בערוץ
 
 
 
 
טעינה...
 
 
 
 
ספורט 5 
"יהיה עצוב אם האלופה תיקבע בהפרש סלים" 
 
 הסמית'ים בעונה שעברה. ומה השנה?   
ספורט 5 |
 
רועי גלדסטון

חי את הכדורסל ולא נותן עדיפות למכבי. פרנקל מדבר על הכל

 
 
 
 
 
 
 
 
 

עונת 2013/14 עומדת רגע לפני סיומה, אך למרות ששלושה ימים בלבד נותרו לשריקת הסיום שלה, שני המשחקים החשובים ביותר של העונה עדיין לא נערכו. מכבי חיפה – האלופה הגאה למי ששכח, ומכבי תל אביב – אלופת אירופה הטרייה, ייפגשו הערב (רוממה) וברביעי (נוקיה) לשני משחקים שיקבעו את זהות האלופה לעונה הנוכחית. אם תרצו, סופר קאפ של ממש. דו-קרב בין אלופת ישראל לאלופת אירופה.

רגע לפני זריקת הביניים ב-20:45, תפסנו לשיחה את יו"ר מנהלת הליגה שמואל פרנקל כדי לסכם את עונת המשחקים הנוכחית ולנסות להבין לאן מועדות פני הכדורסל הישראלי. "אני שמח מאוד על סדרת הגמר האטרקטיבית בין מכבי חיפה ומכבי ת"א. האולמות יהיו מלאים, האווירה תהיה טובה ובשנה שעברה כבר ראינו שהכל פתוח".

אני יודע שאתה תומך בחזרה לסדרות גם בגמר. סדרות רבע וחצי הגמר השנה הוכיחו שוב כמה זה נחוץ?

"יש חילוקי דעות קיצוניים על שיטת משחקי הגמר (שני משחקים כיום). בדר כלל יו"רים ומנכ"לים של קבוצות חושבים שכדאי ללכת על משחק אחד כי אז כל ההשקעה יכולה להביא לזכייה באליפות. לדעתי יש עניין ותחרותיות ובטח כשקבוצות כמו אילת, ירושלים וחיפה מתחזקות ומכבי שהפסידה בליגה 7 משחקים אז גם ב-3 משחקים הכל יכול לקרות. נשב בסוף העונה ונחליט מה עושים. אין החלטה עדיין לגבי השנה הבאה. שני משחקים זו פשרה בין אלה שרצו סדרות לבין אלה שרצו משחק אחד. אם יהיה 1:1 והאליפות תוכרע על הפרש סלים, ממש לא אתלהב מזה, אפילו אצטער על כך".

האם העונה הזו חיזקה את מעמדו של הכדורסלן הישראלי?

"אין ספק שהחוק הרוסי עם התוספת של שני השחקנים עד גיל 22, תרם להתקדמות ונתן עוד דקות משחק. רואים את כל הכשרונות החדשים והצעירים כמו בחיפה, ירושלים ונס ציונה. גם הכרטיס הכפול לצעירים עד גיל 22 ש-8 שחקנים ניצלו אותו, תרם מאוד. אנחנו רואים רמה אחרת של שחקנים וזה ילך וייגבר, ויהיה כרטיס כפול גם לארצית ולא רק ללאומית. זה יהיה אחד השינויים בשנה הבאה".

בקרוב נראה אולמות חדשים. הארנה בירושלים, הדרייב אין בתל אביב ועוד אולמות שנבנים. הם יביאו קהל?

"הם כבר מביאים. האולם החדש בחיפה הגדיל את כמות האוהדים ואותו הדבר יהיה גם בחולון ובמגרש של הפועל ת"א. הפועל שווה יותר קהל ממה שנכנס בהדר יוסף וגם ירושלים כבר מוכרת הרבה מנויים לשנה הבאה. האולמות והתחרותיות מביאים הרבה יותר קהל. אין ספק שזה משדרג את מותג הכדורסל, משפחות שלמות מגיעות. אולם בגין באילת מפוצץ בכל משחק. במשחק האחרון עוד עמדו אנשים בחוץ עם כרטיסים. גם בטלוויזיה יש עלייה. העלאת הרמה ושדרוג המתקנים מביאים לעוד אנשים שרוצים לבוא ולראות כדורסל".

מה יהיה עם הקופסל בנתניה? אמרת שזה לא אולם ראוי לליגת העל

"אני חושש למצב של נתניה. קיימתי לפני 3 שבועות שיחה עם מרים פיירברג שאמרה לי שאין לה כסף לבנות אולם ולפי דעתי תהיה בעיה. עיר כמו נתניה עם 300 אלף תושבים הייתה צריכה אולם של בין 3,000 ל-5,000 מקומות וחניה, ולא מה שיש היום. זה מונע מהקבוצה להתפתח ולדעתי הם לא יישארו בליגת העל. האולמות גם עוזרים לנו להיכנס יותר לאירופה וזו השאיפה, זה עוזר להיכנס למפעלים האירופיים".

"לדוגמא, נהריה שעלתה ליגה", אומר פרנקל. "היא מצטרפת עם אולם מודרני וגדול וזה נותן ייצוג נוסף לצפון. יש קבוצה כמו אשדוד שיורדת אבל רוצה להישאר בליגה, ואם תהיה קבוצה שתיפול אז אשדוד אמורה להישאר. יש עוד קבוצות שרוצות אבל לא נעשה יותר מ-12 קבוצות".

מה עם גלבוע? קלמן שחם הספונסר הראשי עזב, חיים אוחיון שוקל את דרכו. האם המועדון שלקח אליפות יימחק? ומה עמדתך בנושא?

"אני לא מודע עדיין למה שיעלה בגורל המועדון הזה. הייתי רוצה לראות את חיים אוחיון ממשיך כי הוא אחד מעמודי התווך של המנהלת. אני לא יודע מה יהיה שם. הייתי רוצה שגלבוע תמשיך להיות בליגת העל יחד עם חיים אוחיון".

אבל לא בא קהל. אולי אין שם זכות קיום?

"יש קהל והיה גם בסדרה מול מכבי. לוקח זמן לבנות קהל, צריך סבלנות. זה אמנם כמה שנים אבל זה עדיין פרוייקט חדש".

עמירם הלוי הוא יו"ר האיגוד החדש. נפגשתם כבר לפגישת עבודה?

"צילצלתי אליו חצי שעה או שעה אחרי שנבחר. בירכתי אותו ואמרתי לו שנשתף פעולה והקשר עם האיגוד חשוב לנו. הזמנתי אותו לעלות איתנו לטקס חלוקת צלחת האליפות ביום רביעי. אני חושב שהאיגוד צריך להיות גאה שהמנהלת מנהלת את הליגה כפי שהיא עושה. אנחנו נותנים דחיפה לכדורסל בכל הרמות, זה נותן אמביציה לליגה הלאומית והארצית ובכלל להגיע לרמות הגבוהות. הסטטוס קוו טוב לשני הצדדים ויימשך שיתוף פעולה פורה עם האיגוד".

מה, הכל וורוד?

"אעלה בפניו את נושא השיפוט. אנחנו צריכים לבדוק יחד את נושא השיפוט, אני בעד שידוד מערכות בנושא. אני שמח שהבאנו על חשבון המנהלת מוניטורים בפלייאוף כדי לאפשר עזרה לשופטים במקרי מחלוקת, אבל יש עבודה לעשות בתחום הזה לדעתי".

האם אתה מרגיש שאתה עושה מספיק כדי שלליגה תהיה נציגה נוספת ביורוליג?

"עשיתי דבר תקדימי. העברתי החלטה שכל קבוצה שתשחק באירופה תקבל עוד 150 אלף שקל. דיברתי עם הטוטו שכל קבוצה שתשחק באירופה תקבל עוד כסף והם רואים את זה בחיוב, בקרוב נראה מה תהיה גודל התמיכה. אנחנו לא רוצים שהקבוצות יקרסו מההשתתפות באירופה. הבאתי את ג'ורדי ברתומיאו לישיבה במנהלת. הוא ראה את המצגת שלנו ואמר שיש שתי מדינות עולות בכדורסל האירופי: גרמניה וישראל. קיבלתי ממנו מכתב השבוע בנושא. אני אופטימי שבסוף זה יקרה כי התקשורת שלנו איתו מצויינת. בעוד כחודש יש דירקטוריון של היורוליג בברצלונה ואנחנו לא מרפים מהנושא הזה. אחד האתגרים שלנו זה מקסימום קבוצות באירופה ובטח במפעלים הבכירים. יש עוד רעיון שאנחנו בודקים. ליגה של 4 קבוצות ישראליות שישתלבו באירופה אבל זה עוד טרי מאוד".

תגלה לנו עוד קצת?

"עזוב זה טרי. חכה קצת".

הדיבורים על זה ששמעון מזרחי שולט בכדורסל מפריעים לך?

"אני לא יודע למה אנשים אומרים את זה. אני לא מעורב בענייני האיגוד לא בעבר ולא בהווה. במנהלת יש לשמעון תרומה גדולה עקב ניסיון ומעמד אבל הוא דירקטור במנהלת יחד עם עוד 11 אנשים וקולו שווה בין שווים. הוא מוסיף הרבה, והמעמד שלו בכדורסל האירופי והעולמי תורם רבות למנהלת ולכדורסל כאן, וזה חשוב מאוד".

לא פעם אנשי הפועל קוראים לך מכביסט. זה מטריד אותך?

"ביום שנבחרתי כיו"ר אמרתי שאהיה יו"ר של כל 12 הקבוצות וכולם בעיניי שווים. הפועל ת"א מקבלת ממני יחס מיוחד ולטובה. מעולם לא קיבלתי החלטה לטובת מכבי אלא להפך. היו לי הרבה ויכוחים עם מכבי ת"א והגנתי על הפועל כמו במקרה שמכבי לא רצו לתת להפועל 750 כרטיסים לדרבי. הזמנתי את דייויד פדרמן ורמי כהן אליי הביתה וזה טופל. לא נתתי למכבי להעלות את מחירי הכרטיסים לדרבי מ-40 ו-70 שקלים ל-300 ו-350 ואני גם מזכיר שמשחק האליפות אשתקד שוחק ברוממה.

הפועל חשובה בליגת העל. היא מוסיפה צבע וקהל. משחקי הדרבי מותחים ומושכי קהל. אני אישית הולך הרבה להדר יוסף לראות את הפועל ומעריך מאוד את ההנהלה שלהם. הוויכוח היחיד איתם הוא שהם צריכים להטמיע את העובדה שהם עלו לליגת העל, להרגיע את הקומץ שעושה פעולות אלימות, כי אין לזה מקום. הם עושים עבודה טובה בנושא, יש שיפור משנה לשנה וצריך לעשות עוד קצת".

מה לך ולכדורסל? אתה איש של כספים. מנכ"ל ומייסד של חברת אפסילון

"תתפלא. הציעו לי גם את מנהלת הכדורגל אבל אני לא מתעניין בכדורגל אז לא לקחתי. אני קם ב-4 בבוקר לראות משחקי NBA, האהבה לכדורסל משכה אותי לתפקיד הזה. אני פשוט אוהב את המשחק. נכון, ראיתי את מכבי במשך 30 שנה אבל אני לא איזשהו אוהד פנאט. ברגע שהלכתי להיות יו"ר המנהלת, מבחינתי כולם שווים וכמובן שהפועל וזה תגיד לך גם הנהלת הפועל. אני חושב שהקבוצה שהכי הלכתי לראות אותה השנה זו הייתה הפועל".

מה דעתך על מקרה סופו והדרך בה טופל?

"ביה"ד הוא באחריות האיגוד. אני לא נכנס לפסקי הדין. אני חושב שמי שקילל לא היה צריך לעשות את הפרובוקציה ושסופו לא היה צריך לרדוף אחריו. הוא קיבל עונש שבית הדין החליט להטיל עליו. אני חושב שהיה צריך להרחיק את האוהד הזה עד תום העונה מהמשחקים ולא לתת לו לחזור ולהיכנס לאולם. לא נעשה איתו כלום. סופו קיבל עונש שפגע בו ופגע בקבוצה".

תגיד, מי תיקח אליפות?

"יש כאן 2 קבוצות מאוד חזקות, קשה לדעת - בייחוד כשמדובר בשני משחקים. יהיו שני משחקים מלאי מתח עם קהל קולני ומעורב".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by