בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
מיהו שחקן המונדיאל הגדול בכל הזמנים? 
 
 מתיאוס, קרויף, רוסי, גארינצ'ה ומולר. אגדות (gettyimages)   
ספורט 5 |
 
שי וולך

דירוג הענקים ששינו את הטורניר, ואת הענף. מקומות 10 עד 6

 
 
 
 
 
 
 
 
 

גביע העולם ידע גיבורים רבים ב-84 שנותיו ו-19 הטורנירים שלו, אבל מי מהם הוא הגדול ביותר? מי שמחפש פה את כריסטיאנו רונאלדו ומסי, יכול לצאת כבר עכשיו, כי לא מדובר בתחרות כשרונות. בצעד יומרני, החלטנו (לנסות) לדרג את 10 השחקנים הכי גדולים שידע המונדיאל אי פעם, אבל רק אחרי ימים של ויכוחים הבנו כמה זה קשה עד בלתי אפשרי. כמעט כל אדם במערכת נקב בשמות שונים ודירג אותם בסדר שונה, כך שפשוט אין אמת אחת.
 
ובכל זאת, מי שיכתבו את ההיסטוריה יותר מכל אחד אחר? זיכרו שלדירוג שלפניכם אין קשר לגודל הכשרון, ההצלחה בקריירה או המספרים במדי המועדונים. בשקלול של מספר טורנירים, הופעות, שערים, הישגים ורגעים זכורים, גיבשנו רשימה - ולפניכם 10 שחקני המונדיאל הגדולים בהיסטוריה, כשבחלק הראשון נסקור את מקומות 10 עד 6.
 
לפני שנצא לדרך, שימו לב לאגדות ולשחקנים המדהימים שנותרו בחוץ: ז'וסט פונטיין (שיאן הכיבושים בטורניר אחד - 13), ג'יוזפה מיאצה (הוביל את איטליה לשתי זכיות), קאפו (היחידי בהיסטוריה ששיחק ב-3 גמרים) ועוד אגדות כגון אוזביו, בובי מור, פאולו מאלדיני וכו'. מי שלא דורג בעשיריה, אבל מסומן בכוכבית, הוא מירוסלב קלוזה - היחידי שעדיין יכול להתברג אליה בסיטואציה מסוימת, בכפוף להישגיו בברזיל. תבלו.

10. פאולו רוסי

למה הוא פה? נכון, לא מדובר בהתעלות עקבית, אלא בהופעה מופלאה בחצי מטורניר אחד, אבל היא פשוט בלתי נשכחת ובלעדיה איטליה פשוט לא הייתה זוכה ב-1982. על מה שהיה חסר לו בכשרון ונתונים, רוסי חיפה באופורטוניזם ברחבה ובחושים חדים של תזמון ומיקום. לא יהיה מוגזם לקבוע שההופעה שלו בספרד שינתה את האופן בו איטליה בחרה חלוצים ל-20 שנים הלאה.
 
המספרים: זכה פעם אחת מתוך 3 המונדיאלים אליהם נסע (78', 82', 86'), אם כי במקסיקו 86' נפצע וכלל לא שותף. 14 משחקים, 8 ניצחונות ו-9 שערים הם רק ההקדמה לבחירתו למצטיין של מונדיאל 82' ולמלך השערים (עם 6 כיבושים). ברזומה יש לו גם הגעה נוספת לחצי הגמר.
 
רגעי השיא: ב-1982 רוסי כבש צמד בחצי הגמר (0:2 על פולין) ואת השער הראשון בגמר ( 1:3 על גרמניה המערבית), אבל אין בכלל ויכוח על כך שהצירוף "פאולו רוסי" הוא שם נרדף לקרב רבע הגמר בין איטליה וברזיל. באחד המשחקים הגדולים בהיסטוריה של הטורניר, מספר 20 בכחול כבש שלושער בדרך ל-2:3 מדהים, שהדיח את הרקדנים בצהוב.
 
כדאי לזכור ש: "פאבליטו" אמנם כבש שני שערים כבר ב-78', אך לטורניר ב-82' הוא הגיע משום מקום. ליתר דיוק, חודש בלבד לפני שריקת הפתיחה הוא השלים עונש השעיה כבד בגין מעורבות בפרשיית הטיית משחקים. נגזרו עליו 3 שנות הרחקה, שהומתקו לשנתיים בהמשך, אלא שהחלוץ תמיד המשיך לטעון לחפותו והחזיר לארצו את הגביע אחרי 44 שנים.

9. יוהאן קרויף

למה הוא פה? נכנס לרשימה על חשבון שמות שהשיגו יותר ממנו בטורניר, ולכן ההחלטה לכלול אותו היא הקשה ביותר והנתונה ביותר לוויכוח. במונדיאל אחד בלבד (1974) קרויף ייצר אימפקט עצום שלא ניתן לערעור, כי בעולם ללא שידורים ישירים מהליגות באירופה השחקן המשיחי הזה היה יכול להפיץ את הבשורה שלו רק על במה אחת. העולם חזה בטוטאל פוטבול במשך 3 שבועות בלבד, אך זה הספיק להולנדי בכדי לשנות את  ההיסטוריה של נבחרתו ושל כמה מועדוני פאר. במו רגליו, הוא השפיע על התפישה של אלפי מאמנים ועל צורת המשחק של אלפי ילדים. במובן מסוים, אותה הצגה בקיץ 1974 תרמה להפיכת המשחק למה שהוא היום.
 
המספרים: הגיע למונדיאל אחד בלבד (74'), רשם 7 משחקים, 5 ניצחונות ו-3 שערים. לכאורה שורה סטטיסטית דלה, אבל זה בדיוק מה שמחדד את הנקודה. בפועל, הפסיד רק משחק אחד - בגמר, וגם הוא בנסיבות שנויות במחלוקת. הוכתר למצטיין של אותו טורניר.
 
רגעי השיא: עם שריקת הפתיחה של הגמר מול גרמניה המערבית, שחקן השנה בעולם ניצח על התקפה בת 17 מסירות רצופות שבסיומה ניער את ברטי פוגטס, חדר לרחבה והוכשל על ידי אולי הנס. בצעד המתמצת כמה קרויף מתרכז בדרך ולא בהישגים, הוא בכלל ויתר על הפנדל לטובת יוהאן נייסקינס.
 
כדאי לזכור ש: קצת קשה להאמין, אבל למונדיאל 1978 בארגנטינה קרויף פשוט בחר שלא להגיע. בזמנו דיברו על חרם אידיאולגי כנגד שלטון החונטה, אבל לפני מספר שנים מספר 14 האגדי חשף כי הסיבות האמיתיות להיעדרו: איומים לפגוע במשפחתו וולחטוף את בנו, ג'ורדי.

8. גרד מולר

למה הוא פה? אחד הסקוררים המחוננים בתולדות הענף כולו פתח את הסבנטיז בצורה משולחת כל רסן מבחינת כיבושים, מה שסידר לו חיי נצח בספרי ההיסטוריה. הוא לא היה גבוה, פיזי, טכני או מהיר במיוחד, אבל "דר בומבר" הוא אחד החלוצים הכי חדים ועירניים שאי פעם הופיעו במונדיאל, והרקורד שלו פשוט לא מאפשר למקם אותו נמוך יותר.
 
המספרים: שני המונדיאלים בהם כיכב (70', 74') הניבו לגרמניה המערבית חצי גמר אחד וזכיה אחת, אבל בואו נדבר גולים: ב-13 משחקים ו-11 הניצחונות שלו, המפציץ סיפק 14 שערים - שיא שהחזיק מעמד 32 שנים וכיום עדיין שווה סגנות במלכות הכיבושים. באופן מדהים, 10 מהם הגיעו בטורניר אחד במקסיקו, מה שזיכה אותו בנעל הזהב שם.
 
רגעי השיא: היו לו 14 כאלה, אבל במקום הראשון, ללא תחרות, השער בגמר 74'. גרמניה המערבית, אצלה במינכן, מחקה פיגור מול הולנד החזקה של קרויף ולחצה על הדוושה, עד שהמהפך הושלם: 2 דקות למחצית מולר קיבל כדור בין שני מגנים, ושניה לפני שזה בורח לו, ייצר תנועה ייחודית וסיומת קטלנית שקבעה 1:2 היסטורי.
 
כדאי לזכור ש: לא מדובר באחד שמתעורר בגארבג' טיים, כי חלוקת השערים של מולר היא לא פחות ממטורפת. בשלב הבתים של מקסיקו 1970 יש לו שער ניצחון במשחק הפתיחה (1:2 על מרוקו), שלושער ב-2:5 על בולגריה ושלושער שני רצוף ב-1:3 על פרו. משם המשיך לרבע הגמר שכלל שער ניצחון בהארכה (2:3 על אנגליה) ולחצי הגמר עם צמד בהארכה, למרות הפסד 4:3 לאיטליה. כעבור 4 שנים מולר הוסיף שער בשלב הבתים מול אוסטרליה (0:3), לפני שבבית חצי הגמר כבש ב-0:2 על יוגוסלביה וגם שער ניצחון ב-0:1 על פולין. בגמר הוא קינח עם עוד שער ניצחון ששווה גביע.
 
7. לותאר מתיאוס

למה הוא פה? במשפט - האיש שהיה מספיק טוב כדי לקבל זימון גם בגיל 21 וגם בגיל 37, וגם לכל המונדיאלים בין לבין. אחד משניים בהיסטוריה (בצוותא עם אנטוניו קרבחאל המקסיקני משנות ה-50') שהשתתפו ב-5 טורנירים, כך שמתיאוס הוא בעצם אחד שמצא את מקומו בכמה שלבים אבולוציוניים של המשחק, והתפתח איתו ביחד.
 
המספרים: מלך ההופעות של הטורניר בכל הזמנים עם 25 משחקים, על פני 5 מונדיאלים (82', 86', 90', 94', 98'). השיג 15 ניצחונות, 6 שערים, ו-3 גמרים, מתוכם זכיה אחת כקפטן (1990). לזכותו גם עוד שני רבעי גמר, ורק הדחה בודדת בשלב הבתים.
 
רגעי השיא: אחרי ששיחק במעמד הגמר פעמיים ונוצח בשתיהן, באיטליה 90' מתיאוס כבר הפך לקפטן ולוהק לתפקיד הנמסיס של מראדונה, כשגילם במדויק את האלטר אגו של הארגנטיני. הנחישות והנוקשות הגרמנית שלו הוכחה כעדיפה על הכשרון והווירטואוזיות של דייגו, כשבגמר האחרון נשאר דומע.
 
כדאי לזכור ש: על שמו של מאמן נתניה לשעבר רשומים הרבה שערי מונדיאל קריטיים, וביניהם שער ניצחון על מרוקו בשמינית גמר 86', שער סלאלום מדהים מול יוגוסלביה ב-90', שער ניצחון על צ'כוסלובקיה ברבע הגמר ב-90', ועוד דיוקים בקרבות פנדלים שונים בשלבי נוק-אאוט.

6. גארינצ'ה

למה הוא פה? השילוב של הישגיו בטורניר עם סיפורו הנדיר הוא שהביא לדירוגו הגבוה. "הציפור הקטנה" הוא אחד הגיבורים הכי לא צפויים, שכן את כל שעשה, עשה למרות שיתוק ילדים שעיקל את רגליו ועיקם את עמוד השדרה שלו. המוגבלות הפיזית ו-6 הסנטימטרים שחסרו לו ברגל שמאל לעומת אורכה של הימנית לא מנעו ממנו להפוך למקור השראה למיליונים ולייצג בצורה מושלמת את סיפור האהבה בין הברזילאים לכדור.
 
המספרים: שיחק ב-3 טורנירים (58', 62', 66'), הגיע פעמיים רצופות לגמר ובשתיהן זכה. מלך השערים (במשותף) והשחקן המצטיין במונדיאל 62'. בסך הכל לגארינצ'ה יש 12 משחקים, 10 ניצחונות ו-5 שערים. הוא חווה הפסד בודד בלבד בתולדות הטורניר. עובדתית: כשהוא ופלה שיחקו יחד, ברזיל מעולם לא הפסידה.
 
רגעי השיא: "המלאך בעל הרגליים העקומות" היה מכוכבי הזכיה כבר בשבדיה 58', אבל כעבור 4 שנים בצ'ילה, כשפלה נפצע, האיש עם הספרה 7 על הגב השכיח את היעדרותו לחלוטין. הוא עשה זאת עם צמדים ברבע הגמר ובחצי הגמר, וסחף את ברזיל לזכיה שניה ברצף, מה שהכתיר אותו למצטיין הטורניר ולמלך השערים שלו (במשותף).
 
כדאי לזכור ש: מדובר בווירטואוז שנחשב לדריבליסט הגדול בתולדות הענף, שחקן שזכה לכינוי ההולם "אושרו של העם" וגם מחזיק בקרדיט כמקור ההשראה להולדת קריאות ה"אולה" הקצובות, כתגובה לרצף פעולות אטרקטיביות.

 *החלק השני של הדירוג, מקומות 5-1, יפורסם בהמשך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by