. על הנייר זו ההחתמה הכי חכמה ומבטיחה של ג'ורדי קרויף לאחרונה, אבל בסופו של דבר לשני הצדדים יש הרבה מה להפסיד. מכבי ת"א שילמה הרבה כסף וחייבת את אצילי בשיא כדי להחזיר לעצמה את ההגמוניה, אצילי עצמו זקוק לקבוצה חזקה ויציבה, שתאפשר לו לחזור לעניינים בצורה חלקה ובהדרגתיות, כי עונה רעה נוספת והוא יאבד את כל המעמד שבנה מההצלחה בבית"ר ירושלים. אחד האחראים לפריצה של אצילי בבית"ר היה שי ברדה, עוזרו של סלובודאן דראפיץ', שדאג לחבק אותו ועבד איתו מסביב לשעון.

"הדבר הראשון שראינו בעומר אצילי היה הכישרון שלו", נזכר ברדה. "אני זוכר שהכנסתי אותו לשיחה במשרד והבהרתי לו שבכדורגל המודרני כישרון בלבד לא יספיק והדבר החשוב ביותר הוא הצבת מטרות והרצון התמידי להשתפר. למשל, המטרה הראשונה שלו בבית"ר הייתה להיכנס כמה שיותר פעמים להיכנס לרחבה ואז לדעת להצטרף מהקו השני. אחרי שהוא הצליח לעשות את זה בקלות, הוא הגיע אליי במיוחד הביתה וחשבנו איך לשפר את משחק ההגנה שלו. עומר ילד נדיר עם מוסר עבודה גבוה".

"כל פעם הצבנו לו מטרות", אמר ברדה. "הוא תמיד עמד בהן ואז אתה מתחיל להבין באיזה שחקן מדובר. שיחקנו בדוחא נגד סכנין, ניצחנו 1:3 ואצילי כבש צמד. בחדר ההלבשה אחרי הניצחון החלטנו שהפעם הוא זה שיבחר את המטרה הבאה. למחרת הוא אמר שהוא רוצה להגיע ל-20 "נתוני לחימה" (פעולות הגנתיות) בכל משחק. עברו רק ארבעה משחקים וגם את זה הוא השיג".

אז מה לא עבד בספרד?
"מה שהפריע לו בספרד זה שלא היה לו מספיק ביטחון לעשות את הפעולות הרגילות וברגע שאתה לא מראה את היכולות הבסיסיות שלך, אין לך הרבה מה להציע. אני בטוח שעוד שנה או שנתיים הוא יחזור לאירופה. הוא יצא לא בשל לגרנאדה ולך תדע איך התנהגו אליו שם. הוא צריך מאמן שיעניק לו ביטחון וייתן לו להרגיש אחריות. זה קרה לנו בבית"ר גם עם איתי שכטר, דן איינבינדר וניקיטה רוקאביצה, שהסיפור שלו הוא פשוט העתק לזה של אצילי".

למה מכבי ת"א ולא הפועל ב"ש או מכבי חיפה?
"אני חושב שהוא בחר במכבי ת"א כי זה המקום בו הוא יכול להתפתח הכי הרבה. הוא צריך להרגיש שמעריכים ומכבידם אותו. ראית שבבית"ר הוא קיבל את כל זה ולכן הוא פרח. מדובר בכישרון יוצא דופן. רק הוא יהיה אחראי למעמד שלו ואם הוא יהיה עוד שחקן או כוכב כמו שהיה בבית"ר. הוא יצטרך להוכיח שהוא לא עוד שחקן ואם יצליח, לא יהיה אפשר להתעלם ממנו. הדבר העיקרי שהוא צריך זה יד מכוונת, שתמיד ייתנו לו ביטחון. קטונתי מלתת המלצות לג'ורדי קרויף, אבל מה שאצילי הכי צריך זה יחס אישי ומטרות קצרות טווח שכל הזמן ישתנו. תאמין לי - מדובר בילד נדיר, לא כל השחקנים יודעים להוקיר תודה כמוהו".

אז איך חוזרים ליכולת הטובה בבית"ר ולא שוקעים בכישלון בגרנאדה?
"הדבר הכי חשוב עבור אצילי, שלא יפחד מהכישלון. הוא צריך כל הזמן להעז ולהתחיל מהדברים הבסיסיים שהוא יודע. רק לפני שלושה ימים דיברנו ואמרתי לו שהיתרון הגדול שלו הוא היכולת להיכנס למשחק דרך פעולות הגנתיות. תתפלא, אבל דווקא כשהוא מצליח לעשות פעולות חיוביות בהגנה הכישרון שלו יוצא החוצה. אם מכבי ת"א תשחק במערך 4:5:1, אני מעריך שעומר ישחק מאחורי החלוץ. אם ב-4:4:2, הוא ישחק באגף ימין".

"לא מבין את מי שמדבר על הכסף שהוא מרוויח", הגן ברדה על אצילי. "אני לא חושב שהנושא הזה בכלל ישפיע עליו, הוא לא מסוג האנשים שמתעסקים או חושבים על זה. אנחנו משוחחים הרבה והוא מלא מוטיבציה להוכיח את עצמו מחדש. המשכורת? הוא הרוויח אותה ביושר".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by