בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
מיהו שחקן המונדיאל הגדול בכל הזמנים? 
 
ספורט 5 |
 
שי וולך

דירוג הגיבורים ששינו את הגביע העולמי, מקומות 5 עד 1

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בחלק הראשון של הדירוג ניפינו אגדות ושחקנים מדהימים שלא היו מספיק משפיעים כדי לזכות במקום ברשימה. כעת בחלק השני, נדרג את 5 הגיבורים הגדולים ביותר בתולדות המונדיאל. אין אמת אחת, לא תצליחו למצוא שני אנשים שהסכימו על אותה רשימה ואו על סדר הדירוג. נזכיר רק כי בדירוג הזה אין בהכרח קשר לרמת הכשרון או גודל ההצלחה בקריירה, אלא אך ורק להשפעה על ההיסטוריה של המונדיאל. והרי החמישיה: 

5. זינדין זידאן

למה הוא פה? האישיות המורכבת שסידרה לנו סיפור מורכב ודילמת דירוג רצינית. מזגו החם וגם הנסיבות מנעו מהגיבור הלאומי של צרפת ואחד המוחות המבריקים בתולדות המשחק להגיע גבוה יותר. הקיצוניות שבה מאופיינות ההופעות שלו בטורניר הקשתה למצוא לו מקום מתאים, אבל למרות שהשיג פחות מאחרים, קשה לדחוק אותו מהרשימה - פעם הוא דופק צמד בגמר, פעם נפצע ולא עושה כלום ופעם הותיר חותם בצעד אלים שהאפיל על גדולה ספורטיבית.
 
המספרים: 3 המונדיאלים בהם זיזו חנן אותנו בנוכחותו (1998, 2002, ו-2006) הניבו לצרפת זכיה, הדחה משפילה בבתים ועוד גמר בלתי נשכח. ב-12 משחקים הוא רשם 7 ניצחונות ו-5 שערים - שלושה מהם במעמד הגמר. בגיל 34 הוא גרף את תואר המצטיין של הטורניר, אבל רק כדי לסיים אותו עם ההרחקה הזכורה ביותר בתולדות המפעל, שגם הייתה הפעולה האחרונה בקריירה של הגאון המשוגע הזה.
 
רגעי השיא: בתור אחד שנעדר הרבה בשל פציעות והרחקות, החותם של זידאן על הטורניר הוא עצום. ב-1998 במולדתו בן המהגרים התגלה במלוא תפארתו ברגע האמת ובגמר מול ברזיל נגח צמד שהעניק לצרפת הנפה היסטורית ומזור זמני לבעיות החברתיות הקשות. במונדיאל 2006, בגיל מתקדם, אחרי שכבר פרש מהנבחרת וחזר בו, זיזו ניפק עוד מפץ אחרון: שער בשמינית (1:3 על ספרד), הופעת ענק ובישול ברבע (0:1 על ברזיל) ושער ניצחון בחצי (0:1 על פורטוגל) שלחו אותו לגמר מול איטליה. שם, במשחקו האחרון אי פעם, הוא כבש פנדל עוצר נשימה בהקפצה למשקוף כאילו ש-600 מיליון איש בעולם לא צופים בו, אבל שיחזר את אווירת השכונה בהארכה עם הנגיחה ההיא - אקורד סיום שלעולם לא יישכח.
 
כדאי לזכור ש: ב-1998 זידאן הורחק כבר במשחק השני, אחרי שדרך על שחקן סעודי. בלעדיו צרפת כמעט הודחה בשמינית, ורק כשחזר לרבע הגמר החל להפיק ניצוצות. רבים שוכחים שביפן וקוריאה ב-2002 הוא נפצע ונעדר ממשחקי הפתיחה, חזר למשחק השלישי בבתים כשהוא לא כשיר, ולא מנע הדחה.

4. פרנץ בקנבאואר

למה הוא פה? שחקן שהמציא עמדה חדשה על המגרש ("הליברו", כמובן), סמל להצלחה ומודל לשלמות. "הקייזר" הוא היחיד אי פעם שנכנס לנבחרת המצטיינים ב-3 טורנירים שונים ואחרי שפרש המשיך לשכתב את ההיסטוריה, עם עוד זכיה כמאמן ועוד גמר. עד היום, בקנבאואר הוא גם היחיד שהניף את גביע העולם גם כקפטן וגם כמאמן, אבל זה רק בונוס, כי מיקומו הגבוה בדירוג הוא נטו בגלל השפעתו על שיטות וטקטיקות לשני עשורים קדימה עוד כשחקן פעיל.
 
המספרים: השתתף ב-3 מונדיאלים (1966, 1970, 1974), הגיע לשני גמרים וזכה פעם אחת (כקפטן), הוסיף עוד הגעה לחצי גמר. בסך הכל יש לבקנבאואר 18 משחקים, 14 ניצחונות ו-5 שערים. לצערו, הוא גם היחיד בהיסטוריה שחווה הפסד בגמר גם כשחקן וגם כמאמן.
 
רגעי השיא: ב-1974 קפטן גרמניה המערבית הנהיג את המארחת לגביע, כשנטרל את הלחצים וגם הצליח להשקיט סכסוך על גובה הבונוסים. בגמר במינכן הוא הוביל את חבריו מהפך על הולנד ובכך מנע זכיה מאחת הנבחרות החזקות בתולדות הטורניר, מה שדי הולם את הכינוי "הקייזר".
 
כדאי לזכור ש: כבר באנגליה 1966, כילד בן 21, בקנבאואר כבש בשלב הבתים, ברבע הגמר והוסיף שער ניצחון בחצי הגמר. הליברו האולטימטיבי שיחק ב-95% מהמשחקים של נבחרתו (18 מ-19), כך שלא מדובר בהתעלות רגעית, אלא באיש שהתווה דרך.

3. רונאלדו

למה הוא פה? מלך שערי המונדיאל בכל הזמנים - כל תיאור אחר ייגרע מגדולתו. בדיוק בשל כך יהיה חבל אם השיא הזה יישבר והתואר יילקח ממנו, כי הסגנות פשוט קטנה על רונאלדו. אין מחמאות שיעשו חסד אמיתי עם האיש שאת שמו היה אפשר היה לרשום על לוח הכובשים עוד לפני שעלה למגרש, אבל הרקורד מדבר בעד עצמו. מכונת השערים השלמה והמושלמת בדברי הימים של גביע העולם, כך שהתמזל מזלנו לחזות בפלא הזה בעידן של עשרות מצלמות והילוכים חוזרים. הסאגה של בוקר הגמר ב-1998 לבדה נחשבת לאחד האירועים המסוקרים בתולדות המפעל, אבל לעומת הגולים - אחח, הגולים - אפילו סיפור עצום שכזה נותר בצל.
 
המספרים: "או פנומנו" (הפנומן) נסע ל-4 מונדיאלים (1994, 1998, 2002, 2006), שיחק בשלושה וזכה פעמיים, כשבעוד גמר הוא נוצח (אבל היי, מי מאיתנו כן היה מתפקד בגמר שעות אחרי אירוע לב). מחזיק בשיא ההיסטורי של כיבושים במפעל - 15 - אחרי 19 משחקים ו-15 ניצחונות. בארון הגביעים שלו נחים גם תואר השחקן המצטיין של 1998 ותואר מלך השערים של הטורניר ב-2002.
 
רגעי השיא: מבחינת התקשורת - אם השחקן הטוב בעולם חטף התקף אפילפטי בבוקר גמר המונדיאל, אין סיפור גדול מזה. ואכן, ההתעלפות של רונאלדו במלון בפאריס, הפרסום הרשמי על כך שייעדר והחזרתו להרכב 70 דקות לשריקת הפתיחה שווים כאן פודיום. אלא שהקאמבק מהאגדות האפיל על הכל, והצמד של הברזילאי לרשת גרמניה כעבור 4 שנים נחקק בלבבות של כולנו. אפשר להוסיף לרשימה גם את שמינית גמר 2006. מול גאנה - שערו האחרון של רונאלדו בטורניר וה-15 שלו: השער ששבר את השיא הגיע בצורה הכי הולמת, כשהפדלאדה עבדה, עוד שוער נותר מאחור וראה את גבו של מספר 9 בצהוב דוהר עם הכדור אל תוך הרשת.
 
כדאי לזכור ש: כבר כילד בן 17 הוא נכלל בסגל לארה"ב 94', שם צפה מהצד והפנים. מכאן נפסיק להפריע וניתן לחלוקת השערים לדבר: 98' (4) - שער אחד בבתים (0:3 על מרוקו), צמד בשמינית (1:4 על צ'ילה), שער בחצי הגמר (2:4 בפנדלים על הולנד). 2002 (8) - 4 שערים בשלב הבתים - אחד לרשת של טורקיה (1:2), אחד מול סין (0:4) וצמד מול קוסטה ריקה (2:5). משם המשיך לשער ניצחון בשמינית (0:1 על בלגיה), שער ניצחון בחצי הגמר (0:1 על טורקיה) וצמד מאוחר בגמר (0:2 על גרמניה). 2006 (3) - צמד בבתים (1:4 על אוסטרליה), שער בשמינית (0:3 על גאנה).

2. פלה

למה הוא פה? אליל הנעורים של סבא שלכם, האיש שפניו היו אז פני הענף כולו. אתלט נדיר, פנומן עם הכדור ושחקן-על שכיכב באמא של המאני טיים, על הבמה הגדולה מכולן. פלה הוא היחיד בהיסטוריה שזכה בגביע 3 פעמים (למרות שבגמר 1962 היה פצוע ונעדר) והיחיד שכבש בכל 4 הטורנירים בהם שיחק.
 
המספרים: השתתף ב-4 מונדיאלים (58', 62', 66', 70') ובסך הכל יש לו 14 משחקים, 12 ניצחונות ו-12 שערים - שלושה מהם בגמרים. מה עוד? מדובר בכובש הצעיר בהיסטוריה של הטורניר כולו (בגיל 17 ו-239 יום), הכובש הצעיר במעמד הגמר (17 ו-249 יום) ומבקיע השלושער הצעיר ביותר (17 ו-244 יום).
 
רגעי השיא: בשבדיה 58', כילד בן 17 וחצי עם הר של ציפיות על כתפיו, פלה כבש צמד בגמר בניצחון על שבדיה המארחת (2:5). במקסיקו 70', כשהוא כבר בן 30, כבש את השער הראשון בגמר מול איטליה (1:4). בשני המקרים סיפק תמונות אייקוניות, כאלה שגם ילדים שנולדו 40 שנה אחרי מכירים.
 
כדאי לזכור ש: אלמלא הפציעות, כנראה שהיה מדורג ראשון כאן. בצ'ילה 62' הוא נפצע במשחק השני (אחרי שכבש בראשון) ולא חזר לשחק. באנגליה 66' היריבות כבר הגיעו באופן מוצהר כדי לחסל אותו והרסו לו את הטורניר. "או ריי" (המלך) כבש במשחק הפתיחה, אך היה קורבן לעבירות גסות שהשביתו אותו למשחק השני, בו ברזיל הפסידה. במשחק השלישי והמכריע הוא נכנע ללחצים, עלה למרות שלא היה כשיר וספג עוד תיקולים ברוטאליים, אך לנבחרתו לא נותרו חילופים והוא נותר לדדות על הדשא, מה שעלה בהדחה מוקדמת.

1. דייגו מראדונה

למה הוא פה? החבילה השלמה. מופע של איש אחד, שבלעדיו ההיסטוריה של גביע העולם הייתה דלה הרבה יותר, ובטוח שקצת יותר משעממת. השחקן שהכי ריגש, איכזב, הדהים, הטריף והכעיס. כל דבר שדייגו עשה, קרה בווליום עצום פי כמה. מכל 9 האחרים, הצוות המסייע של מראדונה היה הכי מוגבל, כך שההישגים הגיעו כמעט ללא עזרה. הגרף של סיפור האגדות הזה לא הפסיק להשתולל במשך 12 שנה (או 26, אם כוללים את מונדיאל 2010, בו אימן), וכל פסגה, גם אלה השליליות, פשוט היממו את העולם פעם אחר פעם.
 
המספרים: ב-4 המונדיאלים שלו (82', 86', 90' ו-94'), דייגיטו השיג זכיה, גמר ועוד שמינית. את כל זה הוא רשם ב-21 הופעות, עם 12 ניצחונות ו-8 שערים, אבל שק השערוריות והרגעים הגדולים שלו מלא הרבה יותר, ולמעשה מאפיל ומגמד כל מספר ש''פלוסה'' צבר. המצטיין ב-86' מחזיק גם בשיא ההופעות כקפטן (16), שותף לשיא של הכי הרבה שנים בין השער הראשון לאחרון (12 שנה). ואי אפשר בלי: מחזיק בשיא ההרחקה הכי ארוכה שספג שחקן במונדיאלים - 15 חודשי השעיה בשל שימוש באפדרין (94').
 
רגעי השיא: מה זה אומר על שחקן, אם צמד ברבע הגמר, צמד בחצי הגמר ועוד בישול דרמטי לשער הניצחון בגמר לא נחשבים לרגעים הכי זכורים שלו? קשה לנסח זאת בפרופורציות הנכונות, אבל מראדונה לא כבש רק את השער הכי גדול בתולדות המונדיאל, אלא את השניים הכי גדולים - רק 4 דקות הפרידו בין שער "יד האלוהים" לסלאלום עוצר הנשימה - שניהם לרשת של אנגליה השנואה ברבע הגמר במקסיקו 86'. הרשימה כוללת גם את הקללה שסינן בהמנון לפני הגמר ב-90' והדמעות אחרי שריקת הסיום, אבל זה לא הכל.
 
כדאי לזכור ש: אחרי שרגע לפני מונדיאל 1978 הוא נופה, העולם חיכה 4 שנים כדי לחזות בילד, אבל ב-82' דייגו פתח ברגל שמאל והורחק מול ברזיל בשמינית. בארה"ב 94' הוא הוסיף שער בלתי נשכח מול יוון שלווה בחגיגה מאיימת אל תוך המצלמה והלבבות של כולנו, ועוד שיא הגיע כשירד מהדשא יד ביד עם האחות המפחידה, בדרך לבדיקת הסמים הגורלית.

לקינוח, היו גם התפילות והקמעות של האיש על הקווים ב-2010. לסיכום, כשמנסים להיזכר במראדונה של המונדיאל, עולה לראש מכלול של רגעים גדולים מהחיים ובליל של רגשות, ובדיוק בגלל זה מספר 10 האגדי בראש הדירוג הזה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by