בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
אוסקר: קרויף יוציא את מכבי ת"א מהמשבר 
 
ספורט 5 |
 
רותם ישראל

עתידו של ג'ורדי, זהבי, דאבור וקאמבק אפשרי. ראיון בלעדי

 
 
 
 
 
 
 
 
 

לראשונה בעידן ג'ורדי קרויף ולאחר ארבע שנים בהן הקהל היה באופן מוחלט מאחורי מאמן מכבי ת"א, אפשר לשמוע העונה קולות שקוראים נגד האיש על הקווים. שוטה ארבלדזה מנסה להתמודד עם המשבר בקרית שלום, אבל בינתיים הצהובים, שכבשו רק ב-2 מ-9 המשחקים האחרונים, מתקשים להתרומם. מאות אלפי אוהדים צהובים בישראל מודאגים, וגם אחד שיושב לו באוסטריה ועוקב אחרי כל עדכון ותוצאה.

אוסקר גארסיה, המאמן שהביא את האליפות הראשונה בעידן קרויף ושבר בצורת של 10 שנים, אמנם עזב את הצהובים לפני שנתיים, אבל הלב תמיד נשאר צהוב. כעת, מאמן רד בול זלצבורג שמדריך גם את מונס דאבור, מחזיק אצבעות שהצהובים ייצאו מהמשבר.

רגע לפני המשחק מול הפועל אשקלון, תפסנו אותו לראיון מרתק על הכל: עתידו של ג'ורדי קרויף, המשבר במכבי ת"א העונה, ערן זהבי, מערכת היחסים עם מיץ' גולדהאר, עומר דמארי וגם על אפשרות חזרה לקדנציה שלישית בישראל.

אתה עדיין עוקב אחרי מכבי תל אביב?
"בוודאי. אחרי כל משחק ומשחק. אחרי המשחקים שלנו אני תמיד בודק מה מכבי תל אביב עשתה במשחק שלה".

הובלת את מכבי תל אביב לאליפות אחרי תקופה ארוכה. מהניסיון שלך כאן, איזה סגנון משחק מביא להצלחות בליגה הישראלית?

"כדורגל מאורגן וטקטי, בו כל שחקן תמיד יודע מה הוא צריך לעשות כשהמטרה היא לבנות תכנית משחק בהתאם ליריבה. כל השחקנים צריכים לרצות להתאמן וכך האיכות והמנטליות שלהם משתנה. זה מה שאני עשיתי במכבי ועבדנו קשה כדי להפוך להיות קבוצה יותר מאורגנת".

אמרת שאתה עוקב אחרי מכבי תל אביב שנמצאת כרגע במשבר. מה לא עובד שם?

"לי קשה להגיד כי אני לא שם כדי לדעת מה קורה, אבל אני רק יודע שג'ורדי הוא האיש שיכול להוציא את הקבוצה מהמצב הזה. הוא הראה בשנים האחרונות שיש לו מספיק ידע, כוח, פילוסופיה ואופי כדי להצליח בכל שנה".

מה צריך להשתנות?

"לפעמים קבוצות אחרות מתחזקות וקשה להצליח לאורך זמן ממושך ולפעמים דברים כאלה פשוט קורים. הדבר הכי חשוב זה להילחם עד הסוף והאוהדים צריכים להמשיך ולתמוך בקבוצה כי השחקנים נותנים הכל".

"טוב לג'ורדי קרויף במכבי ת"א ולכן הוא נשאר"
אוסקר גארסיה נחת לראשונה במכבי ת"א בעיקר בזכות החיבור שלו לג'ורדי קרויף, איתו שיתף פעולה כשחקן בברצלונה. ההולנדי נחשב לאחד מהחברים הטובים ביותר של הקטאלוני, ומינויו היה אחד מהצעדים הראשונים של המנהל הספורטיבי בישראל. קרויף רצה מישהו שאפשר לסמוך עליו, ואוסקר שהדריך עד אז רק במחלקות הנוער של ברצלונה, יצא להרפתקאה בישראל שהסתיימה באליפות ראשונה אחרי 10 שנות בצורת.

לאחר אותה זכייה, הקטאלוני בחר לפרוש כנפיים ולעבור לאתגר חדש באנגליה, אך לא הצליח לשחזר את ההצלחה בישראל כשעמד על הקווים של ברייטון. שנה לאחר שעזב, קרויף שיכנע אותו לחזור למכבי ת"א, לקדנציה שהסתיימה עוד לפני שהעונה נפתחה.

איך זה היה להיות מאמן זר במכבי תל אביב? מה היו ההחלטות שלך ומה של ג'ורדי?
"אני הכרתי את ג'ורדי לפני שהגעתי למכבי תל אביב. הכרתי את המנטליות שלו, את העקרונות שלו והוא היה איש המפתח שבגללו הגעתי למועדון. ידעתי שיחד איתו תגיע ההצלחה, ובגלל החיבור הטוב הזה הייתה לנו עונה טובה. אני קיבלתי את ההחלטות המקצועיות על מה שיקרה במגרש. נכון, ג'רדי ואני היינו מדברים המון וגם מתייעצים יחד על הכל, אבל בסופו של דבר ההחלטות הטקטיות היו שלי".

חשבת שג'ורדי יישאר ארבע שנים במכבי תל אביב? לא ציפית שהוא יעבור כבר למועדון גדול יותר?

"הוא מרגיש נוח במכבי וטוב לו עם האנשים שם. אוהדי מכבי תל אביב צריכים להיות גאים שיש להם אדם עם כזה ידע במועדון. הוא יצליח בכל מקום, אז אם הוא עדיין שם זה בגלל שהוא אוהב את המועדון. הוא מעורב בכל דבר בהתנהלות השוטפת של המועדון והיה טוב עבורי שזה המצב. כל אחד ידע את מקומו".

אבל אתה, כמישהו שמכיר אותו, היית מציע לו להתקדם הלאה למועדון גדול יותר?

"הייתי מציע לו ללכת אחרי הרגשות והלב שלו כי זו החלטה אישית שלו".

איך היו היחסים שלך עם מיץ' גולדהאר?

"ג'ורדי היה איש הקשר מול מיץ' באופן קבוע. לי לא היה קשר יומיומי איתו. היינו לפעמים מנהלים שיחות יחד וגם עם אנגלידיס, אבל הרוב היה נעשה מול ג'ורדי".

"זהבי יצליח בכל ליגה בה ירצה לשחק"
מה שהצליח בהתחלה, לא הצליח בהמשך. רגע אחרי שחתם ב-2014 וחזר לקדנציה שנייה, התנהל מבצע "צוק איתן", ואוסקר נחשף לראשונה למציאות הבטחונית הלא פשוטה בארץ. המשפחה חששה ולחצה, וכך הוא בחר להיפרד מהקבוצה עוד לפני שנפתחה הליגה.

הקדנציה הראשונה שלך במכבי תל אביב הסתיימה באליפות, אבל בשנייה זה היה סיפור אחר ועזבת עוד לפני שנפתחה העונה. למה?
"זו הייתה תקופה קשה בגלל המצב הביטחוני. לא שיחקנו בבלומפילד וחשבתי שאנחנו לא מצליחים לעשות הדברים כמו שאנחנו רוצים. ההחלטה לעזוב הייתה מאוד קשה עבורי, אולי הקשה ביותר בקריירה, אבל המצב הבטחוני היה לא פשוט והקשה מאוד על הצוות שלי ועל המשפחה, ולא הבנו מתי זה ייגמר. מה גם ששיחקנו בקפריסין בלי האוהדים שלנו וזה היה מאוד קשה".

מי היה השחקן הכי טוב ששיחק תחתיך במכבי תל אביב?

"קשה לבחור אחד, כולם נתנו הכל באותה עונה וזה לא הוגן לבחור שחקן אחד".

מי היה המנהיג?

"קרלוס גארסיה וגל אלברמן היו מנהיגים עם המון נוכחות, אבל גם צירופם של ערן זהבי וראדה פריצה הביא שינוי ואיכות".

אתה חושב שזהבי עשה החלטה נכונה לעבור לליגה הסינית?

"אני בעיקר שמח בשבילו ואם טוב לו שם, זה הכי חשוב וגם מה שמעיד על זה שקיבל החלטה נכונה. זו החלטה שהשפיעה על הליגה הישראלית כי הוא היה השחקן הכי טוב בה, אבל לפעמים צריך להמשיך הלאה".

יש לזהבי את היכולת להצליח גם בליגה בכירה באירופה?

"יש לו את האיכויות, הרצון והמנטליות להצליח בכל ליגה שירצה".

איזה שם יש למכבי תל אביב באירופה?

"מכבי שיחקה באירופה בשנים האחרונות כך שהשם שלה הולך לפניה, אבל גם מדברים הרבה לאחרונה על הפועל באר שבע וההישגים שלה, כמו הניצחון על אינטר ואני חושב שזה מצויין לכדורגל הישראלי".

מה אתה באמת חושב על ההתקדמות של הפועל באר שבע?
"השקיעו שם הרבה כסף בזרים וישראלים מצוינים. זה טוב לליגה שיש תחרות כזו בין מכבי תל אביב לבאר שבע ולאחרונה גם בין מכבי חיפה שנראית בכיוון הנכון. התחרות מצוינת אבל כמובן שאני מקווה שמכבי תל אביב תזכה באליפות כל שנה כי אני אוהד של המועדון".

בשנתיים האחרונות אוסקר עומד על הקווים של אלופת אוסטריה, רד בול זלצבורג. אשתקד הוא הדריך את עומר דמארי, שלא ממש קיבל אצלו קרדיט, והעונה החליט לאחד כוחות עם מונס דאבור, שהפך לרכש היקר ביותר בהיסטוריה של המועדון האוסטרי.

דאבור חתם העונה בלזצבורג ובתחילת העונה לא קיבל ממך קרדיט, ועכשיו נראה שהדברים עובדים טוב יותר בשבילו.
"הוא עכשיו בין ה-5-6 השחקנים שמקבלים הכי הרבה דקות. המעבר מגראסהופרס לזלצבורג לא היה פשוט עבורו, אבל עכשיו הוא עוזר לנו מאוד. הוא היה צריך להתרגל לסגנון חדש מזה שיש בשווייץ ולכן היה צריך לעבוד קשה יותר כדי להיכנס לעניינים. עכשיו הוא בכושר מצוין ונחשב לשחקן משמעותי בקבוצה. אני מקווה שימשיך לעזור לנו ככה גם בהמשך העונה".

הופתעת שהוא לא קיבל את הזימון האחרון לנבחרת?

"זו כבר העבודה של מאמן נבחרת ישראל ולא ממקומי להתערב. הוא בכושר טוב ואני אשמח בשבילו אם יקבל את הזימון בפעם הבאה, אבל מאמן הנבחרת הוא זה שמחליט".

גם עומר דמארי היה שחקן שלך בעונה שעברה. למה הוא לא הצליח בזלצבורג?

"כשהתאמן תחתיי רציתי להשתמש בו, אבל אחרי שהוא נפצע, התכניות השתנו והמחליף שהגיע תפס את מקומו. גם שיחקתי באותו זמן רק עם חלוץ אחד. זו תקופה לא פשוטה עבור שחקן להגיע למקום חדש - לא תמיד מצליחים למצוא את החיבור למקום החדש ולהתאקלם. אני בטוח שעברה עליו תקופה קשה כי הוא לא שיחק גם בלייפציג וגם בניו יורק".

האם זה נכון עבורו לחזור לישראל?

"אם זה מה שמרגיש לו נכון ויעניק לו ביטחון אז כן. יש לו את היכולת להצליח בליגה הישראלית כמו שהצליח בעבר עם הפועל תל אביב".

"לא שולל חזרה למכבי ת"א"
רגע לפני סיום הראיון, אוסקר שוב נזכר בתקופתו במכבי ת"א. הקטאלוני אמנם עזב, אבל מכל מילה שיוצאת מפיו אפשר לשמוע על החיבור שלו למועדון הצהוב.

אם תקבל הצעה ממכבי תל אביב לחזור לאמן אותה בעתיד, זה משהו שיכול לקרות?

"כרגע אני תחת חוזה בזלצבורג, אבל היפותטית למה שדבר כזה לא יקרה? אני תמיד ארגיש מחובר למכבי תל אביב אז הכל יכול לקרות, אני לא שולל".

איך אתה מסביר את החיבור הזה שלך למועדון?
"אני התאהבתי במכבי תל אביב, אני אוהד שלה וכך גם המשפחה שלי. החיבור לאוהדים הוא מדהים. אני תמיד אזכור אותם בוכים מהתרגשות אחרי הניצחון בדרבי בעונת האליפות וכמובן אחרי שזכינו בתואר. זה רגע שלא יישכח".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by