בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
עניין של תזמון: בן חיים מוכן למשימה הבאה 
 
ספורט 5 |
 
אלעד קליין

חלוץ מכבי קרוב להגשמת חלום, ובשל להתאים את עצמו לאירופה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"ג'ורדי הסביר שהתזמון לא התאים למכבי ת"א, ואני הבנתי אותו. אחת המטרות שלי הן לשחק באירופה, אבל הדבר היחיד שמעניין אותי הוא להחזיר את האליפות והגביע". כך הצהיר טל בן חיים בחודש פברואר האחרון, ימים ספורים אחרי שעסקת העברתו לקלאב ברוז' פוצצה ומנעה ממנו לצאת לראשונה בקריירה לקבוצה מחוץ לגבולות מדינת ישראל.

האמת שקשה להאמין אם מה שהוא הכריז היה באמת הדבר היחיד שעניין אותו באותו הזמן, אבל מה שבטוח זה שבמשימה - הוא וחבריו נכשלו. ולמרות זאת, בגיל 27 (בעונה הבאה כבר יהיה בן 28) הגיע תורו של טל בן חיים החלוץ להמשיך הלאה. כמו ילד שנשאר שנה בגן, כמו סטודנט שעובר סמסטר קיץ, החלוץ שגדל במכבי פ"ת צריך לפרוש כנפיים. האם זהו הצעד הנכון?

משתבח עם הזמן
זו הייתה העונה האישית הטובה ביותר של טל בן חיים בקריירה, למרות הכישלון של מכבי תל אביב. מלבד 15 שערי ליגה - הכמות הגבוהה ביותר שלו בעונה עד כה - הוסיף חלוץ הצהובים 47 מסירות מפתח (רביעי בליגה) ו-127 דריבלים (מתוך 223 ניסיונות - 56 אחוזי הצלחה, הכי הרבה בליגה).

נתון מעניין נוסף הוא כמות הכיבושים של בן חיים מתוך הרחבה, סגנון בו התאפיינה מכבי תל אביב בעיקר דרך וידאר קיארטנסון. על אף היותו שחקן כנף, 14 מתוך 15 שערי הליגה שלו נכבשו מתוך הרחבה. בעוד חברו האיסלנדי היה נוטה לקבל את הכדור, יכולות הדריבל של בן חיים הובילו אותו למימוש הייעוד של שחקן אגף - כניסות למרכז הרחבה.

היעילות של בן חיים לא מתבטאת רק במימוש ייעודו כשחקן כנף. מבט על ממוצע הכיבושים לדקות משחק מעיד גם הוא על השיפור שעבר החלוץ מאז הגיע לקריית שלום. בעונתו הראשונה במכבי (13/14) כבש בן חיים שער כל 430.25 דקות. לאחר מכן עשה זאת כל 285.4 דקות, ב-15/16 כל 244.8 דקות ובעונה החולפת הוא מצא את הרשת כל 154 דקות.

לטל בן חיים יש יכולות יוצאות דופן בכל הנוגע למספרים שלו בישראל, במיוחד בעונה האחרונה, מה שבהחלט מסביר את הסיבה שספרטה פראג מוכנה לשלם עליו 2.9 מיליון יורו - סכום שיא עבור המועדון מבירת צ'כיה. הזרקורים יופנו אליו, והוא זה שיוכל להביא למועדון תואר ראשון אחרי 3 שנים עקרות.

בקצב אחר
גם בליגת העל הדי איטית ביחס לשאר הליגות באירופה, טל בן חיים התקשה מאוד לתת מעצמו למכבי תל אביב לכל אורך המשחקים. בעונה החולפת, חלוץ הצהובים הוחלף לא פחות מ-12 פעמים ב-37 הופעות בכל המסגרות המקומיות. בעונה שלפניה, אגב, הוא הוחלף 15 פעמים ב-35 הופעות במסגרות הישראליות.

גם באירופה בן חיים לא עמד לרשות הקבוצה שלו בהרבה מאוד דקות, כאשר הוא הוחלף שמונה פעמים ונכנס פעם אחת כמחליף ב-12 משחקים של מכבי תל אביב. כעת, בליגה הצ'כית שנחשבת לפיזית ומהירה, הוא יצטרך להתמודד שוב עם עומס הליגה בצירוף השתתפותה של ספרטה פראג בליגה האירופית.

הסיבות העיקריות לחילופים הן בדרך כלל כושר, פציעות או התנהגות, ועושה רושם שעם כולן יוכל בן חיים להתמודד בצ'כיה. כל ספורטאי, ובמיוחד כדורגלן, יכול למצוא עצמו רץ במשך דקות ארוכות באימונים אך שום הכנה לא תהיה זהה למשחק. קבוצות התחתית שהורגות את המשחק בישראל יתחלפו בקבוצות צ'כיות אירופאיות, ולבן חיים לא תהיה ברירה אלא לרוץ בלי סוף. ויכול מאוד להיות שזה יעשה לו רק טוב."טל הוא ספרינטר, וספרינטרים חווים לא מעט בעיות בדרך כלל", מספר גיא עזורי שאימן את בן חיים בתחילת דרכו במכבי פתח תקווה. "הוא יצטרך לדעת לווסת את האימונים ואני משוכנע שיהיה צוות מקצועי שיכיר אותו. במועדונים האלה עובדים ומבינים את המשמעות של פציעות, הוא שחקן שצריך לעבוד איתו אחרת".

גם הראש קצת הסתדר. אמירות, תגובות תוקפניות ועימותים בהם השתתף הם מושגים שבדרך כלל נמצאים מחוץ ללקסיקון בקבוצה אירופאית. צריך לקרות משהו יוצא דופן כדי שבן חיים יעשה את אותן הטעויות גם בצ'כיה, כי גם הוא יודע שההזדמנות הזאת כבר לא תחזור. מה שבטוח, החמצת הפנים לארבלדזה אחרי שהוחלף במשחק החוץ מול אלקמאר לא תתקבל באותה הצורה בצ'כיה.

גם עזורי מאמין שבחו"ל זה ייראה אחרת: "אני מכיר אותו, הוא ילד מחונך ושחקן מאוד אמוציונלי. אני חושב שהוא מספיק חכם כדי להבין שהוא לא יוכל לעשות שם דברים שעשה כאן. אני משוכנע שהוא יישר קו עם המנטאליות החדשה, ואני גם חושב שיאהבו את האמוציות שלו. אם הוא ינתב אותן למקום הנכון זה יעשה לו רק טוב".

על חבל דק
להבדיל מהרבה מקודמיו, אם בן חיים ייצא בסופו של דבר לאירופה הוא יעשה זאת בגיל יחסית "מבוגר". לא מעט שחקנים ישראלים השתמשו בגיחת קאמבק לארץ הקודש בכדי להיבנות פעם נוספת לפני יציאה לחו"ל, אך בן חיים צריך לדעת שהדברים ייראו אחרת.

"גיל 28 זה הפיק של שחקן", אומר עזורי, "זה אולי הגיל הטוב ביותר לשחקנים כדי להביא את הבגרות והניסיון. טל יוצא בדיוק בזמן, הוא מאוד בוגר ועבר הרבה דברים - הטיימינג המושלם. חובת ההוכחה כעת היא עליו כי בניגוד למכבי, יציאה מההרכב שם עלולה להוציא אותו מהמסלול".

היכולות ההתקפיות המרשימות של בן חיים נראות כסוללות לו שתי דרכים, ובן חיים יצטרך לבחור. גם כשההסתגלות לחיים החדשים באירופה עלולה להיות לא פשוטה בכלל, והחזרה למקום הנוח בישראל תקרוץ, החלוץ בן ה-28 יצטרך להתמודד עם הקשיים ולהמשיך לחלום על קריירה מוצלחת בחו"ל.

כמעט כמו הקולגה שלו, ערן זהבי, גם בן חיים ינסה לסלול את דרכו בחו"ל במדינה בה לא זכינו לראות ישראלים עד היום. כנראה שבצעירותו ובעברו, מאמניו השונים ראו אותו במקומות כמו ספרד, צרפת, אנגליה ועוד. אך כרגע, בסיטואציה בה הוא נמצא, יכול להיות שדווקא צ'כיה תהיה הבחירה הכי נכונה שלו.

טל בן חיים יעזוב ככל הנראה את ישראל, והוא יעשה זאת בלב שלם אך עם רעב גדול. שתי העונות האחרונות היו טלטלה גדולה עבורו, כמעט כמו שהן היו טלטלה עבור מכבי תל אביב. עם שתי אליפויות, גביע המדינה וגביע הטוטו, אחד החלוצים הכשרוניים שגדלו בישראל ינסה למצוא את הרגע הגדול שלו על אדמת נכר. בהתאם ליכולות, לשינוי שעבר, להתבגרות המקצועית וגם לגיל - המעבר לצ'כיה נראה כמו המהלך הנכון, אם בן חיים יידע לעשות את ההתאמות הנכונות.

בני האדם שונים זה מזה, וכך גם טל בן חיים שונה מהשחקנים האחרים. בין אם זה בגלל ההתבגרות המאוחרת, בין עם זה בגלל התפקיד המשמעותי והמקום שתפס במכבי תל אביב ובין אם זה גרף ההתקדמות ביכולות האישיות, בוגר מחלקת הנוער של מכבי פתח תקווה נמצא בדרך להרפתקה חדשה שהגיעה לו בדיוק בזמן. מוטב מאוחר מאשר אף פעם, מוטב בשל מאשר מהורהר. הוא דיבר על המגרש ודיבר יותר מדי גם מחוצה לו, ועכשיו הגיע הזמן שידבר במקום שאליו חולם כל שחקן כדורגל ישראלי להגיע אליו - באירופה.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by