בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
יש בית, אין שיטה: הכישלון של הפועל ת"א 
 
 הפנים אומרות הכל. נאור, קטש ולימונד   
ספורט 5 |
 
רועי גלדסטון

קטש הצטרף, האדומים עברו לבית מפואר, אך זה נגמר באכזבה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

הפועל תל אביב סיימה בתחילת השבוע את העונה אחרי 3:0 להפועל ירושלים בסדרת רבע גמר הפלייאוף. זאת הייתה עונת רבת תהפוכות. היא החלה עם הבאת עודד קטש, אחד הסמלים של מכבי ת"א בימיו כשחקן, עם הרבה ציפייה לאולם בהדר יוסף, והמשיכה באולם החדש ובמתחם הדרייב-אין תוך קשיים רבים. הסיום ידוע, ומאכזב מבחינת האדומים. אז מה קרה השנה בהפועל? מדוע המאמן שזכה באליפות עם גלבוע/גליל, שהרוויח ביושר את המוניטין, לא הצליח בשנה הראשונה במועדון?

רכבת ההרים החלה בניצחון החוץ ב-20 הפרש על מכבי ת"א אי שם בנובמבר, ונמשכה עם חוסר יציבות והפסדים בהמשך. לאחר מכן, האדומים חתכו את הרוקי ראיון בראון, והחתימו את דיז'ון תומפסון ב-17 בפברואר. העסק לא עבד, וגם קרטיס קלי נקרא לדגל ממכבי אשדוד על חשבון ג'רון מיימון הפצוע שחזר לארה"ב. שני גורמים משמעותיים בהפועל, מספקים הצצה מבפנים לאופן ההסתכלות על הדברים, כשגם יינסי גייטס, מנסה לשפוך אור מקצועי על חוסר ההצלחה.

"עודד קטש בא עם שיטה שפשוט לא מתאימה לשחקנים שהוא בחר. ברגע שאתה מנסה להנחיל שיטה לשחקנים שלא רגילים לשחק את זה, ולא טוב להם במקומות האלה, זה נראה ככה, לא טבעי. בסופו של דבר השחקנים איבדו את הביטחון ואת האמון בדרך", מספר גורם בקבוצה ומפרט: "בשנה שעברה אצל ארז אדלשטיין, היה משחק עם המון תנועה. כולם היו מעורבים, המון חיתוכים. הייתה הנאה לשחק את המשחק, חדווה, שכל. כל מיני דברים שהשנה לא היו".

מה היה השנה?
"בדרך כלל שחקן אחד פשוט מקפיץ את הכדור ומחכה לפיק-אנד-רול, ואז עוד פיק-אנד-רול, והכל סטטי וצפוי. לקבוצות היה קל לעצור אותנו כי לא עשינו שום דבר מיוחד, שום דבר שיגרום ליריבה לחשוב, שיגרום לה בעיות בהגנה. הכל היה נורא שקוף וקשה לשחק ככה".

על דיז'ון תומפסון שהגיע בפברואר, ולא הצליח להשתלב בקבוצה, אמרו בהפועל: "בחור חיובי, אבל הביאו אותו לסיטואציה לא טובה עבורו. שיחקנו פיק-אנד-רול והוא לא שחקן לשיטה הזו. ראינו את זה גם במשחק האחרון עם איבוד הכדור, כי אין לו כל כך שליטה בכדור. לקחת שחקן שהגיע גם באמצע השנה, לסיטואציה ולשיטה שלא מתאימה לו, זה לעשות לו עוול".

חילופי השחקנים הזיקו?
"כן. בדצמבר-ינואר הצלחנו להתייצב, הקבוצה פיתחה כימיה והמצב בליגה היה בסדר. אולי עיניים גדולות גרמו להחלטות שפגעו בנו".

יינסי גייטס, אמר לאחר המשחק האחרון בסדרה מול ירושלים לאתר ערוץ הספורט: "אני מאוד אוהב את עודד קטש. הוא המאמן הכי גדול שהיה לי והוא הסיבה שבאתי. היה כאן חוסר אמונה מצד כמה שחקנים. השיטה של קטש היא שיטה שקשה לשחק בה. שחקנים איבדו בטחון בעצמם, ואז המערכת איבדה בהם את האמון. זה בנה המון תסכול, וזה היה חלק מהמאבק שלנו במהלך העונה, שחקנים שלא הצליחו להסתגל לשיטה במהירות הרצויה. היו כמה שחקנים שלא הסתדרו. ראיון בראון שעזב, יונתן שולדבראנד ומתן נאור. גם לרביב לימונד היה קשה כי הוא היה רגיל להתקפה עם ריווח. עודד רגיל לדאוג שתמיד יהיה שחקן בפינה, ולא כולם רגילים לזה. גם לי זה היה חדש בזמנו. מאמן שדואג שתמיד יהיו שני שחקנים בפינות. גם לי היה קשה אשתקד, היו לי עליות וירידות אבל כמו במקרה שלי, השחקנים שימשיכו עם השיטה לשנה השנייה, כבר ירגישו הרבה יותר בנוח איתה".

"אני מאוכזב מקטש", מוסיף גורם בקבוצה: "בכל השנים שהוא עבד במקומות אחרים שמענו שהוא מבין כדורסל ברמות הכי גבוהות, ומאוד יצירתי ואין לי ספק שזה נכון. אבל דווקא השנה הוא הלך פשוט עם הראש בקיר. עם ה-'היי פיק אנד רול', שמתבסס על רביב לימונד ויינסי גייטס. הוא הלך עם זה 'על החיים ועל המוות' וזהו. אני חושב שהוא יכול היה להכניס קצת שינויים, להוריד את הלחץ מלימונד וגייטס וששחקנים אחרים במקומות אחרים היו מקבלים את הזריקות ומייצרים נקודות. היה אפשר לעשות את הדברים אחרת. כולנו מכבדים את עודד, הוא המאמן, אבל היה אפשר לשנות משהו. עודד אהוב במערכת, ומוערך. להסתגל לשיטה שלו לקח זמן והיה קשה. אני מניח שבשנה הבאה יהיה יותר טוב, השנה הזו הייתה שנת הסתגלות, ואנשים לא ידעו למה לצפות. השחקנים כבר יידעו למה לצפות".

הביקורת על קטש מקצועית לגמרי. כזכור, בקיץ הקודם, יו"ר הקבוצה רמי כהן נאלץ לבחור למעשה בין אחד הבעלים ואחד הספונסרים של הקבוצה ידידיה רפפורט לבין המאמן ארז אדלשטיין. רפפורט ואדלשטיין לא הסתדרו, וכהן בחר ללכת עם רפפורט. אבל נשאלת השאלה, האם גורמים נוספים השפיעו על הפועל, כמו הטרגדיה הנוראית של מותו הפתאומי של המנהל המקצועי אורי שלף ז"ל, סיטואציה קשה, שאולי כל מאמן, גדול ככל שיהיה לא היה יכול למנוע את השפעתה המקצועית והרגשית על הקבוצה.

"זה נתן לנו מכה חזקה בכנפיים לקראת הסיבוב השלישי. זה הוריד אותנו לגמרי, אין ספק. פגיעה מוראלית, אנשים לא ידעו איך להכיל את זה. יחד עם זאת אי אפשר להשליך את כל העונה על זה, לא זו הסיבה לאיך שנראינו", מוסיף אותו גורם, שלקח קשה את הסיום הצורם של העונה.

אותו בכיר בהפועל, התייחס גם למתן נאור, שלא ממש מצא את עצמו העונה: "הוא מדהים. הוא שיחק כל העונה בעמדה שלא שלו, עמדה 4. ראית עליו שהוא מתוסכל, לא מוצא את עצמו אבל תמיד נשאר חיובי ומקריב את עצמו למען הקבוצה ובאמת ניסה להחזיק את כולם, גם בימים הקשים של הטרגדיה של אורי שלף. אני חושב שהוא לא מצא את עצמו בשיטה. שוב, השנה הזו הייתה שנת הכרות ובשנה הבאה גם לו יהיה יותר קל ויותר טוב. לא היה שם שום דבר אישי. שחקנים לפעמים לוקחים ללב, כועסים ומתוסכלים בגלל שהם רוצים לעשות טוב ולהצליח. מתן אחד השחקנים הכי חיובים שיש, הוא נכס ואני מקווה שהוא יחדש את החוזה במהרה ויישאר".

"החילופים לא עזרו ולא תרמו לנו וגם להם", התייחס אותו גורם לחילופי השחקנים וסיכם: "שבוע אחד אתה משחק, ואח"כ לא. צריך לחשוב גם על זה לשנה הבאה. אם המועדון חושב מה אפשר לשפר לשנה הבאה, אז זה אחד הדברים. לדעתי היה יותר טוב לרוץ עם 4 שחקנים זרים וזהו. בשנה שעברה למשל היה מצב עם אדלשטיין ששיחקנו עם 3 זרים והיו לנו 7 ניצחונות ברצף. לפעמים פחות זה יותר. כשיש לך זרים שכל אחד יודע מה המקום שלו, שהוא רגוע, שהוא יודע בדיוק מה הוא נותן, מה הוא מקבל ומה הוא הולך לעשות אז זה עדיף על הכנסת עוד זר שמכניס אי שקט בגזרה".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by