בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
מכבי רותמת את ארגון השחקנים לשינוי חוקים 
 
 איתי שגב. חוק הצעירים תורם לכדורסלן הישראלי? (אלן שיבר)   
ספורט 5 |
 
רועי גלדסטון

הצהובים דוחפים לשינוי ב"חוק הצעירים" וב"חוק המתאזרחים"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מכבי ת"א ממשיכה בניסיונותיה לשינוי תקנון הליגה לקראת העונה הבאה. כפי שנחשף באתר ערוץ הספורט, הצהובים הגישו למנהלת הליגה חוות דעת משפטית שטוענת כי חוק הצעירים הוא לא חוקי, ומהווה פגיעה בחופש העיסוק, כשהם יוצאים בנוסף נגד חוק המתאזרחים.

חוות הדעת המדוברת נשלחה רשמית ליו"ר המנהלת שמואל פרנקל, חתומה על ידי עורכי הדין יעקב מילשקביץ' וירון קרמר ממשרד נחום פינברג ושות'. בחוות הדעת מציינים השניים כי גם "חוק הצעירים" וגם חוק "הגבלת המתאזרחים" מהווים פגיעה בחופש העיסוק וכבוד האדם, וכן מנוגדים לחוק שיויון הזדמנויות בעבודה.

בסעיף 10 למכתב שנשלח לפרנקל נכתב: "לא יתכן מצב בו גוף האמון על הסדרת ליגת העל בכדורסל, ואשר פועל מטעמו של איגוד הכדורסל בישראל, יכפה על מרשתנו (מכבי ת"א, ר.ג.) כללים המפרים בריש גלי את חוקי המדינה והחושפים את מרשתנו ואת מנהליה לסנקציות אזרחיות ופליליות כאחד".

היועצים המשפטיים מביאים שלל ציטוטים מישיבות דירקטוריון המנהלת, המוכיחים לטענתם כי החוקים וההגבלות נועדו לפגוע במכבי ת"א. בסעיף 12 הם כותבים: "מן האמור לעיל עולה תמונה עגומה וחמורה לפיה 'כלל האזרחים החדשים' הונע משיקולים זרים ופסולים לפגוע במרשתנו ובהישגיה".

בסיום המכתב היועצים המשפטיים דורשים מפרנקל לקיים דיונים בנושא תוך שמירה על חוקי המדינה. בנוסף, השניים מציינים כי "בתוך 14 יום ממועמד קבלת מכתב זה (27.4), מכבי ת"א תראה את עצמה חופשייה לפעול בכל צעד חוקי העומד לרשותה, על מנת להסיר מסדר היום את האפלייה החמורה שהיא פרי הכללים הפסולים שפורטו".

לצד מכתב זה, שיגרה מכבי ת"א מכתב רשמי ליו"ר ארגון השחקנים ניר אלון ובו היא מבקשת לרתום אותו למאבק. כזכור, עד לא מזמן אלון שימש כחזית נגד מכבי בפרשת הקנסות שהוטלו על השחקנים, עד שהקפטן הצהוב גיא פניני ביקש ממנו שלא להתערב בנושא. כעת, אותה הנהלת מכבי מבקשת לרתום לעזרתה את אלון במאבקה במנהלת הליגה. כותרת המכתב שנשלח לאלון: "אפליית כדורסלנים על רקע גילם ועל רקע הוותק שלהם כאזרחים".

במכתב מציינת הנהלת מכבי כי היא הביאה לידיעת שחקניה את חוות הדעת של היועצים המשפטיים, וכי גם השחקנים עצמם שוקלים להגיש סעדים משפטיים בגלל פגיעה בחופש העיסוק שלהם. "אנחנו מצפים כי תשתף פעולה יחד עימנו בנקיטת כל הצעדים המתבקשים על מנת להביא לביטולו לאלתר של כלל 'האזרחים החדשים' ולמניעת חידושו של 'כלל השחקנים הצעירים'", נכתב לאלון, "אנחנו סמוכים ובטוחים כי הסתדרות העובדים הכללית החדשה לא תיתן יד להפרת חוקי היסוד וערכי היסוד של מדינתנו כמו גם להפרת חוק שיויון ההזדמנויות בעבודה".

בסוף הדברים מכבי מבקשת שאלון יצהיר כי הוא מתנגד לשני חוקים אלה. יו"ר הארגון התבקש להתייחס לאמור במכתב 14 יום מיום קבלתו (26.4), כאשר העתק מהמכתב נשלח גם ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן.

ממנהלת הליגה נמסר: "מנהלת הליגה פועלת בכל הנושאים בליווי משפטי צמוד. המנהלת הגיעה להבנות מול ארגון השחקנים הן בליווי יועץ משפטי והן בליווי מומחה לדיני עבודה. גם את החלטות הדירקטוריון בנושאים אלה אנו מגבים בייעוץ משפטי על ידי מומחה בדיני עבודה. בעניין חוק הצעירים, כפי שצוין במכתב, המנהלת הגיעה להבנות מול ארגון השחקנים, בתמיכה מלאה של הקבוצות, ואנו חושבים כי בסמכות המנהלת להחליט האם להמשיך הבנות אלה לטובת הכדורסל הישראלי. בדיקה מעמיקה העלתה שבשלוש השנים האחרונות, מאז קידום חוק השחקנים הצעירים, נרשמה עלייה במספר הישראלים הצעירים שמקבלים דקות משחק משמעותיות יותר. כמו כן, חוק הצעירים העלה את המודעות בקרב הקבוצות להשקעה בשחקנים צעירים ובמחלקות הנוער".

תגובת ניר אלון: "קיבלתי את הפנייה של מכבי ת"א וביקשתי לקרוא את חוות הדעת ממשרד עו"ד נחום פיינברג. אני מתכוון להתייחס אליה בכובד ראש. אנחנו צד בהסכם, ואם רוצים לעשות שינוי צריך לשבת ולדבר איתנו". על חוק הצעירים אמר: "חתמנו הסכם ל-3 שנים, והוא נגמר, צריך לשבת ולדבר איך ממשיכים. אני בודק מול השחקנים, שאותם אני מייצג, אם חוק הצעירים תורם לדעתם לכדורסלן הישראלי ועם המידע שגם נבדק על ידי המנהלת נחליט מה עושים הלאה ואם ראוי להמשיך".

לגביי חוק המתאזרחים הוסיף אלון: "אנחנו חושבים ששחקן ישראלי הוא שחקן שיש לו כוונות אמיתיות להישאר בישראל גם אחרי הקריירה שלו כשחקן פעיל. אנחנו רוצים ללמוד בדיוק את חוות הדעת בנושא של מי נחשב ישראלי. באופן טבעי מטרת החוק הרוסי הוא פיתוח אמיתי של השחקן הישראלי. זה הרצון של כולם. חשוב לציין שצריך להגיע לסיכום מהיר על מנת שהקבוצות תדענה איך להיערך לעונה הבאה בפרט ולעונות הבאות בכלל. יש קבוצות שכבר מתכוננות לעונה הבאה ובאופן טבעי חשוב שידעו מה הכללים שבמסגרתם הם יכולים להחתים שחקנים ולבנות קבוצה".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by