בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
"הרעיבו אותנו ולא שילמו כסף. אנשים רעים" 
 
ספורט 5 |
 
עינת הירש

תחקיר: כסף שאבד, אלימות ותת תנאים. כך התרסקה עירוני ר"ג

 
 
 
 
 
 
 
 
 

במשך שנים ארוכות עירוני רמת גן הייתה חלק בלתי נפרד מצמרת ליגת העל בכדורסל ונחשבה לאחת הקבוצות המובילות בענף, אבל העונה כבר התרסקה לליגה השלישית והכל בגלל ניהול בעייתי, מוסר תשלומים לקוי והתנהלות כושלת לכאורה שהביאו את המועדון לתהום.

ועידן פלדה ועדני דגן היו שניים מבין שלושה מאמנים שעברו העונה במועדון. פלדה התחיל את העונה, אבל עזב אחרי שלושה חודשים כשהוא עדיין בעיצומם של תביעות מול ראשי הקבוצה. אבי סוכר החליפו, אבל גם הוא עזב במהרה ודגן ניסה עוד להציל את הקבוצה מירידה, אבל התנאים שקיבל פשוט שברו אותו. האצבעות המאשימות הולכות לשניים – יו"ר הקבוצה בני ברנר והמנכ"ל ליאור וילהלם. הטענות העיקריות כלפי השניים הן בנוגע לתקציב, שלכאורה לא הוזרם לתפקוד השוטף של הקבוצה.

מסמך רשמי של חלוקת הכספים בעיריית ר"ג מגלה שעירוני קיבלה בשנה החולפת את הסכום הגבוה ביותר מבין כל קבוצות הספורט בעיר. העונה, לדוגמא, הוקצב לה 1,100,006 שקלים, אז לאן הלך הכסף, אם לא לאנשי הצוות ולשחקנים?

"כשהגעתי למכבי ר"ג, רק שניים או שלושה שחקנים הרוויחו שכר", חשף פלדה. "לא היה לי עוזר מאמן כי טענו שאין כסף. הקבוצה כמעט לא עלתה כסף, מלבד שני השחקנים, אבל במועדון טענו שהם בחובות משנים קודמות ואין להם איך לשלם לעוזר מאמן אפילו. את התקציב הם קיבלו, אבל מה הם עשו עם הכסף? אין לי מושג".

השפל הגיע בפרשת השחקן אנתוני לי, שהגיע באמצע העונה לעזור לקבוצה להישאר בליגה והיה חלק מרכבת שחקנים ארוכה שעברה בזיסמן. "לא שילמו לי במשך חודשיים וחצי", לי הציג את גרסתו. "לא הסכמתי לשחק או להתאמן וכשהסתכלתי על חברים שלי מתחחמים במשך 5 או 10 דקות, הגיע ליאור המנהל וצעק עליי: "קום, לך מפה. אתה לא שייך לפה. אקרא למשטרה ויעצרו אותך, חתיכת ניגר. הוא פשוט העיף אותי מחדר ההלבשה. המשטרה ביקשה לקחת אותי לתשאול ופתאום שלפו לי סכין, שלא ראיתי מעולם. הכניסו אותי לתא והחזיקו אותי במשך 5 שעות מבלי לומר מה הסיבה. ידעתי שהם (עירוני ר"ג) משקרים וממציאים דברים כדי לסבך אותי בצרות".

"אני רק רוצה את הכסף שלי", אמר לי. "נעקרתי מהדירה שלי. אני אוהב את ישראל, אבל לפעמים יש אנשים רעים ומקומות רעים. שחקנים דואגים לתשלום החשבונות ופרנסת המשפחה שלהם, זה לא מצב פשוט. אין לנו פה ארוחת בוקר, צהריים או ערב - אנחנו צריכים לקנות הכל לבד וזה לא קל. הייתי צריך להתחנן למנהל שיביא לי כמה מאות שקלים, ההורים שלי ניסו לשלוח כסף כדי שאוכל לכלכל את עצמי. ביקשתי מהם כסף בכל שבוע".

לי היה זה שדיבר, בעוד לא מעט שחקנים אחרים בקבוצה חששו להיחשף בעקבות תביעות עומדות מול המועדון ודאגה לעתידם הכלכלי, אבל מהעדויות שהבאנו לפניכם, מתגלה שורה תחתונה ברורה ומדאיגה – מועדון שבמשך שנים אוסף תביעות ונושים ומתנהל ללא בקרה ופיקוח, ואם אף אחד לא יתערב – הסיפור הזה עוד עלול לחזור על עצמו.

תגובת מנכ"ל עירוני רמת גן, ליאור וילהלם: "אשר לתביעתו של עידן פלדה, אין בה אלה שקרים וחצאי אמיתיות הגרועים מן השקר. כיוון שמר. פלדה בחר לפנות לבית המשפט, אנו נגיב לטענותיו בערכאות המשפטיות ולא בכלי התקשורת. אגב, מר. פלדה פנה לבית הדין לעבודה ואנו ביקשנו להעביר את הדיון למוסד לבוררות באיגוד הכדורסל, ששם מקומה האמיתי. נוסיף שמר. פלדה נכשל באופן מוחלט בתפקידו, בחר שחקנים לא מתאימים והחליף אותם ללא כל סיבה ובעלויות אדירות. לדוגמא, ורנון טיל שהיה אחד המיצטיינים של העונה וסחב כמעט לבדו את קבוצתו האחרונה (הוד השרון) לחצי גמר הפלייאוף הליגה הלאומית והוחלף על ידי פלדה בשחקן מיילס מקי, שברח מבדיקת שיכרות של המשטרה, ביצע תאונת דרכים בבריחה וברח מהארץ ללא ידיעה וללא אישור. מר. פלדה מלא טענות כרימון ומשתמש בערוץ הספורט לצרכיו האישיים. מוטב לו שיבדוק את עצמו לפני שיטיח טענות באחרים, בהיותו המאמן הראשון שנתקלנו אי פעם שהתפטר ללא התראה, הפסיק להגיע לאימונים ונטש את שחקניו שאותם בחר, כאשר הקבוצה נכשלה בהיותו המאמן".

"אשר לאנטוני לי שאיים לתקוף אותי ונלקח למשטרה לאחר שהזמנתי ניידת לאולם - הוא נעצר ונחקר כאשר ברשותו ובראשות חברו נמצאה סכין, שהוחבאה מתחת למכוניתי באולם. העניין נימצא בטיפול פלילי על ידי משטרת ישראל ולפני שמטיחים האשמות חסרות בסיס, יש לחכות לסיום החקירה על ידי משטרת ישראל. אנטוני לי קיבל תנאי מגורים יוצאים מהכלל בדירות פאר (מלונות מפוארים ברמת גן ותל אביב) ודירת פאר במתחם הלגונה בהרצליה! איננו מבינים את טענותיו. השקרים של אנטוני לי לא יעזרו בעינינו, התנהגותו תטופל בערכאות המשפטיות".

"בעיותיה של עירוני רמת גן נובעות מאנשים כגון פלדה שמעלו בתפקידם ובאי קיום הבטחות של גופי תמיכה ועיכובים שנבעו מאילוצים שונים ולא מהיתנהלות הנהלת האגודה. האגודה שילמה לכל השחקנים ולכל עובדי המועדון את המגיע להם ולכן השחקנים לא התלוננו, כי לא היה להם על מה ולא מ"פחד", כמו שטוען ומשקר פלדה. מדובר בשני אנשים שהפרו הפרת משמעת בצורה קיצונית - פלדה שנטש את הקבוצה ואת שחקניו , ואנטוני לי שהיה מעורב בתקרית פלילית ולא הופיע למשחקים והמקרה הפלילי שלו מטופל על ידי משטרת ישראל. למרות ההתנהגותו של פלדה, הנ״ל הושאר במועדון עירוני רמת גן בתפקיד מאמן קבוצת הנערים א', ממנה לא התפטר (בניגוד לבוגרים)".

"להלן רשימת השחקנים ששיחקו העונה בעירוני רמת גן מתחילת העונה ועד סופה תחת חוזה ובסכומים לא מבוטלים, לעומת טענתו חסרת השחר של פלדה על שני שחקנים בלבד שהרוויחו שכר בקבוצה: איוון אסקה, ורנון טיל, מיילס מקי, ארון בראון, מרקו קילינסוורת', אנטוני לי, ג׳רמיין הול, יועד בית יוסף, שון דניאל, שון לבנובסקי, מקס רלבי, ולרי גנדלין ועומר אלעל! בנוסף, כל שחקן זר (אסקה, בראון, טיל, מקי, קילינסוורת', אנטוני לי), כולל ג׳רמיין הול, קיבל ממני אישית רכב מושכר צמוד. ברוב קבוצות הליגה הלאומית שני הזרים נוסעים וגם גרים בדירה אחת משותפת וברכב אחד! אכן תנאים קשים".

תגובת איגוד הכדורסל: "כל פנייה של שחקן או מאמן לסדרה התקציבית נבדקת ומטופלת בהתאם במטרה שכל אחד יקבל את מלוא שכרו. במידה ויוגשו תלונות לאיגוד על התנהלות בלתי ראויה הוא יבדוק ויטפל בהתאם".

תגובת מנהלת הליגה הלאומית: "צר לנו אם אלו הדברים אך למנהלת הליגה הלאומית אין יכולת לאכוף ולחייב קבוצה לפעול בהתאם לחוזים. המנהלת אינה עוסקת בנושאי פנים, אלה בנושאי רוחב המשפיעים על החשיפה והאטרקטיביות של הליגה".

תגובת עיריית רמת גן: "קבוצת עירוני רמת – גן ובתוכה מחלקת נוער וילדים הינה עמותה פרטית המנוהלת על ידי בני ברנר. בעמותה פועלת קבוצה בוגרת וכן קבוצות ילדים ונוער המשחקות בליגות הקט סל השונות. תמיכת עיריית רמת גן בקובצה עירוני ר"ג נעשית באמצעות ועדת התמיכות העירונית, כמו גם ביחס לשאר קבוצות הספורט בעיר, בהתאם לקריטריונים שאושרו על ידי מועצת העיר ופורסמו".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by