בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
אירופה הקלאסית: יחסי הכוחות בפיינל פור 
 
ספורט 5 |
 
עודד הלפרין

צסק"א, אולימפיאקוס, ריאל ופנר חולמות על זכייה בתואר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עונת המהפך של היורוליג לא הייתה יכולה לקבל סיומת טובה יותר – פיינל פור משובח עם שלוש מארבע אלופות אירופה האחרונות, קיבוץ של כל כוכבי העל במפעל וכמובן ניחוח מקומי עם פנרבחצ'ה. צסק"א מוסקבה, ריאל מדריד, אולימפיאקוס ופנרבחצ'ה משחזרות את הפיינל פור מ-2015, אז זה הסתיים בזכייה תשיעית של הספרדים, והפעם? הנה כמה טיפים לקראת פיינל פור היורוליג – מודל 2017.

צסק"א מוסקבה - אולימפיאקוס
חצי הגמר הראשון יפגיש את אלופת אירופה צסק"א מוסקבה עם אולימפיאקוס – על הנייר, היוונים מגיעים כקבוצה "החלשה" ביותר, אבל שילוב השמות, צסק"א, אולימפיאקוס ופיינל פור, מעורר חלחלה אצל הרוסים ומעלה התרגשות אצל החברים מפיראוס – סל הניצחון הנפלא של פרינטזיס בגמר של 2012 כנגד כל הסיכויים, תצוגת התכלית של היוונים בחצי הגמר ב-2013, ועוד התרסקות מפוארת של צסק"א בחצי הגמר גם ב-2015 – 3 מפגשי פיינל פור בין הקבוצות, 3 ניצחונות לאולימפיאקוס, כאשר בכל המשחקים, צסק"א לא מצליחה לעבור 68 נקודות – זאת אומרת, הרוסים נגררו לקצב של היוונים, וזה עלה להם גם בניצחון.

עם זאת, השנה הפורמט של היורוליג השתנה – כל הקבוצות פוגשות את כולן, צסק"א ניצחה פעמיים במשחקים צמודים את אולימפיאקוס, אז אלופת היורוליג לא אמורה להיות מופתעת מהיוונים, לא? אז זהו, שמבט נוסף בהיסטוריה מגלה שב-2012, הקבוצות נפגשו גם פעמיים בעונה הסדירה – וצסק"א ניצחה בשני המפגשים, כולל ניצחון ב-32 הפרש. ב-2015 הקבוצות חילקו ביניהן את המשחקים לפני הפיינל פור, וזה רק מוכיח הלכה למעשה, שהפיינל פור הוא סיפור אחר לחלוטין, וכל מה שהיה לפני – בטל בשישים.

כמו ב-2012, 2013 ו-2015, איש המפתח היה ונשאר וסיליס ספאנוליס – בגיל 34, ואחרי שבמהלך הליגה הסדירה התקשה להציג את היכולת אליה התרגלנו בשנים האחרונות, היו רבים שפיקפקו ביכולתו של מספר 7 האגדי לקחת את אולימפיאקוס לפיינל פור נוסף.

אבל כהרגלו, ספאנוליס מתעלה כאשר המשחקים הופכים לחשובים יותר. בסדרת רבע הגמר מול אנאדולו הוא קבע שיא יורוליג לשלשות בסדרה עם 17, הוא גם העלה את ממוצע הנקודות שלו מהעונה הסדירה בכמעט 5 נקודות, וחשוב מכך, בדברים שלא רואים בסטטיסטיקה – היה שם כל פעם שאולימפיאקוס הייתה צריכה סל או מהלך חשוב, כאשר לא משנה איזה שומר הצמידה עליו אנאדולו, הוא הצליח לגבור עליו.

אבל, וזאת נקודה חשובה, את השומרים הגארדים של אנאדולו אפס צריך לקחת בערבון מוגבל, וספאנוליס הולך לפגוש אצל צסק"א נוכחות הגנתית חזקה הרבה יותר – ארון ג'קסון, מחסל מובילי כדור במקצועו יתחיל אותו, גם קורי היגינס יקבל את הצ'אנס, ואי אפשר לדעת אילו עוד תכניות מתכנן דימטריס איטודיס, מאמנה היווני של צסק"א, עבור בן ארצו. הלב אומר שספאנוליס תמיד יהיה שם ברגעי האמת ויעשה את הפעולה הנכונה, אבל האם לחץ של 40 דקות לא יגרום לגוף שלו לקרוס בשלב מסוים? שאלת השאלות ללא ספק.

למרות העבר הלא מחמיא של צסק"א מול אולימפיאקוס במעמד המכובד, יש הרגשה שהרוסים מגיעים השנה במצב מעט שונה – הקוף של הזכייה ביורוליג ירד מן הגב בשנה שעברה, ולאורך כל העונה הנוכחית היא שייטה לה ביורוליג ללא בעיות מיוחדות. הקבוצה כמעט ולא השתנה מאז הזכייה בתואר, תיאודוסיץ' ודה קולו סיפקו עוד עונה מצוינת, ולצידם אין ספור כלים מושחזים ומיומנים, שביום נתון יכולים להרים את הרמה. לא פחות מ-7 שחקנים היו שם בהפסד האחרון לאולימפיאקוס ב-2015, והנקמה בוערת בדמם, זה בטוח.

הימור: צסק"א מסיימת את הנאחס מול אולימפיאקוס, אבל רק אחרי דם, יזע ודמעות.

פנרבחצ'ה - ריאל מדריד
חצי הגמר השני, וגם המנה המרכזית יפגיש בין פנרבחצ'ה לריאל מדריד – עוד קרב בין קבוצה עם מנטליות הגנתית (פנר) לכזאת שחושבת קודם כל התקפה (ריאל), אבל בניגוד לחצי הגמר הראשון, קשה מאוד לסמן כאן פייבוריטית אמיתית, והסיבות לפניכם. לפני חודש, הטורקים נראו בדרך החוצה מהיורוליג – אובראדוביץ' ופנרבחצ'ה סיימו את העונה הסדירה במקום החמישי, וקיבלו בתמורה סדרה מול פנאתינייקוס בלי יתרון ביתיות.

אובראדוביץ' מעולם לא ניצח כאורח באתונה ואם לומר את האמת, פנר, פינאליסטית העונה שעברה, לא הרשימה לאורך העונה הסדירה. אבל כפי שכבר הדגשתי, ההבדלים בין העונה הסדירה לבין הפלייאוף/פיינל פור הם תהומיים, ופנרבחצ'ה הציגה סדרה לפנתיאון עם שני ניצחונות חוץ רצופים באתונה, דבר שלא קרה מעולם בסדרה, ולאחר מכן השלימה את העבודה מול הקהל הביתי עם סוויפ שאף אחד לא חלם עליו.

כתוצאה מכך, פנרבחצ'ה מגיעה לפיינל פור שייערך באיסטנבול, עם תמיכה טורקית נרחבת, עם סגל מלא, בדרך לסיומו של התהליך שהחל עם מינויו של אובראדוביץ'. ב-2015 הטורקים הפסידו בחצי הגמר, בשנה שעברה הם קפצו מדרגה והיו קרובים מרחק ריבאונד התקפה של חריאפה מהתואר, והשנה, החלומות הוורודים של המועדון אמורים להתגשם – זכייה באליפות אירופה היסטורית מול הקהל המקומי, אין טוב מזה.

אז לכאורה, הטורקים צריכים לקבל את תווית הפייבוריטית, נכון? אבל רגע, בצד השני עומדת ריאל מדריד, הקבוצה שסיימה את העונה הסדירה ביורוליג במקום הראשון, אותה קבוצה שעומדת גם בפסגת הליגה המקומית הקשה באירופה, וזאת שהצליחה לייצר שלושה ימים קסומים עם מהפכים בלתי נתפסים בדרך לזכייה בגביע הספרדי.

ולריאל מדריד יש את סרחיו יול, ה-MVP של העונה, שנמצא בעונת שיא בקריירה שלו – 16.4 נק' בממוצע, כמעט 6 אסיסטים. רגע לפני שהוא מחליף קידומת ל-30, סרחיו יול נותן לך את ההרגשה שהכל תלוי בו.

כשהוא רוצה, הוא יכול לקלוע 19 נק' ברבע, עם שלשה בכל התקפה, מצד שני, יודע לפנות את הבמה לחבורה המוכשרת כל כך, ופשוט למסור את הכדורים ברגע הנכון, למקום הנכון. מה שכן, בשנת שיא שכזאת, יש ציפייה לראות את יול שומר על היכולת גם במעמד הכי מפואר בכדורסל האירופי, מה שלא הצליח לו בהכרח בעבר.

כמות הכישרון שתתרוצץ על המגרש בחצי הגמר השני היא באמת בלתי נתפסת – לצידו של יול, אנתוני רנדולף, מהשחקנים הכי מיוחדים ביבשת, לוקה דונצ'יץ', רק בן 18, שכל העולם יצמד למסך רק כדי לראות אותו, הסנטר המקסיקני גוסטבו איון, ג'ייסי קרול, הצלף למשימות מיוחדות. בצד של פנרבחצ'ה, בוגדאן בוגדאנוביץ', ווינר נדיר, שהתאושש מפציעה בדיוק בזמן, עם שתי הופעות ענק ברבע הגמר באתונה, אקפה אודו, אולי הסנטר הכי טוב ביורוליג, בובי דיקסון הקטלני, סלוקאס קר הרוח, יאן ווסלי הקפיצי ועוד ועוד – מי יודע מי יהיה האקס פקטור ברגע האמת?

הימור: אחרי שנים של ציפייה, ריאל מדריד קובעת דייט עם צסק"א בגמר הקלאסי – מה יקרה באיסטנבול אחרי ההדחה של פנרבחצ'ה? על זה אני לא מוכן להמר.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by