בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
שניים זה תמיד ביחד 
 
ספורט 5 |
 
מוטי פשכצקי

צפו בכתבה: דראפיץ' וברדה זו עסקת חבילה שלא ניתנת להפרדה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כששי ברדה חתם במכבי נתניה הוא ביקש מהבעלים של המועדון, אייל סגל, להכניס לחוזה שלו סעיף שאם סלובודאן דראפיץ' יפוטר או התפטר מכל סיבה שהיא, גם החוזה שלו ייפסק מיידית. בכדורגל הישראלי לא מדובר במשהו שהוא מובן מאליו. בדרך כלל עוזרי מאמן מחכים שהמאמן הראשי לא יצליח כדי שהם יהיו אלו שיקבלו את הקידום לסמכות המקצועית העליונה, אבל מי שמכיר את דראפיץ' וברדה מקרוב, יודע שלבד אף אחד מהם לא יגיע לרמות הגבוהות, אבל יחד, זה כבר משהו אחר. רק אל תגידו להם שהם מאמן ועוזר מאמן, הם צמד מאמנים.

הם יכולים לא להסכים, הם יכולים לצעוק, הם יכולים לריב אבל על דבר אחד אין מחלוקת, מאז שהשניים האלה החלו לשתף פעולה ההצלחה הגיע ובגדול. בבית"ר ת"א/רמלה הם שידרגו את המחלקה והבוגרים, בבית"ר ירושלים הם הגיעו לאירופה אחרי עונה לא פשוטה ועם בעלים שמתערב, והיום הם הצליחו לעלות את מכבי נתניה לליגת העל אחרי עונה אחת בלבד בליגה הלאומית, אותה פתחו עם מינוס של 9 נקודות.

11 שנים מפרידות בין השניים, אבל דווקא הצעיר יותר ברדה בן ה-41 הוא האיש השקול. דראפיץ' לוקח את הדברים בקלות, לעוזר שלו הרבה יותר קשה וכמו לכל זוג, גם להם יש חילוקי דעות. ברדה ששיחק כבלם בהפועל בת ים המיתולוגית ובליגות הנמוכות עשה את הדרך מלמטה מקבוצות הילדים עד שהגיע לטופ. הוא מחנך בבית ספר ואוהב ללמוד. לא סתם אלי אוחנה ודרור קשטן מאוד מעריכים את הידע שלו.

אחרי הפרישה, דראפיץ החל את קריירת האימון במכבי נתניה. השנים הגדולות שלו היו כששימש כעוזר מאמן של רוני לוי במכבי חיפה. משם עבר להפועל כפ"ס, מכבי הרצליה ובני סכנין, אפילו יצא לפרטיזן בלגרד, אבל את החותמת הסופית להיותו מאמן מתקדם הוא קיבל רק שחזר מסרביה. הצלחות בבית"ר ת"א/רמלה, בית"ר ירושלים ומכבי נתניה יחד עם ברדה הפכו את הצמד למאוד פופולארי כשאפילו מעבר פשוט בשוק בנתניה הופך ללא פשוט.

 מעטים האנשים שמאמינים בהגדרת 'שני מאמנים'. מפקפקים בזה
דראפיץ': "כשאנחנו התחלנו, אף אחד לא ידע מה זה צוות. רצינו לעשות משהו חדש בכדורגל הישראלי. זה מאוד מוכר בחו"ל. כל אחד מאיתנו ניסה באיזו דרך מסוימת להצליח לבד, אבל ראינו שלכל אחד מאיתנו חסר משהו. הבנו ששנינו יחד זה יותר טוב מאחד. אנשים הרימו גבה ואמרו יום אחד זה ייפסק והנה אנחנו פה".

ברדה: "תיקח את כל המכלול של מאמן כדורגל. להתמודד עם סוכנים בעלים קהל תקשורת לדעת לחוש דברים אחרי ניצחונות ואחרי הפסדים ואחרי כל זה אתה צריך לבוא ולנהל את הקבוצה שלך. ברגע שאין אגו ואתה מחלק את הדברים ביחד ובצוות זה יותר קל. ההרמוניה הזו באה אחרי שיש כל כך הרבה חילוקי דעות וזה נראה טוב. הדבר הכי חשוב זה שאנחנו לא אותו דבר. אנחנו שונים בתכלית, הפכים גמורים וזה מצליח".
 
אתם גם מתחלקים במחציות אחד עומד אחד יושב על הספסל. זה יימשך גם בליגת העל?
דראפיץ: "זה הכל טבעי. גם השחקנים אומרים שאף פעם לא ראו עבודה כזו בצוות והם נהנים מזה".
ברדה: "זה די שונה. הרגשנו שזה תהליך טבעי. לא הגדרנו את זה בתחילת שנה. זה לא גימיק".

שנה הבאה כל אחד יעמוד על הקווים מחצית?
דראפיץ': "שי יעמוד כל המשחק (צוחק). זה לא חשוב בכלל. לא צריך להתייחס לזה".
 
השחקנים מספרים שדראפיץ' עובד יותר עם ההגנה ושי עם ההתקפה. זה ההסדר?

דראפיץ': "אני בן 52, אני יותר מבוגר ועברתי קצת יותר משי בכדורגל. הוא הגיע ילד, מאוד מוכשר ופתחתי לפניו כל מה שאני יכול ויודע. הבן אדם מקדם את עצמו, אותי ואת המערכת ואני נותן לו את המושכות. לפעמים אני פשוט זז הצידה ונהנה ממנו. לפעמים הוא מעביר את כל האימון, לפעמים אני. יש אסיפות שאני שומע איך הוא מעביר ואני נהנה מזה ויש אסיפות שאני מעביר".
 
מה שבטוח הוא שאחרי התצוגות בליגה הלאומית, הציפיות מכם עכשיו עלו
דראפיץ': "כשלקחנו את בית"ר ת"א/רמלה למדו לשחק עם חלוץ מספר 9 ושינינו את התפיסה שאפשר לשחק גם בליגה לאומית כדורגל טוב ואטרקטיבי. כל מקום שהייתי שואלים אותי מה יהיה שנה הבאה ואני אומר אותו דבר כמו השנה. ננסה לשחק כדורגל התקפי וטוב ושמח עם הנעת כדור. יכול להיות שנגד קבוצות גדולות זה לא יצליח אבל זו הדרך שלנו".
ברדה: "מהיום הראשון ממאמן כדורגל תמיד יש ציפיות. אנחנו באים לעשות את המקסימום שיצליח ואם אתה שלם עם עצמך, שהדברים הולכים כמו שצריך וחדר ההלבשה שלך הוא מחויך, אז דברים יגיעו".

אבל המטרה הראשונית תהיה לשרוד
ברדה: "נתניה חייבת להפסיק את הנדנדה הזו של לעלות ולרדת ליגה. המטרה היא שנתניה תישאר בליגה אבל לא בכדורגל של קבוצת תחתית אלא בכדורגל שמח, אטרקטיבי כי אני חושב שמה שמאפיין כדורגל טוב זה אנשים שבאים לשמוח, זה כמו בידור ואנחנו רוצים לחמם את הלב של הקהל".
 
ההגנה שלכם לא היתה משהו בלשון המעטה השנה
דראפיץ': "התחלנו עם מינוס 9 ועם קבוצה שלא היתה קיימת. לקחנו קבוצה עם הרבה אומץ. בגלל שאני חי בעיר הזו ושיחקתי במועדון הזה ידעתי שאני חייב לעשות משהו עבור נתניה שנתנה לי הרבה. כשהגענו לפה הכל היה מפורק. העונה, הקבוצה הזו הפסידה רק פעמיים, הבקיעה 80 שערים ושיחקה כדורגל שכולם פרגנו. יש הבדל בין ליגת העל לליגה הלאומית אבל אין הבדל כל כך גדול. נתחזק במקומות נכונים אבל הסגנון משחק ההתקפי לא ישתנה. הרצון הוא להישאר בליגה בצורה יפה, לבנות מועדון לכמה שנים קדימה ושיגידו סלובודאן דרפיץ ושי ברדה היו והשאירו פה קרקע כמו שצריך והלוואי ונוכל להישאר פה הרבה שנים".
ברדה: "אנחנו חיים מאתגרים. זה הדבר היפה. כל פעם שיש אתגר אנחנו משתדלים לעמוד בו".
 
נראה לכם שבמבט לאחור, טביב מתחרט שלא המשיך איתכם?
דראפיץ': "היום הם קוטפים פירות. כשהגענו לשם עזבו 14 שחקנים. הפכנו שיטה משני חלוצים ל-4:3:3, אותם שחקנים שאנחנו נתנו להם לפרוח משחקים גם היום. מאמן אחד אמר שהמקצוע שלנו זה כמו מעלית יום אחד למטה ויום אחד למעלה. אני לא מתחרט על כלום. היו לנו אופציות אחרות מנתניה, אבל ראינו את הפוטנציאל שיש במקום הזה וידענו שנוכל להישאר פה כמה שנים".
ברדה: "אנחנו צריכים להגיד לו רק תודה כי ההזדמנות שניתנה לנו היתה מצוינת. את התהליך בבית"ר אנחנו התחלנו והם המשיכו בצורה יפה מאוד הלאה".

עד מתי תהיו יחד?
דראפיץ': "היו לשי הצעות לעזוב אותי השנה. להרוויח הרבה יותר כסף ואני יכול להעיד על זה. הוא העדיף להישאר איתי ואני לא יודע. אנחנו יודעים ששנינו יחד יכולים להגיע לרמות הכי גבוהות שאפשר. אנחנו חיים את החלום ומקווים שיום אחד נתעורר ונהיה יחד.
ברדה: "אנחנו צריכים טיפול זוגי, עברנו חמש שנים יחד (צוחק). כל עוד נמשיך ליהנות נהיה יחד".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by