בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
מבוי סתום: חיפה לא למדה מטעויות העבר? 
 
ספורט 5 |
 
אור ריטר ואביב דרורי

המערכת הקרה והמו"מ עם רכש לפני מינוי מנג'ר. צרות ירוקות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כשארגון אוהדי מכבי חיפה, "הקופים הירוקים", הודיע על החרמת המשחק מול בני סכנין, הוא הסביר שההחלטה נבעה מחוסר המחוייבות של השחקנים. יחד עם זאת, נדמה שגם האוהדים איבדו את הנקודה האמיתית בצרות של מכבי חיפה היום. זה לא שהשחקנים לא מספיק מחויבים, טוב אולי קצת, אבל הם בעיקר לא טובים מספיק. לא לשאיפות של מכבי חיפה לפחות.

יש אינספור בעיות במכבי חיפה, מכף רגל ועד ראש, והנה עוד עונה הסתיימה לה אי שם בחורף הקר ושוב מנסים לעשות חושבים לקראת הקיץ ומדברים על מהפכות. כרגע, לא נראה שמכבי חיפה נמצאת בדרך לתקן משהו מהמצב העגום אליו נקלעה בשנים האחרונות.

"מכבי חיפה הפכה ממערכת חמה לקרה", מספרים אנשים בסביבת המועדון, שחיים אותו ביום יום. זה שקוף כשרואים את חדר ההלבשה העצוב, אבל זה יותר ברור כששחקנים יוצאים ממכבי חיפה ולמרבה ההפתעה חוזרים לפרוח. עידן ורד נהנה מעונת שיא בבית"ר ירושלים, איתי שכטר שוב חלוץ מפחיד ואפילו שובל גוזלן הושאל לק"ש בינואר והספיק לכבוש מאז שישה שערים. מכבי חיפה, להזכירכם, לא כבשה כבר 437 דקות (!).

הפערים העצומים בין היכולת של השחקנים במדי מכבי חיפה ליכולת שלהם בקבוצה אחרת הם שילוב של כישלון אנושי, מקצועי ומנטאלי. למה מנטאלי? כי בכדורגל המודרני כיום קבוצה גדולה מחזיקה פסיכולוג צמוד.

למה למכבי חיפה אין את זה? להפועל ב"ש למשל יש אפילו יועץ מנטאלי, אקס מכבי חיפה איתן עזריה, שהירוקים בטוח מכירים אותו היטב. תהיו בטוחים שאלונה ברקת וברק בכר לא המציאו את הגלגל, ככה זה עובד היום בכדורגל המקצועני. כך עושה קבוצה גדולה שמכבדת את עצמה.

אחת הנקודות הכי כואבות לאוהדים של מכבי חיפה היא הכושר הגופני הלקוי, ואם זה כל כך ברור לאוהדים הפשוטים, אז כנראה שהבעיה הזו באמת זועקת לשמיים. במהלך השנים האחרונות, אורי הראל הוא מאמן הכושר של הירוקים. לשחקנים אולי זה לא ממש הפריע, אבל יש תחושה שהם לא עבדו יותר מדי קשה. כך לפחות זה נראה מהצד.

מספיק להיזכר במשחק אלוף האלופים בקיץ האחרון, כשמכבי חיפה פגשה את הפועל ב"ש, נראתה נהדר בפתיחה וכבר הוליכה 0:2, אבל פשוט נפלה מהרגליים אחרי 30 דקות כאילו מדובר במשחק גביע בין האלופה לסינדרלה מליגה א' והמשחק בדיוק נכנס להארכה. לא הגיוני שקבוצה כל כך גדולה כמו מכבי חיפה נראית ככה מבחינת כושר. המשחק, אגב, נגמר ברביעייה מהדהדת.

אז את מה שהאוהדים הבינו מזמן, כנראה שבמכבי חיפה קלטו והפנימו בחודש האחרון והחתימו כמאמן כושר את ערן שאדו, שעבד בנבחרת ישראל ובקרית שמונה בעונת האליפות ונחשב לאיש המקצוע הבכיר בארץ בתחום הכושר הגופני. הצ'יפים המיוחדים שלו בנבחרת הוגדרו כ"נשק סודי" ולא סתם אלישע לוי מיהר להתקשר אליו מיד אחרי שמונה למאמן נבחרת ישראל.

על המקצועיות של ערן שאדו כנראה שאין עוררין, אבל עם המינוי שלו דווקא יש בעיה. למה להחתים מאמן כושר לפני שיש מנהל ספורטיבי לקבוצה? הוא זה שאמור לבחור אותו, הוא זה שאמור להרכיב את כל הצוות המקצועי, מה שמוביל אותנו לסוגיית תור-כריסטיאן קרלסן וגיא לוזון.

קרלסן יותר מרמז בראיון בנורבגיה שהוא לא רצה את גיא לוזון כמאמן ובכלל התנגד לפיטוריו של רנה מולנסטיין, שאגב מחזיק באחוזי הצלחה גבוהים יותר מלוזון במכבי חיפה. לוזון, עצמו, השיג יותר עם הפועל ת"א, שירדה לליגה הלאומית, מאשר עם הירוקים. בלתי נתפס. בכלל, כל סיפור גיא לוזון במכבי חיפה מוזר.

בהתחלה סיפרו שהוא חתם לעונה וחצי, אבל חודש לפני סיום העונה מסתבר שהוא בכלל חתום לחצי עונה ולמועדון יש אופציה לשנה נוספת. לא ניכנס לאם לוזון מספיק טוב למכבי חיפה או לא, אבל אם הוא ממשיך עונה נוספת, למה לא מכריזים על כך? ואיזה ביטחון יש למאמן שעדיין לא קיבל הודעה רשמית על המשך דרכו?

מי שבוודאות לא ממשיך הוא קרלסן עצמו. מחזור לפני הסיום, למרות שלכולם ברור שהוא לא נשאר, למה במכבי חיפה לא הוציאו הודעה רשמית על סיום תפקידו? במשך חודשיים מדברים על מנהל מקצועי חדש, ובינתיים קרלסן עדיין מחזיק רשמית בתפקיד במועדון. אי אפשר להסתיר את זה, הנורבגי הוא כישלון מוחלט ומתעסק בתירוצים, תירוצים ועוד תירוצים.

כל הזרים שהביא מלבד גארי קגלמאכר התבררו כפלופ אדיר ומעל כולם הולמאר איולפסון, שמסתמן כבלוף אולי הכי גדול בשנים השחורות שעוברת מכבי חיפה, בטח ביחס של עלות-תועלת. כנראה שיכול להיות יותר גרוע מיוריצה בוליאט.

אגב, בעשור הנוכחי למעלה מ-70% מהזרים של מכבי חיפה לא המשיכו לעונה נוספת. אז למה ממשיכים להחתים אותם על חוזים ארוכי טווח ואז שוברים את הראש איך להיפטר מהם? איולפסון למשל יכול להיות רגוע, הוא מכוסה לעוד 4 שנים. הסוכנת ויקי וקנין טענה שרובן מיקאל ממכבי ת"א הוצע קודם למכבי חיפה. אם זה נכון וקרלסן ויתר עליו ובחר באלושי, אז מה עוד צריך להוסיף? העיקר שהנורבגי מתבכיין שהתקשורת בארץ מלחיצה מדי, אבל את ג'ורדי קרויף לא נראה שהיא הלחיצה ממש עד היום. להפך, הוא הצליח למדר אותה באופן כמעט מוחלט וזו אחת הסיבות העיקריות להצלחה של מכבי ת"א בשנים האחרונות.

כמו שכבר טענו, השחקנים של מכבי חיפה הם גם לא מספיק מחוייבים, אבל בעיקר לא מספיק טובים וזה קורה בגלל מדיניות הרכש השגויה. ערימות של שחקנים בינוניים נאספו בשנים האחרונות בחיפה ויסלח לנו עמרי אלטמן, אבל לא נראה ששחקן שבגיל 23 ירד ליגה עם שתי קבוצות הוא זה שיביא את הישועה. ע"פ נתוני המנהלת, אלטמן הוא אחד השחקנים המובילים במספר דריבלים העונה בליגת העל, או במילים אחרות - הכי אנוכי, ואת זה הוא הצליח לעשות בקבוצה שירדה ליגה. למכבי חיפה, הקבוצה הכי לא מחוברת וקבוצתית, זה הדבר האחרון שנחוץ.

גם החתמת אליסון דוס סנטוס מעוררת תהיות, הרי מי שאמור לבחור את השחקנים הוא המנהל הספורטיבי, שעדיין לא מונה אפילו. מי שזה לא יהיה, הוא בטוח לא מכיר את דוס סנטוס. את פלוריאן קליין סביר להניח שהוא יכיר, אבל האם בכלל ירצה אותו בקבוצה?

בחיפה ראו את הפריחה המחודשת של האקסים בקבוצות אחרות וחששו לשחרר את אלירן עטר למכבי ת"א, למרות הצעה מאוד נדיבה ממיץ' גולדהאר ואף על פי שעטר אפילו לא קרוב לספק את הסחורה המצופית ממנו. ממה פוחדים, מזה ששחקן שנכשל אצלך יהיה טוב במקום אחר? הוא גם ככה לא תורם מספיק, מכביד על תקציב שכר השחקנים ונראה לא מחובר. למה לא לשחרר אותו ולבנות את הקבוצה על מישהו אחר?

ואם כבר עטר, אז גם ההתנהלות התקשורתית של מכבי חיפה לא הייתה מושלמת העונה וזה בלט מאוד במשבר בין החלוץ לאוהדים שקיללו אותו. "הקומץ שפגע בטוואטחה ובניון, עושה זאת גם לי. כנראה שאני הקורבן הבא", שיחרר המועדון הודעה מעטר לאוהדים באתר הרשמי. במקום להכניס קטנה לאוהדים שקיללו, למה לא לצאת גדול ופשוט להתנצל בפני הקהל הרחב של מכבי חיפה, שגם ככה סובל מספיק? אפילו כשמנסים לפייס זה יוצא עקום.

מה שככל הנראה הכי בולט במכבי חיפה הוא הפער בין קבוצת הנוער לבוגרת. איך יכול להיות שמחלקת הנוער הכי הישגית בישראל עם קבוצת הנוער הבכירה, שזוללת כל תואר אפשרי, לא מצליחה להוציא שחקן אחד שבאמת יצליח להשתלב בהרכב הבוגרת? עמית זנטי כישרוני בטירוף, אבל לא יודע לשחרר כדור.

נטע לביא פתח בסערה, אבל נעלם בדיוק באותה מהירות ומוחמד עוואד כבר פיתח מניירות של כוכב (חבריו לנוער מחכים למסירה ממנו עוד מהמשחק מול דורטמונד). נכון, גם להפועל ב"ש אין שחקני בית צעירים בהרכב, אבל בניגוד למצב בקבוצה הבוגרת, בנוער חיפה מקדימה את ב"ש ב-10 צעדים. לא ברור על מה עובדים עם שחקני הנוער במעבר לבוגרים, אבל מה שבטוח זה שמשהו עושים שם לא נכון.

העונה עוד רגע מסתיימת והפנים של מכבי חיפה קדימה. השוק הישראלי דל מאוד וכנראה שאם הירוקים רוצים להצליח, הם יצטרכו בול פגיעה בסוללת זרים חדשה וזו תהיה משימת העל של המנהל הספורטיבי החדש. אם לא, מכבי חיפה תהיה חייבת לבנות על הנוער שלה ולהתחיל לתת לצעירים יותר קרדיט. אם גם זה לא יקרה, הדרך של איצטדיון סמי עופר להפוך לפיל לבן תהיה קצרה מאוד.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by