בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
להיות או לחדול? היום הגורלי של ישראל 
 
 יום הדין של הכדורגל הישראלי? (gettyimages)   
ספורט 5 |
 
מוטי פשכצקי

בצהריים: ההצבעה בפיפ"א על ההשעייה. מה ההשלכות ההרסניות?

 
 
 
 
 
 
 
 
 

קונגרס פיפ"א 2015 יכול להפוך לאירוע מכונן בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי. רבות דובר בחודשים האחרונים על היוזמה הפלסטינית להרחקתה של ישראל מפיפ"א ובשישי בצהריים יגיע הרגע הגורלי בו תעלה להצבעה ההצעה הפלסטינית, אלא אם היא תרד לפתע מסדר היום. בימים האחרונים פועלים יו"ר ההתאחדות עופר עיני ואנשיו ועושים ככל יכולתם על מנת לטרפד את ההצעה, וכמובן, לא להפסיד בהצבעה. על מנת שישראל תורחק דרוש רוב מוחלט של 75% מתוך 209 ראשי ההתאחדויות.

לוח הזמנים של הקונגרס
ב-09:30, שעון ציריך (10:30 שעון ישראל) יחל הקונגרס באופן רשמי עם דברי ברכה, לאחר שיעברו על תקנון פיפ"א ויסמנו וי על כל ההצהרות והעניינים הבירוקרטיים כמו מינוי משגיחים על ההצבעות, יגיע השלב הגורלי עבור ישראל. הנושא הרביעי על הפרק בקונגרס הנוכחי הוא השעייה והדחה של מדינות חברות בפיפ"א, כך שההכרעה תגיע בשעות הצהריים. בהמשך היום יתקיים גם דיון נפרד בסוגיה הישראלית-פלסטינית, הנושא ה-11 על סדר היום של הקונגרס.

אגב, במהלך היום יגיע עוד רגע שיכול להתברר כמהותי בהיסטוריה של הכדורגל העולמי - הבחירות לנשיאות. אחרי 17 שנים בשלטון, נראה כאילו ספ בלאטר מגיע למערכת הבחירות הקשה ביותר בחייו, מיד לאחר חשיפת פרשת השחיתות והמעצרים, שהרעידו את הארגון. אם עד לפני שבוע לא היה כמעט אדם שהימר נגד בלאטר במירוץ לנשיאות, נראה כאילו הפעם לנסיך עלי בין אל-חוסיין (נסיך ירדן, הבן השלישי של המלך חוסיין) יש סיכוי אמיתי להפוך לנשיא הפדרציה העולמית לכדורגל.

תסריט יום הדין: מה יקרה אם ישראל תושעה?
כל 209 נציגי ההתאחדויות הרשומות בפיפ"א הגיעו לקונגרס, כאשר רק אם 157 נציגים ומעלה יצביעו בעד ההצעה הפלסטינית (75%), אז ישראל תושעה. ועדיין, מה יקרה לכדורגל הישראלי במידה שההצעה הפלסטינית תתקבל? אלה ההשלכות העיקריות:

1. הרחקה של הנבחרת - הרחקה לאלתר מכל מפעל בינלאומי, לרבות מוקדמות יורו 2016. יש לציין כי ב-12 ביוני ישראל צריכה לשחק בבוסניה במסגרת מוקדמות היורו.
2. הרחקה ממפעלים בינלאומיים - נשיא אופ"א אמנם הביע תמיכה בישראל, אך אם ההתאחדות תורחק לא יהיה לפלאטיני הרבה אופציות. במקרה כזה הנציגות הישראליות לא יוכלו לקחת חלק בליגת האלופות ובליגה האירופית החל מהקיץ הקרוב (מדובר במכבי ת"א, בית"ר ירושלים, הפועל באר שבע והפועל קרית שמונה).
3. שחקנים זרים חדשים לא יוכלו להגיע לישראל, משום שלא יהיה ניתן להוציא עבורם אישור מעבר מפיפ"א.
4. ליגיונרים - שחקנים ישראלים לא יוכלו לקבל אישור לצאת ולשחק בחו"ל.
5. מה כן יישאר? הליגה המקומית תוכל לפעול בצורה סדירה.

התקדימים: דרום אפריקה ויוגוסלביה
פיפ"א השעתה בעבר שתי נבחרות מכל פעילות. מדובר בדרום אפריקה ויוגוסלביה. הראשונה הושעתה בגלל משטר האפרטהייד הגזעני, שלא אפשר לשחקנים שחורים לשחק בנבחרת הלאומית. נבחרת דרום אפריקה לא שיחקה משחק רשמי במשך 20 שנה בעקבות ההשעייה. בעקבות המלחמה בבלקן, נבחרת יוגוסלביה הושעתה למשך מספר שנים מכל פעילות (על ידי האו"ם) וכתוצאה מכך נשללה ממנה הזכות לקחת חלק ביורו 1992, אליו העפילה. במקומה הגיעה נבחרת דנמרק של ריצ'רד מולר נילסן, שכזכור, עשתה את הבלתי ייאמן וזכתה בטורניר.

"רג'וב לא הושיט יד חזרה והמשיך לתקוף את ישראל"
יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, נאם בקונגרס אופ"א, שנערך בציריך כהכנה לכינוס של פיפ"א והציג את הגרסה הישראלית. "אנחנו עושים ונמשיך לעשות כל מה שניתן כדי להבטיח קיום חיים ספורטיביים תקינים ככל האפשר ברשות הפלסטינית. ההצעה שלנו אמיתית ויש בה פוטנציאל עצום לשינוי המצב לטובה. עם זאת, כל ניסיון להפוך את פיפ"א לגוף שמתערב בקביעת גבולות בינ"ל אינו מקובל עלינו", אמר עיני.

"בשבועות האחרונים עשיתי ככל יכולתי לטובת פתרון הוגן", סיפר יו"ר ההתאחדות, "בשבת האחרונה אף נפגשתי עם ג'יבריל רג'וב במשרדי ההתאחדות הפלסטינית והושטתי שוב יד לשלום. רג'וב לא הושיט יד חזרה והמשיך לתקוף את ישראל ולפעול להשעייתה. אני עדיין מאמין שניתן להגיע לפתרון הוגן, אבל אם הדבר לא יסתייע, אני מצפה מכם, חבריי לאופ"א, לעמוד לצדנו".

עוד הוסיף יו"ר ההתאחדות: "הבהרתי לנשיא פיפ"א ספ בלאטר כי לא נוכל להתפשר בעניין המדיני ולא נהיה מוכנים שפיפ"א תהפוך לזירה פוליטית נוספת. חברים, היום האצבע המאיימת בהשעיה מופנית לעברנו, מחר היא יכולה באותה קלות להיות מופנית לעברכם. בחרנו לא להשמיץ את מר רג'וב, בחרנו לא לדבר בגנות ההתאחדות הפלסטינית, כי אני מאמין בכל לבי שהכדורגל חייב לשמש גשר לשלום, אמצעי לקרב ולחבר במקומות שלעתים המדינאים מתקשים. אל תאפשרו לאף אחד לעצור את המשחק".

נתניהו מעורב: "ניסיון לפגוע בישראל יהרוס את פיפ"א"
גם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, התייחס להצבעה הדרמטית בקונגרס פיפ"א ושלח מסר ברור: "הניסיון לפגוע בישראל יהרוס את פיפ"א. אם יתחילו להכניס פוליטיקה לספורט על גבי מדינה אחת, אז אחר כך יעברו למדינה אחרת וזה ימוטט את הארגון. הניסיון להשעות את ישראל חמור מאוד ואנחנו נתנגד לו בכל תוקף". יש לציין כי את הדברים האלה אמר נתניהו לבלאטר במפגש האחרון בין השניים. "אמרתי לבלאטר שאם יאפשר להשעות את ישראל, הוא יאפשר את הריסת פיפ"א", אמר ראש הממשלה.

שיחה קשה בין עיני לבלאטר
מספר שעות לאחר דבריו בקונגרס אופ"א, נפגש עופר עיני עם נשיא פיפ"א ספ בלאטר לפגישה, אשר במהלכה נרשמו טונים צורמים למדי. הסיבה: בלאטר, שרק לאחרונה היה בארץ ודאג להדגיש עד כמה הוא תומך בישראל, העלה לפתע שתי נקודות אשר מבחינתו ישראל חייבת להסכים עליהם כדי שיוכל לסייע לה בהצבעה. הנקודה הראשונה: פיפ"א תפנה לאו"ם, שיחליט בעצמו מה המעמד של 5 קבוצות ישראליות הפועלות מעבר לקו הירוק ולמי הן שייכות. הנקודה השניה: פיפ"א תקים ועדה, שתבחן את הגזענות בכדורגל הישראלי.

עיני הגיב בחריפות נוכח הנקודה השניה, המפלה לרעה את ישראל, ואף שקל לנטוש את השיחה. במשלחת הישראלית הביעו תרעומת בעקבות הדרישות הפתאומיות של בלאטר וטענו כי הן נובעות מכך שהוא חושש שלא ייבחר שוב.

ההצעה של ישראל
יש לציין כי אמש כבר הושגו הבנות על מספר נושאים בין ההתאחדות הישראלית לפלסטינית, לאחר דיונים בין עיני לג'יבריל רג'וב ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן. אם ייחתם מסמך ההבנות בין ההתאחדויות, ללא הסעיפים הפתאומיים שהכניס בלאטר, ההצעה לסלק את ישראל מסדר היום. עם זאת, יש לציין כי גם אם ההצעה הפלסטינית תעלה להצבעה, המשלחת הישראלית תציג ל-208 ההתאחדויות את המסמך בניסיון להראות כי נעשה מאמץ להגיע לפתרון.

המסמך כולל את ההבנות הבאות:
1. הקמת ועדה מיוחדת בפיקוח נציגי פיפ"א אשר תדון בבעיות בין הצדדים (בהתאם להצעה קודמת של אופ"א)
2. הענקת תעודות מעבר מיוחדות לספורטאים הפלסטינים ולמנהלים כדי שיוכלו לנוע בחופשיות במעברים ללא בעיות.
3. תרומות שהפלסטינים יקבלו (דוגמת ציוד) לא יעוכבו במכס ולא יידרשו לשלם עבורן מיסים.
4. ייבחנו בחיוב אפשרות להקים איצטדיונים ומגרשים לטובת קבוצות הכדורגל שבתחומי הרשות.

מתנגד לבלאטר: פלאטיני הביע תמיכה בישראל
נשיא אופ"א מישל פלאטיני תמיכה מלאה בעמדה של ההתאחדות הישראלית וקרא לכל ההתאחדויות המסונפות לאירופה לפעול בהתאם להחלטת הוועד הפועל של הארגון ולהצביע נגד השעיית ישראל. מעבר לכך, פלאטיני המליץ המליץ על פתרון ארבע הנקודות שהציעה ישראל, קרא לתמוך בנסיך הירדני עלי בבחירות לנשיאות הפדרציה העולמית ולמעשה יצא בגלוי נגד הנשיא המכהן ספ בלאטר.

"ההצעה שהביאה ישראל מספקת ותורמת משמעותית לשיפור המצב. ישראל לא הפרה אף תקנה ואין מקום להשעות אותה. אני משוכנע שפיפ"א תאמץ את ההצעה של ישראל", הבהיר פלאטיני. אגב, אם כל המדינות החברות באופ"א (51) אכן יתמכו בישראל, אז הסיכוי שההצעה הפלסטינית תעבור יהיה אפסי.

מנכ"ל ההתאחדות רותם קמר סיפר לאתר ערוץ הספורט: "יש לחץ מאסיבי של כל המדינות הערביות על בלאטר ונאמר לו שאם לא נושעה, הוא לא יזכה לקולות שלהם. יש כאן הרבה פוליטיקה והמצב שלנו לא משהו. למרות כל הניסיונות להגיע לפתרון, ההצעה של הפלסטינים להשעות אותנו עדיין על השולחן. יש פה משחק פוליטי לגמרי".

עוד בציריך: הפגנה נגד ישראל
כ-1,500 מפגינים פרו פלסטינים התקבצו בחמישי אחר הצהריים בציריך והפגינו בסביבת המקום בו נערך הקונגרס, בעד השעיית ישראל מפעילות פיפ"א. כזכור, על מנת שהיוזמה הפלסטינית תעבור, צריך להיות רוב של 75 אחוזים בקונגרס, ובדיוק לשם מכוונים המפגינים הרבים שהגיעו לציריך.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by