בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
אלכסנדר הגדול: לקאזט יביא לליון גביע? 
 
ספורט 5 |
 
נועם ברדא

למד מהנרי וחולם לככב בנבחרת. החלוץ רעב לתואר אירופי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

ב-7 לדצמבר 2010 אירחה ליון את הפועל תל אביב במסגרת ליגת האלופות. מאותו המשחק כולם זוכרים את המספרת המרהיבה של ערן זהבי, אבל את אוהדי ליון מנגד זה לא עניין בכלל. מהערב הזה הצרפתים זכרו רק דבר אחד - את שער הבכורה האירופי של אלכסנדר לקאזט.

עוד לא בן 19, החלוץ הצרפתי נחשב להבטחה גדולה עבור האומה הצרפתית ובפרט עבור ליון. באותו הערב, לקאזט הציל את ליון ממבוכה גדולה – בדקה ה-88 הוא חמק מגלישה של גל שיש, ובעט חזק וחד לקורה ופנימה, שיוויון דרמטי. אוהדי ליון כבר פנטזו על הנסיקה הגדולה של היהלום החדש שלהם. אלא שהפנטזיות הללו לא הפכו למציאות כל כך מהר, את עונת 2010/11 אלכס סיים עם 9 הופעות בליגה ושער אחד בלבד.

בסיום אותה עונה, ה"לה גון" הבינו שלקאזט כבר לא יבצע פריצה מטאורית. המועדון החליט להתאזר בסבלנות, ולבנות את העתיד על הכתפיים הצנומות של החלוץ הצעיר, שעתיד להפוך לשחקן בעל כתפיים רחבות וחזקות. על האמון הזה – ליון הרוויחה בגדול.

סוני אנדרסון היה אחד החלוצים האהובים ששיחקו בסטאד דה ז'רלאן. הברזילאי, שהיה חונך את החלוצים של ליון בין 2006-2011, היה אחד האנשים הראשונים שהאמינו בלקאזט. "מהרגע הראשון שצפיתי בו כשהיה בגיל 16 – הבנתי שהוא יהיה כוכב", טען סוני. למרות הנתונים המרשימים, החלוץ הצרפתי לא הצליח להתרומם, בשלוש עונות לקאזט הופיע 69 פעמים במדי ליון במסגרת הליגה הצרפתית, כמה הוא הרשית? בסך הכול תשעה שערים, ועם הנתון הלא משכנע הזה – פרשנים רבים טענו כי ליון חייבת לשחרר את אלכסנדר למקום נמוך יותר, בו הוא יוכל לשחק עם פחות לחץ ואחריות על הכתפיים.

אבל ליון, שהבינה כי היהלום שלה חייב ליטוש סבלני והדרגתי, לא הסכימה לוותר על ההבטחה הגדולה שלה. "בניגוד לשחקנים אחרים, ההתקדמות שלו הייתה הדרגתית. הכול קרה בקצב שלו" סיפר אנדרסון לאחר מכן.

"תאתגר את עצמך"
בקיץ 2013 יצאה ליון למחנה אימונים בארצות הברית. כחלק מהמחנה, פגשה הקבוצה הצרפתית את ניו-יורק רד בולס, בשורותיה עוד שיחק תיירי הנרי הגדול. החלוץ הצרפתי האגדי אמנם לא שותף בהתמודדות, אך בין מסדרונות חדרי ההלבשה, הנרי הצליח לתפוס את לקאזט לשיחה קצרה ששינתה הכול עבור ההבטחה של ליון. "תמיד תחפש אתגרים חדשים, תאתגר את עצמך" אמר חלוץ העבר ללקאזט, "אף פעם אל תחשוב שאתה כזה גדול" הסביר הנרי.

אלכסנדר הצליח להפנים ולאחר השיחה עם גיבור ילדותו, הוא היה חייב ליישם את המסר שהעביר לו האליל. "כששחקן כמו תיירי הנרי מדבר איתך, אתה לא יכול להתעלם ממה שהוא אומר" שיחזר לקאזט את המפגש שעשה תפנית בקריירה שלו, במחשבה שלו, ובעבודה שלו במגרש האימונים. אחריה היה ברור, זה הזמן להפוך את הכישרון ליכולת.

"מוציא את זלטאן מכלים"
הצרפתי היה מוכן להתחיל את הנסיקה שלו לעבר הפסגה. מבחינתו, בפתיחת עונת 2013/14 החלום הגדול היה להיכלל בסגל נבחרת צרפת למונדיאל בברזיל. זאת גם הייתה העונה בה יושבי הסטאד דה ז'רלאן החלו להאמין ביהלום שלהם. תחת שרביטו של רמי גארד, שטרות האמון של ליון החלו להיפרע. לקאזט הופיע 36 פעמים במסגרת הליגה וכבש 15 שערים. "הוא למד להבקיע שערים חשובים" הסביר גארד. למרות העונה המצוינת של לקאזט, בסופו של דבר אנטואן גריזמן ולואיק רמי הועדפו על פניו, ואת המונדיאל החלוץ בן ה-22 ראה מהבית.

אבל כמו שלימד אותו הנרי, 'להיות שחקן גדול זאת עבודה קבועה', לאחר האכזבה מאי הזימון למונדיאל, החלוץ לא הוריד רגל מהדוושה. להפך, הוא רק לחץ עליה חזק יותר. 'לקאזט הזה פשוט מוציא את זלטאן איברהמוביץ' מדעתו.' נכתב בתקשורת הצרפתית. החלוץ השוודי של פאריס סן ז'רמן, שרגיל להיות באור הזרקורים תמיד, נדחק מעט לפינה עם יכולת הכיבוש הנפלאה של לקאזט. החלוץ הצרפתי כבש באותה העונה 27 שערים בליגה והותיר את השוודי הרחק מאחוריו בטבלת מלך השערים של הליגה. "זה לא תואר משמעותי" סינן זלטאן המתוסכל.

הפריחה העונה
ולמרות היכולת המרשימה בעונות האחרונות, העונה – זה סיפור אחר לגמרי עבור לקאזט. תחת שרביטו של ברונו ג'נסיו, הוא הספיק לכבוש כבר 24 שערי ליגה ב-27 הופעות. לקאזט כובש בליגה בממוצע כל 90 דקות. בשקט ובצניעות אופיינית, אלכסנדר לקאזט קיבע את מעמדו העונה כחלוץ הצרפתי הבכיר בליגה. הוא מנהיג את חבורת הילדים של ג'נסיו, לקאזט, 25 כבר לא 'ילד' במונחים של ליון, יחד עם הקפטן מקסים גונאלוס החלוץ לוקח אליו את המושכות.

"לקאזט הפך את עצמו העונה לחלוץ מאוד שלם" מספר ג'ונתן ג'ונסון, מומחה לכדורגל צרפתי. "כפי שהוא נראה העונה, הוא מזכיר מאוד את תיירי הנרי. בדיוק כמוהו, גם לקאזט יכול לקחת את הכדור ולהבקיע שער לבדו" וג'ונסון, שמכיר את הכדורגל הצרפתי היטב, לא סתם מותח קווי דמיון בין השניים. בדומה להנרי, גם לקאזט מהיר, חזק, מסיים טוב ויודע לטפל היטב בכדור. "כולם כבר הספיקו להכיר את התכונות של אלכס" הסביר מאמנו, ג'נסיו. "הוא חלוץ טוב, הוא יודע לסיים בצורה נפלאה. לקאזט כובש המון שערים בזכות המעורבות שלו במשחק בבניית המשחק שלנו".

העונה, במסגרת הליגה, לקאזט מסר 42 מסירות מפתח ב-27 ההופעות שלו בליגה. על המעורבות הזאת בדיוק ג'נסיו, לחוסר מזלו של החלוץ הצרפתי, רק שתי מסירות הפכו לבישולים. "אלכסנדר יודע שהוא יכול להיות חלוץ ברמה בינלאומית. הוא מקצוען, ואם הוא מתכוון לשמור על רמת המקצוענות, אין שום סיבה שהוא לא היפוך לחלוץ גדול" חזה ז'ראר הוייה, מאמן העבר הצרפתי שאימן בין היתר את ליון וליברפול. וגם אלכסנדר לקאזט הסכים בעצמו כשהודה: "העונה לקחתי צעד אחד קדימה. קיבלתי יותר אחריות, יש לנו שחקנים טובים. כולם בליון עזרו לי לצמוח והראו בי אמונה".

ועל האמונה הזאת, שמר לקאזט אמונים לליון במשך שנים. למרות הצעות ממועדוני ענק באנגליה, ספרד, ואיטליה, אלכסנדר נשאר בליון. אך בסיום העונה, נראה ששום כוח בעולם לא יוכל להשאיר את לקאזט באולימפיק פארק. הצרפתי מוערך ב-45 מיליון ליש"ט והצרפתים יודעים שזה הרגע המתאים לגזור קופון על היהלום שלהם. "אני חושב שזה יגיע בזמן הנכון" אמר לקאזט לגבי מצבו בליון, "אני ממשיך לעבוד קשה, נראה מה יהיה בקיץ".

גם לקאזט עצמו יודע שכדי להפוך לבורג משמעותי בנבחרת הלאומית, הוא יצטרך לעזוב את החממה בליון על מנת להתפתח ולשדרג את מעמדו. "זה תמיד טוב שמועדונים גדולים יותר מעוניינים בשחקן שלנו, זה אומר על אלכס משהו" החמיא מאמנו, ברונו ג'נסיו.

ממש זמן קצר לפני שהוא עוזב את הבית לטובת אתגר חדש, אלכסנדר לקאזט רוצה לעזוב את ליון בסטייל, עם תואר אירופאי. הוא אמנם זכה בשני תארים אי שם בעונת 2011/12, אך לא היה בורג משמעותי בקבוצה. למרות אי הזכייה בתארים קבוצתיים, אוהדי ליון אוהבים ומעריכים מאוד את החלוץ המוכשר שלהם, אך אם הוא יצליח להצעיד את ליון לעבר זכייה בליגה האירופית, שאף אחד לא יתפלא אם לקאזט, שמתנשא בסך הכול לגובה 1.75 יעזוב כ'אלכסנדר הגדול'.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by